فهرست کتاب


هدیه بهشتی

اسدالله محمدی نیا

مقدمه:

در عصر کنونی که ابزار اطلاع رسانی مانند رایانه و اینترنت جهان را به یک صورت مجموعه و خانه واحدی در آورده، ضمن اینکه این وسایل فواید زیادی دارد، اما آثار منفی و مخربی را نیز به دنبال داشته، به طوری که مستکبران و استعمارگران برای از بین بردن هویت و فرهنگ ملت ها، و سوق دادن آنان به فساد و عیاشی و به دنبال آن غارت و چپاول ذخائر مادی و معنوی کشورها را از این وسائل ارتباطی نهایت سوء استفاده را نموده اند.
در این میان تنها راه نجات توسل به قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) و پیاده نمودن احکام و دستورات آن دو در زندگی فردی و اجتماعی می باشد.
زیرا عمل به قوانین این کتاب آسمانی و آن احادیث نورانی نسخه های بخشی است که جامعه را را از تمام مشکلات اعم از مادی، روانی، فرهنگی و سیاسی شفا خواهد بخشید.
قرآن کریم می فرماید:
و ننزل من القران ما هو شفاء رحمه للمومنین
و از قرآن، آنچه و رحمت است برای مومنان نازل می کنیم(1).
رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود:
فان التسبت علیکم الفتن تقطع اللیل المظم فعلیکم بالقرآن
زمانی که فتنه ها به پا ساخت بطوری که نتوانستید را حق را از باطل تشخیص دهید مانند شب ظلمانی و تاریکی (که نمی توان راه را تشخیص داد) بر شما لازم است که به قرآن مراجعه کنید(2).
در سال گذشته به توفیق خداوند منان از کتاب هدیه آسمانی تعداد سی هزار چاپ و بین زار حضرت فاطمه معصومه (علیهما السلام) پخش شد و امسال به خاطر عدم تکرار، چهل موضوع مختلف از قرآن کریم انتخاب شد.
برادران و خواهران محترم با پیشنهاد و انتقادهای کتبی خود به: قم - کد پستی 17889 - 37156 اینجانب را بهره مند سازید.
طلبه حوزه مبارکه علمیه قم: اسدالله محمدی نیا
15/12/84 - 5 صفر 1427

خداشناسی

یکی از موضوعاتی که در قرآن کریم روی آن تاکید شده، موضوع معرفت و شناخت خداوند کریم است که در کتاب های کلامی و فلسفی و دینی راه های متعددی برای اثبات ذات، صفات و افعال خداوند بیان کرده اند که آنچه ما از حضرت حق مشاهده می نماییم افعال اوست.
از آیات قرآن کریم استفاده می شود که تمام جهان هستی نشانه علم، قدرت و تدبیر خداوند سبحان می باشد و هیچ موجودی در عالم فی نفسه استقلال ندارد، بلکه همه هستی، معلول و جلوه حق و علت اصلی و خالق تمام موجودات خداوند بزرگ است.
و اگر کسی به ساحت مقدس پروردگار معرفت پیدا کرد او را از راه استدلال و دل شناخت، دیدگاهش نسبت به جهان و زندگی تغییر می کند و از یک آگاهی و آرامش روانی و روحی خاصی برخوردار خواهد شد، به گونه ای که در تمام مراحل زندگی اعم از دوران نوجوانی و جوانی در برخورد با دوستان و خانواده و حضور قلب در نماز و استقامت در مشکلات اثر بسیار خوبی دارد.
و یکی از علل عمده بروز ناراحتی های روانی که بشر را به ستوده آورده عدم شناخت خداوند و حاکم نبودن او بر دلهاست، اگر چه عده ای با استدلال و دلیل هم او را ثابت کنند.
اکنون به چند آیه در این مورد توجه نمایید:
قرآن کریم می فرماید:
لله خزائن السموات و الارض
خزانه های آسمان ها و زمین از آن خداوند است(3).
ملک السموات و الارض
آسمان ها و زمین متعلق به خداوند است(4).
یعلم خائنه الاعین و ما تحفی الصدور
خداوند چشم هایی را که به خیانت گردش می کند می داند و از آنچه در سینه ها پنهان است با خبر است(5).

قرآن کریم

در مورد قرآن کریم و عظمت آثار آن در زندگی، حضرت علی (علیه السلام)در خطبه های متعدد نهج البلاغه بیانات شیوایی فرموده اند، اما آنچه به طور اختصار می توان گفت: قرآن کتابی است که اگر به طور حقیقی در زندگی بشر به ویژه مسلمانان ظهور پیدا کند، مشکلات مادی و معنوی آنان را حل خواهد کرد.
خداوند بزرگ در این مورد می فرماید:
یا ایها الناس قد جاءتکم من ربکم و شفاء لما فی الصدور و هدی و رحمه للمومنین قل بفضل الله و برحمته فبذلک فلیفر حوا هو خیر لما یجمعون
ای مردم! از سوی پروردگارتان موعظه و اندرزی برای شما آمد و کلامی که مایه شفاء دلها است و چیزی است که مایه هدایت و راهنمایی است و رحمت برای مومنان می باشد.
ای پیامبر! به مردم بگو به فضل پروردگار و رحمت بی پایان او و به کمک قرآن که جامع همه نعمت ها است باید خشنود بشوند نه با حجم ثروت ها و بزرگی مقام ها و افزونی قوم و قبیله شان(6).
و خداوند در جواب بهانه جویان می فرماید:
می توان به وسیله قرآن، کوه ها را به حرکت در آورد و زمین ها را قطعه قطعه کرد و با مردگان سخن گفت، اما باز هم شما ایمان نمی آورید(7).