فهرست کتاب


زلزله چرا؟!

میرستار مهدیزاده‏

فصل سوم: ولایت ائمه و زلزله

بر اساس معارف صحیح اسلامی، ولایت آل محمد (علیهم السلام) و وجود نورانی آنان:
1- واسطه خلقت عالم است؛
2- مایه آرامش دائمی زمین و مکان است؛
3- زلزله و اضطراب و حرکت زمین با امر آنان صورت گرفته و با امر آنان آرام می گیرد؛
4- هر گونه توهین به شخص یا جایگاه آنان باعث ناآرامی عالم تکوین و موجب غضب الهی و انتقام و بلا و گرفتاری هشدار آمیز یا عقاب گونه می گردد.
اکنون به دلایل مذهبی ادعاهای فوق توجه فرمایید.
در زیارت معتبر جامعه، می خوانیم:
بکم فتح الله و بکم یختم و بکم یمسک السماء ان تقع علی الارض الا باذنه
خداوند، آفرینش را با شما شروع کرد و با شما ختم می کند و به واسطه شما، آسمان از افتادن بر روی زمین نگه داشته شده است.
در حدیث کساء می خوانیم:
فقال الله عز و جل: یا ملائکی و یا سکان سمواتی، انی ما خلقت سماء مبنیه و لا أرضا مدحیه و لا قمرا منیرا و لا شمسا مضیئه و لا فلکا یدور و لا بحرا تجری و لا فلکا بشری الا فی محبه هولاء الخمسه الذین هم تحت الکساء
خداوند فرمود: ای ملائکه ام و ای ساکنان آسمان هایم!من خلق نکردم آسمان بنا شده و نه زمین گسترده و نه ماه نورانی و نه خورشید درخشان و نه فلک مدور و نه دریای روان و نه فلک چرخان را، مگر برای محبت این پنج تن که زیر این کساء هستند.
همچنین در حدیث مشهور قوسی، خداوند خطاب به پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرماید:
لولاک لما خلقت الافلاک(122)، و لولا علی لما خلقتک و لولا فاطمه لما خلقتکما(123)
یا رسول الله! اگر تو نبودی افلاک را نمی آفریدم و اگر علی نبود، تو را نمی آفریدم و اگر فاطمه نبود، شما دو تن را نیز نمی آفریدم.
احادیث زیادی بر همین مضامین وارد شده است که ائمه (علیه السلام) علت خلقت عالم هستند. بنابراین، نه تنها آرامش زمین، بلکه خلقت اساس زمین و تمام عالم هستی، به احترام آنها و به واسطه نور آنان تحقیق یافته است.

ائمه (علیه السلام) مایه آرامش زمین

بعد از اثبات مطالب فوق، قبول مطلب بعدی راحت است و آن این که، ائمه (علیه السلام) لنگر زمین و مایه آرامش مهد زندگی عالمیان هستند.
امام باقر (علیه السلام) می فرمایند:
اگر امام از روی زمین (برای لحظه ای) برداشته شود، هر آینه، زمین مثل امواج دریا موج بر می دارد و اهل خود را فرو می برد.(124)
موج زمین، کنایه از اوج نا آرامی و شدت زلزله است؛ وجود امام، به همان نبست باعث آرامش زمین است.
در حدیثی دیگر از امام ابوالحسن (علیه السلام) می پرسند: آیا زمین بدون امام باقی می ماند؟ در جواب می فرمایند:
لو بقیت الارض بغیر امام لساخت
اگر زمین بی امام بماند، هر آینه فرو می برد.
در حدیث مشهور و معروف لوح که از طرف خداوند توسط جبرئیل برای حضرت زهرا (علیه السلام) آورده شده و در آن اسامی همه ائمه با صفات و وظایف آنان نوشته شده بود، بعد از معرفی هر کدام از ائمه، خداوند می فرماید:
هولاء اولیائی حقا، بهم أدفع کل بلیه و فتنه عمیاء حندس، و بهم اکشف الزلازل، و ادفع الاصار و الاغلال، اولئک علیهم صلوات من ربهم و رحمه و اولئک هم المتهدون(125)
اینها ائمه (علیهم السلام) اولیا و دوستان حقیقی من (خداوند)، مایه آرامش زمین، وسیله دفع هر نوع بلا و فتنه کور و تاریک و زلزله و قید و بندها هستند که مستحق صلوات و رحمت پروردگارشان می باشند و هدایت یافتگان آنانند.
پس در فرهنگ اسلامی، آرامش زمین و عدم اضطراب و زلزله زمین؛ وجود مبارک و نورانی امامان معصوم (علیه السلام) معرفی شده اند و مسلماً عدم وجود آنان و هر گونه تعرض به جایگاه آنان، باعث عدم آرامش و اضطراب، و دگرگونی و تحولات ناخوشایند طبیعی و اجتماعی و...خواهد شد.

وقوع و آرام گرفتن زلزله با امر امام (علیه السلام)

در روایات به طور صریح از بعضی اسرار و قوانین عالم خلقت پرده برداشته شده است و در این قسمت، دو مطلب را ثابت می کنیم:
1- زلزله با امر امام (علیه السلام) واقع می شود و با امر امام (علیه السلام) آرام می گیرد؛ یعنی مثل سایر مسایل تکوینی، ولایت تکوینی امام، بر آن نیز حکومت داشته و زلزله مثل سایر پدیده های عالم در تحت امر امام معصوم (علیه السلام) قرار دارد.
2- زلزله به دلیل ظلم و توهین به ائمه و اهل بیت (علیه السلام) پدیدار می گردد و کم توجهی به آن بزرگواران و روی گردانی از حجت خدا و مبارزه با او، بلکه هر نوع دل آزردگی امام و عدم رعایت حقوق امام معصوم (علیه السلام)، می تواند باعث زلزله گردد و می توان گفت زلزله جلوه کوچکی از لرزش قلب گرفته امام معصوم، و شعله کنترل شده و کوتاهی از تندر خشم امام (علیه السلام) است.
بیان دلایل: در کتاب تفسیر نور الثقلین(126) در تفسیر سوره زلزال، احادیث متعددی مبنی بر بیان رابطه حضرت علی و زلزله، ذکر شده است و در آن احادیث، منظور از انسان در آیه و قال الانسان ما لها حضرت علی (علیه السلام) معرفی شده است(127) که با آن زلزله حرف خواهد زد و زلزله اخبار زمین را بر او بازگو و آشکار خواهد نمود و قال الانسان ما لها یومئذ تحدث اخبارها بان ربک اوحی لها(128)