هدیه بهشتی

نویسنده : اسدالله محمدی نیا

علت زلزله

امام صادق (علیه السلام) فرمود:
ان الزلزله و ما اشبها موعظه و تزهیب یرهب بها الناس لیرعووا و ینزعوا عن المعای
زلزله و آنچه شبیه آن است (مانند باران های سیل آسا، طوفان های شدید، کولاک و برف شدید) یک نوع پند و اندرز و تهدیدی از جانب خداوند حکیم می باشد، و به حضرت حق به وسیله زلزله و مانند آن مردم را تهدید می نماید تا بترسند و از گناهای دوری کنند(156).
آیا زلزله شهر بم با 35000 کشته در عرض چند ثانیه در سال 82، و زلزله و طغیان اقیانوس هند در کشورهای جنوب آسیا از جمله اندونزی با کشته شدن 000/200 نفر و مجروح گردیدن 000/500 نفر و آوره شدن میلیون ها انسان در سال 83، و برف 2 متری استان گیلان که هزاران خانه را تخریب نمود و میلیاردها تومان خسارات وارد نمود، و برف 4 متری در ژاپن در دی ماه 84 و نیز زلزله 4/6 ریشتری زرند کرمان در اسفند 83 که باعث از بین رفتن 490 نفر و مجروح شدن صدها انسان شد، آیا درس عبرت و هشدار نیست؟
حضرت علی (علیه السلام) فرمود:
ما اکثر العبر و اقل الاعتبار
چقدر درس های عبرت زیاد است اما عبرت گیرنده کم می باشد(157).

صوفیه

در قرآن کریم اشخاص و گروهایی را ذکر می کند که در اول جز مریدان پیامبران بودند اما به تدریج شیطان آنها را منحرف ساخت تا جایی که دیگران را هم به گمراهی دعوت می کردند.
مانند جریان بلعم باعورا(158) و سامری(159)، با اینکه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم)فرمود از قرآن و عترت دست برندارید تا گمراه نشوید، اما اکثر مسلمانان با آن همه دلیل و برهان امیرالمؤمنین (علیه السلام) را رها ساختند و به فرقه های متعدد تقسیم شدند که یکی از فرقه ها صوفیه است که مورد نفرت اهل بیت (علیهم السلام) هستند(160).
اکنون به چند حدیث درباره این گروه توجه نمایید:
رسول مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) در این مورد فرمود:
لا تقوم الساعه علی امتی حتی یقوم قوم من امتی اسمهم الصوفیه لیسوا منی و انهم یحلقون للذکر و یرفعون اصواتهم بالذکر یظنون انهم علی طریقتی بل هم اظل من الکفار و هم اهل النار لهم شهدیق الحمار
روز قیامت بر پا نشود تا آن که قومی از امت من به نام صوفیه برخیزند، آنها بهره ای از دین من ندارند، آنها برای ذکر دور هم حلقه می زنند و صداهای خود را بلند می نمایند و گمان می کنند بر طریقت و راه من هستند، نه بلکه آنان از کافران نیز گمراه ترند، آنان را صدائی مانند صدای الاغ است(161).
امام هادی (علیه السلام) به یکی از اصحاب درباره صوفیه فرمود:
لا تلتقوا الی هولاء الخداعین فانهم خلقا الشیطان و مخربوا قواعد الدین ینتزهدون لراحه الاجسان و یتهجدون لتصیید الانعام یتجوعون عمرا حتی یدیخوا(162) للایکاف حمرا(163)
به این جماعت اعتنا نکنید که صوفیان اهل خدعه و فریب هستند و جانشینان شیطان و خراب کننده قواعد و ستون های دین می باشند.
زهد آنها برای راحت طلبی و تهجد و شب زنده داریشان برای صید و فریب مردم است، عمری در گرسنگی به سر می برند تا یکی از عوام الناس و مردم ساده لوح را مانند الاغ ها پالان کنند و زین بر پشت آنها گذارند(164).

بهشت و جهنم

وقتی سخنی از بهشت و دوزخ به میان می آید، عده ای نعمت ها و آتش دنیا به ذهنشان خطور می کند در حالی که مقایسه بین این دو اشتباه است.
به خاطر آنکه در قرآن کریم آیات متعددی وجود دارد(165) که از همه آنها استفاده می شود که تمام هستی در حال تسبیح و ذکر خداوند است و هر موجودی به حسب حال و شان خود عبادت می کند(166) و این مطلب در جای خود اثبات شده است.
وقتی در دنیا چنین بود، در آخرت به مراتب همه چیز دارای درک و شعور بالاتری است، قرآن کریم می فرماید در بهشت و جهنم همه چیز دارای شعور است به طوری که آتش مجرم و گناهکار را می شناسد و در صورت فرار آتش او را تعقیب می کند.
و به عبارت بهتر وقتی آتش دوزخ از همه جهات بر انسان احاطه داشت جایی برای فرار نخواهد بود.
قرآن کریم می فرماید:
اذاراتهم من مکان بعید سمعوا لها تغیظا و زفیرا
هنگامی که آتش دوزخ مجرمان را از دور بیند، چنان به هیجان می آید که صدای وحشتناک و خشم آلوده که با نفس زدن شدید همراه است را می شنوند(167).
از بیان قرآن معلوم می شود که آتش جهنم گویی چشم و گوش دارد و چشم به راه دوخته و انتظار گنهکاران را می کشد، همانند حیوان درنده ای که در انتظار طعمه خویش است.
در سوره معارج می فرماید:
آتش دوزخ دنبال می کند کسی که پشت کند و فرار نماید(168).