فهرست کتاب


زندگی در آیینه اعتدال

مجتبی فرجی‏

مقدمه

اَلْحَمْدُلِلَّه رَبِّ العالمین و نحمده علی ما کان و نستعینه من امرنا علی ما یکون و نسأله المعافاة فِی الادیان کما نسأله المعافاة فِی الابدان، و الصلاة و السلام علی سیدنا و نبینا و حبیب قلوبنا و شفیع ذنوبنا اشرف السفراء المقربین ابی القاسم المصطفی محمد و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المکرمین و اللعن علی اعدائهم اجمعین: رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق و اجعل لّی من لَّدنک سلطاناً نَّصیراً.اسراء(17) آیه 80.
نقش مؤثر و ارزش و اهمیت فوق العاده ای که رعایت کردن اعتدال و میانه روی نسبت به ساختار یک زندگی و اجتماع سالم داراست سبب و انگیزه شد که جملاتی چند راجع به مقام این فریضه الهی، آن هم بیشتر از زبان آیات و روایات و بزرگان اهل فن، نوشته شود و در این راستا مطالبی در دو دفتر جمع آوری شد: دفتر اول که فعلاً از نظر گرامی تان می گذرد، به اختصار، در بر دارنده سه فصل و یک خاتمه است و دفتر دوم، که شامل بحث مفصل هر یک از این فصل ها و زیرمجموعه های آن ها و حکایات هر کدام است به فرصتی دیگر موکول شد.
به امید این که پروردگار خبیر و حکیم، نظر لطف خود را شامل تمام بندگانش و از جمله حقیر بفرماید و همه ما را مشمول بارقه ای از آن انوار تابناک ربوبی قرار دهد و برای رسیدن به اهداف عالی انسانی، دستگیری و ارشاد و هدایت نماید، که اگر ارشاد پروردگار عالم نباشد، و نظر لطف و رحمتش از بنده ای سلب شود، حرکت و پوشش و تلاش او نه تنها بیهوده خواهد بود بلکه موجب هلاکت و نابودی او نیز خواهد شد.
از این رو در همه امور به او توکل می کنیم و نیز هم از او مدد می جوییم، چرا که همانا اوست بهترین کسی که می شود به او توکل کرد و از او در تمام امور زندگی کمک طلبید.
ربنا ءَاتِنا من لدنک رحمة و هیّی ء لنا من أَمرنا رشداًکهف (18) آیه 10. و ما توفیقی الا بالله علیه توکلت و الیه انیب هود (11) آیه 88. و اَلْحَمْدُلِلَّه رَبِّ العالمین.حمد (1) آیه 2.
مجتبی فرجی
1/ 8/ 1378

فصل اول تعریف و اهمیت تعادل

تعریف تعادل