فهرست کتاب


بهشت خانواده با زنان شایسته

الف - یوسفیان‏

خانم فضه:در اثر لیاقت و شایستگی خاص و کسب فیوضات خاندان ولایت به مقامی رسید که از اهل بیت

(علیه السلام) جدا نگشت و امیرالمومنین (علیه السلام) درباره ایشان فرمود: اللهم بارک فی فضتنا(292) بارالها! خیز و برکتت را در مورد فضه ما نازل فرما، او در دیدگان همه چنین بود و همگان او را جزو خاندان اهل بیت می دانستید. خلیفه دوم در سوال و جوابی که با فضه داشت گفت: شعره من آل ابی طالب افقه من عدی یک رشته از موی آل ابی طالب - یعنی فضه - داناتر از تمام قبیله عدی - قبیله خلیفه - است. و زمانی که در کنار خاندان ولایت برای ادای نذر سه روز روزه گرفت - همان نذری که برای شفاء حسین، سه روز روزه نذر کرده بودند - آیات اول سوره دهر نازل شد: انما نطعمکم لوجه الله لانرید منکم جزاء و لا شکورا، و بدین سان روشن شد او از اهل بیت جدا نیست(293) او سرانجام در بیست سال آخر عمرش تمام سخنان و مکالماتش با آیات قرآن بود. او بر اثر این شایستگی ها محرم رازها قرار گرفت و در تشییع جنازه حضرت زهرا (سلام الله علیه) در کنار آن افراد معدود حاضر بود و هنگامی که مولای متقیان خواستند جسد مطهر فاطمه (سلام الله علیه) را به قبر انتقال دهند، عزیزانشان را صدا کردند که با حضرت (سلام الله علیه) خداحافظی کنند و در میان نام فرزندان و حتی قبل از ذکر حسن و حسین (علیه السلام) نام فضه را بردند. او هرگز از اهل بیت جدا نگشت و در تمام شادیها و غم ها، مسافرت ها و کمک رساندن به فرزندان پیامبر و در میدان کربلا و اسارت آل الله در کنار خاندان رسالت و همراه آنان بود و در این لحظه ای درنگ نکرد(294)
و این چنین در فرهنگ وحی از زن به عظمت یاد شده است و در طول تاریخ دینا، خصوصا تاریخ اسلام چنین زنانی بسیار بوده اند.
امام خمینی (ره) در بیابان منشأ تحولات روحی در انسان ها می گردد می فرماید: قرآن کریم انسان ساز است و زن ها نیز انسان ساز، وظیفه زن ها انسان سازی است اگر زن های انسان ساز از ملتها گرفته شود ملتها به شکست و انحطاط مبدل خواهند شد(295)، و ینز فرمودند: تشیع نه تنها زنان را از صحنه زندگی طرد نمی کند بلکه آن را در جامعه در جایگاه رفیع انسانی خود قرار می دهد.(296)
امام صادق (علیه السلام) ذیل آیه 36، سوره مائده معنای بطنی را بیان می فرماید: من قتل نفسا بغیر نفس أو سفا فی الارض فکأنما قتل الناس جمعیا و من أحیاها فکأنما أحیی الناس جمیعا، (معنای ظاهری آیه این است که: اگر کسی بدون دلیل انسانی را بکشد مثل این است که همه مردم جهان را که کشته باشد و اگر انسانی را که در شرف مرگ است از مرگ نجات دهد مثل آن است که جهان را زنده کرده باشد و معنای بطنی آن این که): اگر کسی، دیگری را منحرف کند گناهش به اندازه ای بزرگ است مثل این است که جهان را کشته باشد و نیز اگر کسی بتواند فردی را به راه بیاورد و از انحراف نجات دهد و شایسته کند مثل این است که جهان را زنده کرده باشد و پس مواظب باشیم کسی را با زبان، قلم و عملمان منحرف نکنیم. بنابر تفسیر امام صادق (علیه السلام) تحویل یک فرزند صالح ثوابش مثل مسجد سازی و مدرسه سازی نیست، ثوابش یک آدم و دو آدم زنده کردن نیست، ثوابش مثل زنده کردن جهان است، نسل سالم تحویل جامعه دادن از هر ثوابی در اسلام بالاتر است و همانطور که حدیث آن گذشت فرزند صالح یکی از مصادیق باقیات صالحات است و عمل نیک او برای پدر و مادرش هم ثبت می شود ایما عبد عبادالله سن سنه هدی کان له اجر مثل أجر من عمل بذالک، من غیر أن ینقص من أجورهم شیی(297)
