فهرست کتاب


بهشت خانواده با زنان شایسته

الف - یوسفیان‏

الف: لزوم حجاب و پوشش برتر

واژه حجاب به معنای پوشش زن یک اصطلاح نسبتا جدیدی است و در اصطلاح فقها، کلمه ستر به معنای پوشش به کار می رود. کلمه حجاب در قرآن در رابطه با ارتباط زن و مرد تنها یک بار و آن هم به معنای مانع بکار رفته است. و اذا سالتموهن متاعا فسئلوهن من وراء(13)؛ و چون از زنان [پیامبر] چیزی خواستید از پشت پرده از آنان بخواهید، این آیه در اصطلاح تاریخ اسلامی و حدیث به آیه حجاب تعبیر شده است. از این آیه توجه زیاد اسلام به وجود نوعی مانع در معاشرت های زن و مرد و پیش گیری از اختلاط و آمیختگی دو جنس مخالف روشن می شود. اما در فرهنگ ما از حجاب معنای پوشش اراده می شود.
قرآن در سوره نور در آیه ای معروف به آیه خمار بانوان با ایمان را به داشتن پوشش مناسب توصیه می کند.
و قل للمومنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لا یبدین زینتهن الاما ظهر منها و لیضربن بخمرهن علی جیوبهن و لا یبدین زینتهن(14)؛ ای پیامبر! به زنان دین باور بگو چشم های خود را- از نگاه هوس آلود - فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و اطراف روسری های خود را بر گردن و سینه بیفکنند - و بر پشت سر نیندازند - و زینت خود را آشکار نسازند.
بدون شک در عصر ما یعنی عصر برهنگی و آزادی جنسی مشکلات ناشی از آزادی های بی قید و شرط روز افزون شده است، زنان برای بهره کشی در اختیار همه مردان می باشند، آنان برای تحریک شهوات مردان آلوده در نشان دادن اندام خود به مسابقه می روند. در این بازار آزاد برهنگی آنها به صورت کالاهای مشترکی وسیله تبلیغ کالاها و دکور اتاق های انتظار تا مرتبه یک عروسک و یک کالای بی ارزش سقوط کرده اند و ابتذال آنها، شخصیت آنان و ارزش های والای انسانی و جلوه های اخلاقی و علم و دانایی شان را به دست فراموشی سپرده است.(15)
اما اسلام برای جامعه و خانواده، پاکی و سلامت و ارزش های بالا را می پسندد. از این رو اسلام انواع کامیابی های جنس (سمعی و بصری و لمسی و...) را به محیط خانوادگی در کار و فعالیت گسترده می داند، و از آن جا که برهنگی زنان و آرایش و عشوه گری آنان، مردان و مخصوصا جوانان را در یک حالت تحریک دائم و عطش جنسی غیر صحیح قرار می دهد و در پی آن آمار طلاق و از هم گسیختگی زندگی زناشویی افزایش یافته و دامنه فحشاء و آلودگی ها و فرزندان نامشروع وسعت می یابد(16)، اسلام به حجاب فرمان می دهد و از این راه به بهداشت روانی اجتماع، محکم کردن روابط خانوادگی، برقراری صمیمیت کامل بین دو همسر و بالا بردن موقعیت و ارزش زنان کمک می کند. اسلام از زنان می خواهد با حفظ پوشش کامل و دارا بودن حیا و عفت بالا و گذراندن غریزه جنسی برای همسر خود در خانه، در صحنه های مختلف اجتماع پای گذارند و شخصیت اصلی و ارزش واقعی خود را بنمایانند و صد البته در گام نخست از رسالت عظیم خود یعنی اداره خانه و تربیت فرزندان برومند و سازنده فردای جامعه غافل نمانند و در جهت ساختن یک اجتماع سالم و نیرومند تلاش کنند.
خداوند در این آیه و آیه پیش از آن، قبل از توصیه زنان به داشتن پوشش مناسب، زنان و مردان را سفارش می کند که به یکدیگر خیره نشوند و چشم چرانی نکنند و قل للمومنین یغضوا من ابصارهم، و قل للمونات یغضضن من ابصارهن، و سپس سفارشی خاص زنان دارد که در یک اجتماع به جلوه گری و دلربایی نپردازند و هیچ گونه موجبات تحریک مردان بیگانه را فراهم نیاورند.
بشر همان طور که در ناحیه ثروت و مقام سیر نمی شود در ناحیه جنسی نیز چنین است و هیچ گاه از هوس سیر نمی گردد.(17) پس باید خطر انحراف چشم چرانی را به مردان و زنان (مخصوصا مردان) و خطر انحراف تبرج و خود آرایی را به زنان گوشزد کرد.
شهید مطهری (رحمه الله) در این باره چنین می گوید: میل به خود نمایی و خود آرایی مخصوص زنان است، زن مظهر جمال و مرد مظهر شیفتگی است. از نظر تصاحب دلها و قلب ها مرد شکار است و زن شکارچی، همان طور که از نظر تصاحب جسم و تن، زن شکار است و مرد شکارچی. زن به حکم طبیعت خود دلبری می کند لذا انحراف تبرج و برهنگی خاص اوست از این دستور پوشش برای او آمده است.
ایشان نظر ویل دورانت را در مورد صفت خود نمایی زنان و خصیصه چشم چرانی مردان در کتاب خود آورده است که: در میان اعمال انسانی عجیب تر از این نیست که مردان پیرانه سر به دنبال زنان بیفتند و زنان تا دم گور آماده معشوق شدن و محبوب بودن باشند.(18)
در مخزن شرف، گهری جز حجاب نیست - شمشیر دیده را سپری جز حجاب نیست

ب) حکمت حجاب

استاد مطهری در کتاب خود(19)، فلسفه و حکمت حجاب را چند چیز بر می شمارد:

الف - آرامش روانی: نبودن حریم میان زن و مرد التهاب های جنسی را فزونی می بخشد و آن را به صورت یک

آتش شعله ور در درون انسان و یک عطش روحی اشباع نشدنی در می آورد.(20) اما در مقابل، با وجود حریم میان زن و مرد، درون آنان از آرامش بالایی برخوردار می شود.(21)
اگر روابط جنسی نامشروع را بازخوانی کنیم به طور یقین عامل خودنمایی و جلوه گری زنان را مهمترین عامل می بینم. اصولا سهل انگاری در امر پوشش، انواع امراض روحی و ایجاد عطش در میان مردان و زنان را به دنبال می آورد.(22)
برخی روانشناسان معتقدند حجاب علامت سلامت زن و بی حجابی نشانه بیماری روانی اوست، و در دیگران نیز، بی حجابی امراض روحی ایجاد می کند و بیماری زاست، زیرا حضور زن در بیرون به صورت تحریک آمیز در بینندگان هیجان روحی ایجاد می کند و تعادل روحی آنان را بر هم می زند. و اصولا بی حجابی نشانه ای از عقده حقارت و خود کم بینی و عدم سلامت روان دارد، چنین فردی احساس کمبود شخصیت می کند و می کوشد تا با لباس هایی جلوه دار برای خود تشخص و جایگاهی ایجاد کند.(23)