فهرست کتاب


زندگانی حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

باقر شریف قرشی‏ سیّد حسن اسلامی‏

مقدمه دفتر

در مسیر طولانی تاریخ حیات بشر، حوادث و وقایع بی شماری رخ داده که تنها پاره ای از آنها دارای تلألؤ و درخشندگی ویژه ای است.
یکی از آن رویدادها که بسان نگینی گران سنگ بر حلقه انگشتری این حوادث، درخشش و بالندگی دارد، واقعه جانسوز کربلاست؛ همان حادثه ای که برای حفظ اسلام ناب محمّدی (صلّی اللّه علیه و آله ) از دستبرد طاغوتیان زمان به سرکردگی یزید، ابن زیاد، عمر سعد و ... پدید آمد.
این رخداد بزرگ را می توان از ابعاد گوناگون و زوایای مختلف مورد بررسی قرار داد. همانگونه که محققان و اندیشمندان فرزانه بسیاری، هریک به فراخور حال خویش، دست به قلم برده و گوشه ای از عظمت این واقعه را به رشته تحریر درآورده اند.
یکی از آن عزیزان، مؤلف بزرگوار، علامه محقق حاج شیخ باقر شریف قرشی است که زندگانی سردار بزرگ کربلا،حضرت ابوالفضل العباس ( علیه السّلام ) را نوشته و به دوستداران خاندان عصمت و طهارت عرضه نموده است.
خوشبختانه اثر مذکور که به فارسی برگردان شده و در این دفتر به چاپ رسیده بود مجدداً مورد بررسی قرار گرفت و پس از اصلاح و ویرایش به دوستداران اهل بیت ( علیهم السّلام ) تقدیم گردید تا در مسیر تکاملی خویش چونان مشعلی فروزان از آن بهره مند شوند. امید که خداوند بزرگ، این عمل اندک را مورد پذیرش قرار دهد.
در پایان از خوانندگان عزیز تقاضا می کنیم هرگونه انتقاد یا پیشنهادی دارند به آدرس :
قم: صندوق پستی 749 - دفتر انتشارات اسلامی - بخش تحقیق و بررسی کتب فارسی،
ارسال دارند.
با تشکر فراوان
دفتر انتشارات اسلامی
وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

تقدیم به:

فاتح بزرگ و فرمانروای دلها، به سرور آزادگان در هر زمان و مکان، به پاسدار حرم و سالار شهیدان، امام حسین( علیه السّلام ). با فروتنی، این بررسی و تحلیل از زندگانی ابوالفضل العباس( علیه السّلام ) را که در سلوک با برادر، حقیقتِ برادریِ صادقانه را نشان داد و خود را فدای برادر کرد، تقدیم می کنم. به امید آنکه بر من منت نهد و بپذیرد.
مؤلّف

در آستانت ای قمر بنی هاشم! و ای افتخار عدنان!

تو - ای سردار آزادگان و انقلابیون - در آسمان شرافت، درخشیدی و سَمبل قهرمانیها و مظهر فداکاری و جانبازی گشتی.
حکومت ددمنش اموی را دیدی که جامعه را به طرف تباهی و ویرانی کامل سوق می دهد، کرامتها را زیر پا می گذارد، آزادیها را سلب می کند، داراییها را به سود خود تصرف می کند و همگان را به زندگانی تلخی که در آن حتی سایه عدالت اجتماعی - سیاسی به چشم نمی خورد، پیش می برد. پس همراه برادرت؛ پدر آزادگان و سالار شهیدان( علیه السّلام ) که آرمانها و آرزوهای ملتها را در خود مجسم کرده بود و برای آزادی اراده و بازگرداندن کرامت آنان می کوشید، پرچم آزادی را برافراشتی.
با برادرت، در سنگری واحد قرار گرفتی و کلمةاللَّه را - که کرامت انسان و ایجاد زندگی ایمن و به دور از ظلم و طغیان را در خود دارد - به گوش تاریخ رساندید.
اما تو، ای ابوالفضل! بخشش و هدیه ای از خداوند به امت بودی، برای آنان افقهایی درخشان از آزادگی و کرامت گشودی. به آنان آموختی که جانبازی باید خالصانه برای خدا باشد و هیچ یک از عواطف و آروزهایی که سر به خاک می برد، آن را نیالاید. با این روح اسلامی اصیل بود که به جانبازیت - ای ابوالفضل! - در راه حق و پاسداری از ارزشها و اعتقادات، مُهر دفاع خورد. رمز جاودانگیِ جانبازی تو و شیفته کردن دلهای مردم در طول تاریخ، همین است.
ای قمر بنی هاشم! پایه های بنیاد حقیقت را تو در دنیای عرب و اسلام برپاداشتی و با یاریت به برادرت سیدالشهداء - که برای حاکمیت عدالت اجتماعی و توزیع خیرات الهی بر محرومان و ستمدیدگان جنگید - برای مسلمانان، مجد و کرامتی والا و استوار، پایدار کردی.
با برادرت، بار این رسالت را بر دوش گرفتی وبدین ترتیب با برادرت و دیگر شهدای با فضیلت از اهل بیت و انصار آنان، طلایه داران مقدس شهیدان راه حق در سراسر زمین بودید.