فهرست کتاب


زلزله چرا؟!

میرستار مهدیزاده‏

ائمه (علیه السلام) مایه آرامش زمین

بعد از اثبات مطالب فوق، قبول مطلب بعدی راحت است و آن این که، ائمه (علیه السلام) لنگر زمین و مایه آرامش مهد زندگی عالمیان هستند.
امام باقر (علیه السلام) می فرمایند:
اگر امام از روی زمین (برای لحظه ای) برداشته شود، هر آینه، زمین مثل امواج دریا موج بر می دارد و اهل خود را فرو می برد.(124)
موج زمین، کنایه از اوج نا آرامی و شدت زلزله است؛ وجود امام، به همان نبست باعث آرامش زمین است.
در حدیثی دیگر از امام ابوالحسن (علیه السلام) می پرسند: آیا زمین بدون امام باقی می ماند؟ در جواب می فرمایند:
لو بقیت الارض بغیر امام لساخت
اگر زمین بی امام بماند، هر آینه فرو می برد.
در حدیث مشهور و معروف لوح که از طرف خداوند توسط جبرئیل برای حضرت زهرا (علیه السلام) آورده شده و در آن اسامی همه ائمه با صفات و وظایف آنان نوشته شده بود، بعد از معرفی هر کدام از ائمه، خداوند می فرماید:
هولاء اولیائی حقا، بهم أدفع کل بلیه و فتنه عمیاء حندس، و بهم اکشف الزلازل، و ادفع الاصار و الاغلال، اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه و اولئک هم المتهدون(125)
اینها ائمه (علیهم السلام) اولیا و دوستان حقیقی من (خداوند)، مایه آرامش زمین، وسیله دفع هر نوع بلا و فتنه کور و تاریک و زلزله و قید و بندها هستند که مستحق صلوات و رحمت پروردگارشان می باشند و هدایت یافتگان آنانند.
پس در فرهنگ اسلامی، آرامش زمین و عدم اضطراب و زلزله زمین؛ وجود مبارک و نورانی امامان معصوم (علیه السلام) معرفی شده اند و مسلماً عدم وجود آنان و هر گونه تعرض به جایگاه آنان، باعث عدم آرامش و اضطراب، و دگرگونی و تحولات ناخوشایند طبیعی و اجتماعی و...خواهد شد.

وقوع و آرام گرفتن زلزله با امر امام (علیه السلام)

در روایات به طور صریح از بعضی اسرار و قوانین عالم خلقت پرده برداشته شده است و در این قسمت، دو مطلب را ثابت می کنیم:
1- زلزله با امر امام (علیه السلام) واقع می شود و با امر امام (علیه السلام) آرام می گیرد؛ یعنی مثل سایر مسایل تکوینی، ولایت تکوینی امام، بر آن نیز حکومت داشته و زلزله مثل سایر پدیده های عالم در تحت امر امام معصوم (علیه السلام) قرار دارد.
2- زلزله به دلیل ظلم و توهین به ائمه و اهل بیت (علیه السلام) پدیدار می گردد و کم توجهی به آن بزرگواران و روی گردانی از حجت خدا و مبارزه با او، بلکه هر نوع دل آزردگی امام و عدم رعایت حقوق امام معصوم (علیه السلام)، می تواند باعث زلزله گردد و می توان گفت زلزله جلوه کوچکی از لرزش قلب گرفته امام معصوم، و شعله کنترل شده و کوتاهی از تندر خشم امام (علیه السلام) است.
بیان دلایل: در کتاب تفسیر نور الثقلین(126) در تفسیر سوره زلزال، احادیث متعددی مبنی بر بیان رابطه حضرت علی و زلزله، ذکر شده است و در آن احادیث، منظور از انسان در آیه و قال الانسان ما لها حضرت علی (علیه السلام) معرفی شده است(127) که با آن زلزله حرف خواهد زد و زلزله اخبار زمین را بر او بازگو و آشکار خواهد نمود و قال الانسان ما لها یومئذ تحدث اخبارها بان ربک اوحی لها(128)

آرام گرفتن زلزله، با دستور علی (علیه السلام)

در کتاب علل الشرایع و تفسیر صافی از حضرت زهرا علیها السلام نقل کرده اند که فرمودند:
در زمان خلافت ابوبکر زلزله آمد (11 و 12 هجری قمری) و مدینه لرزید. مردم به ابوبکر و عمر پناه بردند؛ دیدند آنها رو به سوی حضرت علی (علیه السلام) برای پناه بردن، روان شده اند. با هم بر آستانه خانه حجت خدا رسیدند. حضرت بدون هیچ ملاحظه ای بیرون آمد (بی توجه به زلزله یا مردم) و مردم به دنبال ایشان روان شدند تا بر روی تلی قرار گرفتند. مردم در اطراف ایشان نشستند و به دیوارهای لرزان مدینه می نگریستند که چگونه تکان می خورد.
حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: مثل این که شما را ترسان می بینم؟
گفتند: چگونه نترسیم که هرگز مثل این را ندیده بودیم.
حضرت علی (علیه السلام) لبهای شریف را تکانی دادند و با دست بر زمین زده، فرمودند: ساکن شو! و زمین ساکن گشت. مردم از مشاهده قدرت کلام امام، بیش تر از زلزله تعجب نمودند. حضرت فرمود: آیا از کار من تعجب کردید؟
فرمودند: من همان مردی هستم که خداوند فرمود: اذا زلزلت الارض زلزالها و اخرجت الارض اثقالها و قال الانسان مالها من همان انسان هستم که می گوید: مالها، یومئذ تحدث اخبارها زمین فقط با من حرف می زند و به من خبر می دهد(129).
از این حدیث متوجه می شویم که زلزله با امر امام آرام می گیرد و با حضرت گفتگو خواهد داشت. حضرت علی (علیه السلام) در حدیث معروف به معرفت امام به نورانیت، به سلمان و ابوذر می فرمایند:
صار محمد (صلی الله علیه و آله) صاحب الرجفه و صرت انا صاحب الهده و انا صاحب اللوح المحفوظ ألهمنی الله عز و جل علم ما فیه، نعم یا سلمان و یا جندب...(130)
محمد (صلی الله علیه و آله) صاحب زلزله است و من صاحب رعد (و صدای سهمگین و ترساننده عقوبت گر) و من صاحب لوح محفوظ هستم که خداوند آنچه را در لوح محفوظ است، به من الهام فرموده است. بلی ای سلمان و ای ابوذر...
امام (علیه السلام) در این حدیث مهم و مفصل، باین جمله مهم، امر زلزله را، در دست معصوم اول بیان می فرماید. شروع و ختم زلزله به دست پیامبر (صلی الله علیه و آله) است، چون صاحب زلزله اوست. البته ائمه (علیه السلام) از پیامبر (صلی الله علیه و آله) تمام کمالات و علوم و توانایی های معنوی را به ارث برده و لذا آنان نیز به واسطه پیامبر (صلی الله علیه و آله) صاحب همین قدرت ها و شؤون مهم در عالم هستی بودند و با این مطالب، روشن می شود که شروع و آرام زلزله به دستور و اراده معصوم (علیه السلام) صورت می گیرد.
اکنون به نقل چند روایت و حدیث مفصل که در این رابطه نقل شده می پردازیم که حاوی داستان های مهم و معجزات شگفت ائمه (علیه السلام) در مورد زلزله می باشد و رابطه امامت و زلزله یا آرامش آن را به زیبایی بیان می دارد.