هدیه بهشتی

نویسنده : اسدالله محمدی نیا

نماز جمعه

قرآن کریم می فرماید:
یا ایها الذین امنوا اذا نودی للصلوه من یوم الجمعه فاسعوا الی ذکر الله و ذروا البیع ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون
ای کسانی که ایمان آورده اید! در روز جمعه وقتی صدای اذان نماز جمعه سر داده شد به سوی نماز جمعه بشتابید و کار و تجارت را رها سازید و این نماز جمعه برای شما از کسب و کار بهتر است اگر بدانید(26).

خمس و زکات

خمس و زکات یکی از برنامه های اقتصادی اسلام است تا از این راه مشکل مالی و فقر برطرف گردد و به عنوان و آبادانی جامعه همت گماشته شود.
قرآن کریم در مورد خمس می فرماید:
و اعلموا انما غننم من شی ء فان لله خمسه و للرسول ولذی القربی و الیتامی و المساکین و ابن السبیل ان کنتم امنتم بالله...
بدانید هرگونه غنیمتی نصیب شما می شود یک پنجم آن از آن خدا و پیامبر و ذی القربی (امامان اهل بیت (علیهم السلام) و یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه (از خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می باشد.
اگر شما به خداوند ایمان دارید(27).
امام صادق (علیه السلام) فرمود:
من کثر ماله حقه فانما ماله حیات تنشه یوم القیامه
کسی که ثروتش زیاد شود و خمس آن را پرداخت نکند، این مال در روز قیامت به صورت مارهای وحشتناکی در می آیند و او را نیش می زنند(28).
خداوند حکیم درباره زکات می فرماید:
زکات مخصوص فقراء و مساکین و کارکنانی است که برای جمع آوری آن کار می کنند، و. کسانی که برای جلب محبت شان اقدام می شود، و برای آزادی بردگان و بدهکاران، و در راه تقویت آیین و دین خدا، و اماندگان در راه، این یک واجب مهم الهی است و خداوند دانا و حکیم است(29).
امام صادق (علیه السلام) فرمود:
ماضاع فی بر و لا بحر الا بمنع الزکاه
هیچ مالی در بیابان یا در تلف نمی شود مگر آنکه زکاتش را نداده اند(30).

امر به معروف و نهی از منکر

یکی از مسائلی که در اسلام تاکید شده و از اهداف مهم پیامبران محسوب می شود و فواید و آثار فراوانی برای جامعه دارد، امر به معروف و نهی از منکر است.
زیرا در اثر عمل به این دو واجب الهی بسیاری از گناهکاران دست از گناه برمی دارند و جامعه امنیت پیدا می کند، و در صورت ترک آن میدان برای انسان های فاسد باز می شود به طوری که مومنان تحقیر می گردند.
البته این دو واجب شرایطی دارد که در رساله مراجع عظیم الشان موجود است، اما نباید این شرایط برای عده ای بهانه ای شود تا امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنند.
قرآن کریم می فرماید:
کنتم خیر امه اخرجت للناس تامرون بالمعروف و تنهون عن المنکر و تومنون بالله اهل الکتاب لکان خیرا لهم منهم المومنون و اکثرهم الفاسقون
شما مسلمانان بهترین امتی بودید که به سود انسان ها آفریده شدید و این بهتر بودن به خاطر آن بود که امر به معروف و نهی از منکر می کنید و به خداوند ایمان دارید(31)...
در سوره آل عمران آیه 104 می فرماید:
باید از میان شما جمعی دعوت به نیکی کنند و امر به معروف و نهی از منکر نمایند آنها رستگارانند.
امام محمد باقر (علیه السلام) فرمود:
ان الامر بالمعروف و النی عن المنکر سبیل الانبیاء و منهاج الصلحا فریضه عظیمه بها تقام الفرایض و تامن المذاهب و تحل المکاسب و ترد المعظالم و تعمر الارض و ینتصف من الاعداء و یستقیم الامر...
به راستی که امر به معروف و نهی از منکر هدف همه پیامبران و راه و روش تمام انسانهای صالح بوده است.
امر به معروف و نهی از منکر دو واجب بزرگی است که به وسیله آن دو، بقیه واجبات و احکام الهی در جامعه به پا خواهد شد.
و در کشور و راه ها امنیت برقرار می گردد، و کسب و کار مردم حلال می شود (ربا، رشوه، احتکار، گرانفروشی در بازار از بین می رود).
کسانی که مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند به حق خویش می رسند، زمین آباد می گردد، و حقوق مردم از دشمنان گرفته می شود، و تمام امور جامعه اصلاح خواهد گردید(32).
حضرت علی (علیه السلام) فرمود:
من نهی عن المنکر ارغم انوف الفاسقین
کسی که نهی از منکر نماید، بینی های انسانهای فاسق را به خاک می مالد(33).