فهرست کتاب


بهشت خانواده با زنان شایسته

الف - یوسفیان‏

پوشیدگی حضرت (سلام الله علیه): ایشان معدن حیا و شرم بود. علامه مامقانی در این باره می گوید: و

هی فی الحجاب و العفاف فریده لم یر شخصها احد من الرجال فی زمان أبیها و اخویها الی یوم الطف، زینب در حفظ حریم حجاب و عفت یگانه بود و احدی از مردان نامحرم در عصر پدر و برادرانش تا روز عاشورا او را ندیده بودند.(274)
صبر حضرت (سلام الله علیه): آنقدر صبر کرد که ملائکه آسمان ها از صبر او به شگفتی آمدند، لقد عجبت من صبرها ملائکه المساوات، و خود می فرمود: سأصبر حتی یعجز الصبر عن صبری. و به خاطر شدت مصائب وارده به ام المصائب نام گرفت. پس از مقام صبر، مقام رضا است و او راضی به رضای الهی بود و کالجبل الراسخ لاتحرکها العواصف همچون کوه پا برجا و استوار به استقبال آنهمه سختی شتافت. و آنگاه که در روز یازدهم پای در قتلگاه گذارد دست به زیر آن بدن پاره پاره و بی سر برد عرض کرد: الهم تقبل منا هذا القلیل، خدایا این اندک قربانی را از ما بپذیرد(275). و پس از مقام رضا، مقام شکر است، حضرت (سلام الله علیه) در گفتارها و خطبه هایش همه جا شکر الهی را به طور کامل به جا می آورد.
خطبه های حضرت (سلام الله علیه): زینب یکه تاز میدان ها بود و دارای شجاعت و صلابت بی نظیر بود، شیر زن کربلا، خطیب قهرمان و پیام رسان خون شهیدان با خطبه های غرا و کوبنده خویش دستگاه تبلیغات دروغ پردازی حکومت را رسوا کرد و به مردم فریب خورده فهماند که خارجی ها عزیزان پیغمبر (صلی علی محمد و آله و سلم) بوده اند و جرمشان حقگویی و دفاع از اسلام بوده است.
علامه دربندی در اسرار الشهاده می گوید: هر کس در خطبه حضرت زینب (سلام الله علیه) در مجلس یزید و احتیاج ایشان و نفحات انفاس قدیسه و شیوایی و فصاحت کلمات شریف بنگرد خواهد دانست که این علم و معرفت از نوع علوم اکتسابی نیست و ایراد این خطبه های بی مقدمه و ناگهانی جز از کسانی که هم طراز معصوم باشند ممکن نیست. روح نورانی و قدسی فوق العاده اش باعث شد که مجلس در قبضه او باشد به طوری که یزید نتوانست سخن را در دهان آن بانوی بزرگ بشکند و حضرت (سلام الله علیه) آن خطبه طولانی و پرمعنا و افشاگرانه را با آن محتوای عالی و فصاحت عجیب ایراد فرمود، و این از ویژگی های صاحبان ولایت مطلقه است.(276)
بشیر بن خزیم اسدی از شخصیت های معروف آن زمان می گوید: ولم أر والله حفره قط کأنها تفرغ من لسان امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام)، سوگند به خدا، هرگز زنی که سراپا شرم و حیا باشد سخنران از زینب ندیدم گویی از زبان امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) نطق می کرد و سخن گفتن را از آن حضرت فراگرفته بود.(277)
آن زمانی که حضرت در اسارت در شهر کوفه در آن ازدحام زن و مرد به جمعیت اشاره کرد که ساکت شوید، و قد اوقأت الی الناس أن اسکتوا، فارتدت الانفاس و سکنت الاجراس، در این هنگام نفس ها در سینه ها حبس و زنگ هایی که در گردن اسبان بود از حرکت ایستاد و سکوت همه جا را فرا گرفت این گونه صبر و قوت قلب و آرامش و وادار کردن جمعیت انبوه به سکوت از یک بانوی پر غم و غصه نشانگر آن است که او بهره عظیمی از مقام والای ولایت داشت(278) و این، یک نمونه عینی از ظهور ولایت آن بانو است.
او در دفاع از ولایت و حفظ جان ولی خدا جان خویش را نمی شناخت: 1- در عصر عاشوراء در حمله لشکر دشمن به خیام حرم، هنگامی که خواستند امام سجاد (علیه السلام) را شهید کنند با شجاعت تمام، حضرت را نجات داد. 2- در مجلس ابن زیاد؛ پس از احتیاج امام سجاد (علیه السلام) با ابن زیاد، او به شهادت امام سجاد (علیه السلام) فرمان داد، زینب (سلام الله علیه) دست در گردن فرزند برادر انداخت و هر قدر خواستند او را جدا کنند نتوانستند و گفت: تا من زنده ام نخواهم گذاشت او را بکشید. 3- و در شام در مجلس یزید باز همین صحنه تکرار شد.(279)
او همچون پروانه گرداگرد نور ولایت می چرخید. در روز یازدهم محرم که کاروان اسیران را از کنار قتلگاه عبور دادند امام سجاد (علیه السلام) که بر اثر بیماری نمی توانست پیاده شود و بر پشت شتر بسته شده بود با دیدن شهیدان در خون تپیده نزدیک بود که روح از بدنش بیرون شود، زینب (سلام الله علیه) برای دلداری جلو آمد و گفت: مالی أراک تجود بنفسک یا بقیه جدی و ابی و اخوتی، یادگار جد و پدر و برادرانم، این چه حالی است که در تو می بینم، تو با جانت بازی می کنی، امام (علیه السلام) فرمود: چگونه چنین نباشم و آرام باشم با اینکه مولایم و برادرانم و همه کسانم در خاک و خون خفته اند. حضرت زینب (سلام الله علیه) در اینجا حدیث ام ایمن را نقل کرد تا تسلای خاطر امام (علیه السلام) باشد.
آری او محدثه نیز بود و احادیثی از جمله ام ایمن را نقل کرد تا تسلای خاطر امام (علیه السلام) باشد.
آری او محدثه نیز بود واحادیثی حدیث ام ایمن از ایشان نقل شده است.(280)
آری یاد او، یاد حزن و اندوه را در دل ها و صبر و بردباری و شجاعت و کرامت و بزرگواری را در یادها زنده می کند.(281)