و در مقابل کسانی هستند که نسل ناسالم تحویل جامعه می دهند و این از باب من سنه سیه... خواهد بود و کردارهای بد فرزندان نیز (اگر پدر و مادر موجب آن باشند) در نامه عمل پدر و مادر از همین باب نوشته می شود، و نکتب ما قدموا و آثارهم(298). اسلام بسیار روی مسأله تربیت فرزند سفارش می کند و می گوید: در اولین قدم، در عمل زناشویی، زن و مرد نباید به فکر نامحرمی باشند، اگر بچه ای در گهواره است زن و شوهر همبستر نشوند، در لحظات نخستین تولد فرزند در گوش راست و چپش اذان و اقامه بگویند، کامش را با تربت سید الشهداء بردارند و در دوران شیرخوارگی مواظب شیر مادر و بعد از آن سخت مواظب غذای حلال برای او باشند.
زیرا که به طور قطع گفتارها و رفتارها و تربیت پدر و مادر بر روح و جان فرزند اثر می گذارد و او را در راه صحیح و یا غیر صحیح به پیش می برد.
در نقطه مقابل اسلام، دشمنان همیشه در پی از بین بردن و فاسد کردن نسل سالم بوده اند، زبان آن چرب و نرم بوده، در حالی که دشمن سرسخت بشریت و نه فقط مسلمانها، بوده اند: و من الناس من یعجبک قوله فی الحیوه الدنیا و یشهدالله علی ما فی قبله و هو الد الخصام(299) زیباترین سخنان از اینان است: تمدن، پیشرفت، تساوی حقوق زن و مرد... ولی اینان به دنبال ویران کردن و فاسد کردن زمین و از بین بردن اقتصاد و انسانها هستند، و اذا تولی سعی فی الارض لیفسد فیها و یهللک الحرث و النسل والله لایحب الفساد(300)، زنان و مردان را به خودشان و به شهوترانی مشغول کردن و اهداف استثمار است، دشمن به فکر تباهی نسل آینده است، فرعون این مفسد بزرگ که با اختلاف انداختن میان بنی اسرائیل بر آنان مسلط شده بود: ان فرعون علا فی الارض و جعل أهلها شیعا... کارش این بود: یذبح أبناءهم و یستحیی نساءهم برخی از مفسرین می گویند: (همانطور که مرحوم علامه هم در المیزان اشاره کرده است) او به دنبال از بین بردن روح مردانگی در مردان و بی حیا بار آوردن زنان بود. و قطعا نسل بعدی از این پدر و مادرها بسیار آسان تر به اهداف استعمارگران تن می دهند و زمینه تسلط بیگانگان را فراهم می آورند.
از مجموع این گفتارها به دست می آید که برای سالم نگهداشتن اجتماع و نیز برای گرم نگهداشتن کانون خانواده، زنان جامعه اسلامی باید در بیرون رعایت کامل حیا و عفاف و در درون منزل نسبت به همسر فروتنی و همراهی را داشته باشند. از این رهگذر و از لابلای مطالبی که تا کنون گذشته است آسیب پذیری زنان نیز روشن می شود.

پرسش درس 15

1- گستره شفاعت حضرت معصومه (علیها السلام) تا کجاست؟ حدیثی در باب فضیلت زیارت آن بانو بگویید.
2- معنای جمله و من أحیاها فکأنها أحیی الناس جمیعا چیست؟
3- آیه و اذا تولی سعی فی الارض لیفسد فیها و یهلک الحرث و النسل چه ارتباطی با نسل انسان دارد؟

فصل چهارم آسیبها درس 16