فهرست کتاب


روز شمار تاریخ اسلام جلد 4 (ماه های جمادی الاول - جمادی الثانی)

سید تقی واردی‏ ‏

پیش سخن

قال الله العظیم: و لقد جائهم من الانباء ما فیه مزدجر حکمه بالغه فما تغن النذر، فتول عنهم یوم یدع الداع الی شی نکر.(1)
خداوند متعال پس از بیان بهانه جویی و حق گریزی کافران در برابر دعوت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به پذیرش توحید و اعتقاد به معاد، در نقد کردار و رفتارشان فرمود: به اندازه کافی برای باز داشتن آنان از بدی ها و زشتی ها، اخبار (پیامبران و امت های پیشین) به آن ها رسیده است (این آیات،) حکمت بالغه الهی است: اما انذارها (برای افراد بهانه و عنود)فایده ای نمی دهد. بنابراین از آن ها روی بگردان، و روزی را به یادشان آور که دعوت کننده الهی، مردم را به امر دهشتناکی فرا می خواند (و به بررسی حساب اعمالشان دعوت می کند).
از این آیه شریفه و بسیاری از آیات قرآن مجید و احادیث و روایات معصومین (علیه السلام) به دست می آید که نقل اخبار پیامبران سلف و امت های گذشته و بیان تاریخ پیشینیان و گذشتگان، تنها جنبه آموزشی و عبرت آموزی برای نسل های حاضر و زندگان کنونی دارد، تا آن ها با مطالعه و تفکر در وضعیت نسل های گذشته و سرنوشت مثبت و منفی آنان، راه درست و پسندیده ای برای خود برگزینند و سعادت و نیک بختی خود و خانواده خویش را تحصیل و در دام شیطان و شیطان صفتان عصر گرفتار نیایند. پس باید تاریخ را خواند و آن را مورد مطالعه و برسی قرار داد و به آن شناخت و معرفت عینی پیدا کرد و برای عبرت گیری و پندآموزی در زندگی خود و هم نوعان خویش از آن، همت گماشت.
به همین جهت مقوله تاریخ و پرداختن به مسائل تاریخی و مطالعه و اندیشه و رویدادهای وقایع گذشته، اهمیت مضاعفی پیدا می کند و تلاش گسترده تری را می طلبد.
خدای سبحان را شاکرم تاکنون توفیق تدوین سه جلد از سری روز شمار تاریخ اسلام را به شرح زیر به این بنده حقیر عنایت نموده است:
1- روز شمار تاریخ اسلام ماه محرم
2 - روز شمار تاریخ اسلام ماه صفر
3 - روز شمار تاریخ اسلام ماه های ربیع الاول و ربیع الثانی.
اما کتاب حاضر، جلد چهارم مجموعه فوق است، که به تدوین تاریخ اسلام ویژه ماه های جمادی الاولی و جمادی الثانیه می پردازد.
گسترده تاریخ نگاری ما در این کتاب، بستان کتاب های گذشته، تنها مقطع تاریخ اسلام، یعنی عام الفیل (سال تولد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) تا انتهای غیبت صغرای امام زمان، حضرت حجه ابن الحسن (علیه السلام) (سال 329) حدود 382سال می باشد و تاریخ های قبل و پس از آن را، در این مجموعه مورد برسی قرار نداده ایم.
این کتاب، غیر از فهرست مندرجات، پیش سخن و کتاب نامه مشترک، از دو بخش مستقل تشکیل یافته است:
بخش اول: ماه جمادی الاولی،
بخش دوم: ماه جمادی الثانیه.
در هر دو بخش، ابتدا موقعیت و فضیلت ماه و اعمال عبادی آن، و سپس روز شمار تاریخ اسلام بر اساس تقدم روز واقعه مورد بررسی قرار می دهیم و در مواردی که به تاریخ دقیق روز واقعه دست نیافتیم، در آخر همان بخش بر اساس تقدیم سال واقعه، آن را بیان می نماییم.
بی تردید این اثر ناقابل می تواند مورد استفاده پژوهشگران، عالمان، مبلغمان، مدرسان، سیره نگاران و تاریخ نویسان و سایر علاقه مندان به رشته تاریخ نگاری قرار گیرد. بی صبرانه منتظر پیشنهادات و راهنمایی های دوستان و خوانندگان عزیز می باشم.
امید وارم این خدمت ناچیز، موجب رضای خداوند سبحان و خرسندی صاحب الامر، حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنالمقدمه الفداه) قرار گیرد.

سید تقی واردی، قم - 1384 هجری شمسی

بخش اول ماه جمادی الاولی،