فهرست کتاب


زلزله چرا؟!

میرستار مهدیزاده‏

2- تسبیح و اعتراف به گناه خود:

پیامبر قوم یونس گرفتار مجازات الهی شد و در شکم یک ماهی (نهنگ) زندانی گشت و آنگاه به یاد خدا افتاد و به یگانگی و منزه بودن خدا از نقص و ظلم و به مقصر و ظالم بودن خودش اعتراف کرد و نجات یافت، و هر کس چنین اعتراف کند و این ذکر را (زیاد) بگوید، او نیز نجات می یابد:
فنادی فی الظلمات ان لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین، و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین(150)

3- تقوا:

تقوا یعنی خود نگه داری از گناهی که اکثر جامعه در آن غرق هستند و قرآن در چند آیه شریفه، تقوا را همراه ایمان، عامل نجات حضرت صالح (علیه السلام) و همراهانش از زلزله قوم ثمود معرفی می نمایند:
و انجینا الذین آمنوا و کانوا یتقون(151)
نجات دادیم کسانی را که آوردند و تقوا پیشه کردند.

4- توبه و استغفار:

تنها داروی حقیقی گناهان فردی و اجتماعی، فقط استغفار و توبه حقیقی است. قرآن نیز به همین مطلب راهنمایی می فرماید: حضرت صالح قوم خود را به استغفار و توبه دعوت کرده و مژده اجابت پروردگار را می دهد: فاستغفروه ثم توبوا علیه ان ربی قریب مجیب(152)، ولی قوم او قبول نمی کنند. در آیه دیگر نیز استغفار را زمینه رحمت الهی برای یک قوم گنهکار بیان می کند:
لولا تستغفرون الله لعلکم ترحمون(153)
چرا استغفار و طلب بخشش نمی کنید؛ شاید مورد رحمت قرار گیرید.
حضرت علی (علیه السلام) نیز دو علت را باعث امان از نزول عذاب برای امت اسلام معرفی می فرمایند:
یکی وجود مبارک پیامبر (صلی الله علیه و آله) بود که تا در میان امت بودند، رحمه للعالمین و مانع نزول عذاب بودند، ولی از دست رفت؛ دومی استغفار است که فرمود: استغفار را ترک نکنید تا بلا نازل نگردد.
امام علی (علیه السلام) در نهج البلاغه می فرمایند:
کان فی الارض امانان من عذاب الله و قد رفع احدهما، فدونکم الاخر فتمسکوا به: اما الامان الذی رفع فهو رسول الله و اما الامان الباقی فاالاستغفار. قال الله تعالی: و ما کان الله لیعذبهم و انت فیهم، و ما کان الله معذبهم و هم یستغفرون(154)
ترجمه آیه مورد استدلال حضرت علی (علیه السلام) چنین است:
خداوند مادامی که تو (پیامبر (صلی الله علیه و آله)) در میان آنها هستی، عذاب کننده آنها نخواهد بود و نیز تا زمانی که استغفار کنند، خداوند آنها را عذاب نخواهد کرد. و این استغفار بهترین راه نجات خدا برای امت اسلام است.