فهرست کتاب


نماز در آئینه حدیث

عباس عزیزی‏

مقدمه

گفته پیشوایان دین نور است، پرده از جهل، خرافه پرستی و اوهام بر می دارد، و آدمی را با حقیقت خالص و ناب آشنا می سازد.
اگر در این جام جهان نما به تماشای چشمه جوشان و زلال نماز بنشینیم، در آن خواهیم یافت:
اولین فریضه ای که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) برای امت آورد، نماز بود و آخرین فریضه ای که تا هنگام مرگ ساقط نمی گردد و مکلف موظف است که آن را به هر نحو ممکن به جا آورد، نماز است. اولین سوالی که پس از مرگ از مسلمان می پرسند نماز است، که اگر قبول درگاه خداوند عالم شود عبادتهای دیگر هم قبول و اگر پذیرفته نشود، اعمال دیگر هم قبول نمی گردد.
نماز، بهترین طریق سیر و سلوک و تقرب الی الله است. امام رضا (علیه السلام) فرمود: نماز وسیله تقرب انسان پرهیزگار است.
نماز، برتر از همه عبادات، منعکس کننده تمام واقعیات، منبع برکات و کلید گشاینده کل مشکلات است، شستشو دهنده وسوسه های شیطانی از قلب و نور و روح عارفان و خالصان است.
نماز بهترین شعار انبیاء و ائمه اطهار علیهم السلام است که در راه همین امر مهم قیام کردند و به شهادت رسیدند. امام علی (علیه السلام) در محراب عبادت به لقاء الله رسید و امام حسین (علیه السلام) در ظهر عاشورا در برابر تیرهای دشمن نماز را رها نکرد.
مقام معظم رهبری می فرماید: نماز، رکن اصلی دین است و باید اصلی ترین جایگاه را در زندگی مردم داشته باشد. حیات طیبه انسان در سایه حاکمیت دین خدا، وقتی حاصل خواهد شد که انسانها دل خود را با خدا زنده نگاه دارند و به کمک آن بتوانند با همه جاذبه های شر و فساد مبارزه کنند و همه بتها را بشکنند و دست تطاول همه شیطانهای درونی و برونی را از وجود خود قطع کنند. این ذکر و حضور دائمی فقط به برکت نماز حاصل می شود و نماز در حقیقت پشتوانه مستحکم و ذخیره تمام نشدنی، در مبارزه ای است که آدمی با شیطانهای نفس درونی و برونی دارد. شیطان درونی با هوای نفس که او را به پستی و زبونی می کشد، و شیطانهای قدرت که با زر و زور، او را وادار به ذلت و تسلیم می کنند.
الحمد لله نورانیت نماز، مسجدها، دانشگاهها، مدرسه ها، کارخانه ها، پارکها و بازار را فرا گرفته است و برای گسترش بیشتر، طرح اقامه نماز، با حمایت مقام معظم رهبری تشکیل شده که بلکه تمام نقاط ایران رنگ نماز بگیرد.
در اینجا لازم می دانم از موسسین این مجمع و همه کسانی که با وقوف بر اهمیت نماز، در راه اقامه آن تلاش می نمایند؛ خصوصاً از جناب حجه الاسلام آقای قرائتی، که دلسوزانه و عاشقانه در این راه گام بر می دارند، صمیمانه تشکر کنم و قبول حضرت حق تعالی را برای این کوششهای مخلصانه مسئلت نمایم.
سخن درباره نماز فراوان است، اما چه بهتر که از سخنان ائمه (علیه السلام) در این باره بیشتر استفاده شود، به همین دلیل بنده حقیر تصمیم گرفتم 245 حدیث در قالب 12 فصل (اهمیت و فضیلت نماز، حضور قلب و خشوع در نماز، سهل انگاری و ترک نماز، آداب و مستحبات نماز، فرزندان و نماز، نماز شب، نماز جماعت و جمعه، اهمیت مسجد و دعا) درباره نماز جمع آوری کنم و آن را در اختیار جویندگان معرفت ناب و اصیل اسلام قرار دهم. امیدوارم که مورد استفاده نمازگزاران واقع شود. از خداوند بزرگ می خواهم که توفیق بدهد تا نماز واجب و مستحب را به جا آوریم و به وسیله این کوثر روح خودمان را تطهیر نماییم و به درجات عالی نایل آییم.
به امید بهره گیری صحیح از کلاس نماز.
عباس عزیزی
حوزه علمیه قم
18 ذیحجه الحرام 1414.
فصل اول
اهمیت و جایگاه نماز

1 - برتری نماز

قال علی - علیه السلام -:
اوصیکم بالصلاه و حفظها فانها خیر العمل و هی عمود دینکم شما را به نماز و مراقبت از آن سفارش می کنم، زیرا نماز برترین عمل و ستون و اساس دین شما است.
(میزان الحکمه، ج 5، ص 468، بحار الانوار، ج 82، ص 209)

2 - نماز نور مومن

قال رسول الله - صلی الله علیه و آله -:
الصلوه نور المومن؛
نماز نور مومن است.
(شهاب الاخبار، ص 50. نهج الفصاحه، ص 396)