فهرست کتاب


بهشت خانواده با زنان شایسته

الف - یوسفیان‏

درس 14 دیگر زنان نمونه (1)

حضرت حوا (علیها السلام)

امام صادق (علیه السلام) در مورد نخستین زن پاکدامن و پاک سرشت می گوید: اللهم صل علی امنا حواء المطهره من الرجس، المصفاه من الدنس، المفضله من الانس، المتردده بین محال القدس(258)
و آیاتی درباره حضرت مریم (سلام الله علیه) و همسر فرعون - حضرت آسیه - و همسر ابراهیم (علیه السلام) - حضرت ساره - و مادر حضرت مریم (سلام الله علیه) می باشد که در مباحث گذشته به آنها اشاره شد، آیات 39 و 38، سوره طه و آیه 7، سوره قصص خطاب به مادر موسی (علیه السلام) دارد: و أوحینا ام موسی أن أرضعیه فاذا خفت علیه فألقیه فی الیم و لا تخافی و لا تحزنی...، و دیگر زنان صاحب مقامی که در آیات به آنها اشاره شده است.(259)

حضرت خدیجه (علیها السلام)

اکثر مفسرین(260) معتقدند آیه و وجدک عائلا فأغنی در سوره والضحی اشاره به مال حضرت خدیجه (سلام الله علیه) دارد، این بانوی بزرگوار اسلام و بهترین همسر پیامبر و مادر حضرت زهرا (سلام الله علیه) تمام اموال خود را در اختیار پیامبر قرار داد تا اسلام از این جهت تقویت شود و راه گسترش اسلام هموارتر گردد.
حضرت خدیجه (سلام الله علیه) بعد از مراسم ازدواج خطاب به پیامبر (صلی علی محمد و آله و سلم) گفت: سیدی! الی بیتک فبیتی بیتک، و انا جاریتک (مولایم! بیا به خانه خودت، خانه من خانه توست و من نیز کنیز تو هستم).(261)
بانویی که افتخار زیستن با خیر البشر را کسب کرد و اسلام به داشتن چنین ام المومنین افتخار می کند.
آزاده سروری که در مقابل حضرتش (صلی علی محمد و آله و سلم) بسیار متواضع و فروتن بود، خود را بسیار کوچک می نمود، او در کمال ایثار و گذشت همه کلیدهای خزائن خود را در اختیار پیامبر گزارد و خداوند به پاس این ایثار، تنها دانه جواهر گرانبها و بی مانند را به او تقدیم و خدیجه (سلام الله علیه) را مزین به فاطمه (سلام الله علیه) نمود.
همسر مهربانش پیامبر گرامی (صلی علی محمد و آله و سلم) درباره ایثار او فرمود: ولا استقام الدین الا بسیف علی و مال خدیجه(262) استقامت دین فقط به برکت شمشیر علی و ایثار خدیجه بود.
او برترین همسران رسول خدا، و اولین زن مومن بود، امیرالمؤمنان در خطبه ی قاصعه می فرماید: روزی که رسول خدا به پیامبری رسید نور اسلام به هیچ خانه ای وارد نشد جز خانه پیامبر و خدیجه که من سومین نفر آنان بودم که نور الهی وحی و رسالت را می دیدم و عطر آن را استشمام می کردم.
خدیجه زنی است که پیامبر (صلی علی محمد و آله و سلم) در حق او می گوید: ای خدیجه! خداوند متعال هر روز به وجود تو چندین با به ملائکه اش مباهات می کند و نیز فرمود: افضل نساء اهل الجنه خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمد و آسیه بنت مزاحم و مریم بیت عمران(263) خدیجه و فاطمه و مریم و آسیه برترین زنان بهشتی و عالی ترین زنان عالمند.
او در اثر ایمان و فداکاری به جایی می رسد که پیامبر (صلی علی محمد و آله و سلم) سلام رسان خداوند برای او می شود: جبرئیل به من پیغام داد: که سلام خدا و جبرئیل را به خدیجه ابلاغ کنم، جبرئیل اضافه می کند که: من هرگاه از سدر المنتهی به سوی زمین می گذرم، خداوند می فرماید: سلام مرا به خدیجه برسان(264)!
آن بانوی بزرگواری که هرگاه پیامبر نامش را می شنید گریه می کرد و به دوستانش احترام می گزارد و در فضیلتش فرمود: خدیجه و أین مثل و خدیجه؟ صدقتنی حین کذبنی الناس و أرزقنی علی دین الله و أعانتنی بمالها...(265).
او در مدت سه سال در شعب ابوطالب در محاصره اقتصادی و سیاسی و اجتماعی قریش خم به ابرو نیاورد، او که از بزرگ زنان جزیره العرب بود و ثروتش زبانزد مردمان آن روز بود در طول زندگی خود همیشه در رفاه و عزت زندگی کرده بود، ولی همه این ناملایمات را تحمل کرد و رسول خدا را در ادامه راهش یاری رساند و مایه آرامش او بود.