پرسش درس 14

1- آیه وجدک عائلا فأغنی به چه مطلبی اشاره دارد؟
2- عقیله بنی هاشم کیست؟ از علم و عبادتش چه می گویند؟
3- از شجاعت و حمایت از ولایت و خطبه های حضرت زینب (علیها السلام) بنویسید.
درس 15
دیگر زنان نمونه (2)

حضرت معصومه (علیها السلام)

از معدود زنانی است که با داشتن سن کم به مقامات عالیه رسید.
در شرافت نسب آن حضرت همین بس که او دختر ولی خدا و خواهر ولی خدا عمه ولی خداست.(282)
پدر امام موسی بن جعفر (علیه السلام) و مادرش نجمه خاتون، مادر امام رضا (علیه السلام) است.(283) علامه حاج شیخ تقی تستری صاحب قاموس الرجل می نویسد: در میان فرزندان امام کاظم (علیه السلام) با آن همه کثرتشان بعد از امام رضا (علیه السلام) کسی همسنگ حضرت معصومه (علیها السلام) نمی باشد.
بعد از رسول اکرم (صلی علی محمد و آله و سلم) برای دو تن از خاندان حضرتش مقام شفاعت جهان شمول(284) نقل شده است که آنها می توانند همه اهل محشر را شفاعت کنند: 1- حضرت زهرا (سلام الله علیه) 2- حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام). عن الصادق (علیه السلام): تقبض فیها امرأه هی من ولدی و اسمها فاطمه بنت موسی تدخل بشفاعتها شیعتنا الجنه بأجمعهم(285).
فضیلت زیارت آن بانو: در باب فضیلت زیارت حضرت از زبان سه معصوم نوید بهشت داده شده است:
عن الامام صادق: ان لله حرما و هو مکه، و لرسول حرما و هو مدینه، و لأمیرالمومنین حرما و هو کوفه، و لنا حرما و هو قم، و ستدفن فیه امرأه من ولدی تسمی فاطمه، من زارها وجبت له الجنه.(286)
و در حدیث دیگری از حضرت چنین آمده: من زارها عارفا بحقها فله الجنه(287) و در گفتار دیگر ایشان آمده است: من زار المعصومه بقم کمن زارنی(288) عن الامام الجواد (علیه السلام): من زار عمتی بقم فله الجنه.(289)
حضرت معصومه (علیها السلام) محدثه آل عباست. از ایشان احادیثی در مورد غدیر خم، معراج پیامبر (صلی علی محمد و آله و سلم) و شیعیان علی (علیه السلام) و محبت آل محمد (صلی علی محمد و آله و سلم) با ذکر سند ذکر شده است.
و او عالمه آل عباست، او مقام بس والایی نزد پروردگار دارد فان لک عندالله شأنا من الشأن(290)
و نیز او به کریمه اهل بیت مشهور است زیرا که کرامت های او از حد فزون است.
زیارت این شفیعه روز جزا مدال افتخار علما و بزرگان بوده است(291)، مردم از راه های دور برای زیارت این بانوی روزگار شدرحال می کنند و سختی ها را برخود می خرند و از درگاه خداوند به حق این بانو نیازهای دنیایی و آخرتی خود را می طلبند.