ازدواج موفق

نویسنده : عباس رحیمی

آداب دانستنی های فرزند داری

یکی از حکمت های ازدواج، تولید مثل و بقای آدمی است؛ از این رو، از صفات خوب زن، توانایی بچه دار شدن است. عقیم بودن، یک نقص است و عقیم نمودن انسان و سقط جنین، ممنوع و حرام است. داشتن فرزند صالح، از سعادت انسان است؛ چنان که در حدیث آمده است: من سعاده الرجل الوالد الصالح؛ از سعادت مرد، داشتن فرزند شایسته است،(268)
در حدیثی دیگر آمده است: الوالد الصالح ریحانه من ریاحین الجنة؛ فرزند شایسته،گلی از گل های بهشت است.(269)
نکته قابل توجهی که در احادیث به چشم می خورد، تکیه به فرزند صالح و سالم است، نه هر فرزندی. فرزندی شایسته و مفید است که درستکار و مایه افتخار والدین باشد(بدون این که فرقی میان دختر و پسر باشد). اگر کسی بخواهد این دو ویژگی برایش تحقق یابد؛ یعنی فرزندش صالح و سالم باشد واز نظر جسمی و روحی نقصی نداشته باشد، باید به نکات زیر توجه کند و در رعایت آنها بکوشد:

1.رعایت مسائل زناشویی

آداب همبستر شدن، شیر دادن، دوران حاملگی، وضو گرفتن و گفتن نام خدا، تهیه روزی حلال و غیره، از شرایط اساسی داشتن فرزند صالح است؛ زیرا انجام تمام این کارها در روح و جسم کودک، اثری ژرف خواهند داشت.
رسول خدا به ام سلمه فرمود: یا ام السلمة ان المراة اذا حملت کان لها من الاجر کمن جاهد بنفسه و ماله فی سبیل الله عزوجل فاذا وضعت قیل لها: قد غفر لک ذنبک فاستانفی العلم. فاذا ارضعت فلها بکل رضعه تحیر رقبة من ولد اسماعیل؛ ای ام سلمه! هرگاه زنی آبستن می شود، پاداش او به اندازه ثواب کسی است که با مال و جان خود در راه خداوند متعال جهاد کرده باشد و همین که وضع حمل کند، به او گفته می شود: گناهانت آمرزیده شد، پس اعمال خود را از سر بگیر و هرگاه کودک را شیر می دهی، برای هر مرتبه شیر دادن، ثواب کسی را دارد که یک نفر از اولاد اسماعیل(علیه السلام) را آزاد کرده باشد.(270)
پس نباید زن از کنار این مسائل بگذرد. آنان باید دید مثبت اسلام را در این گونه مسائل مورد توجه قرار دهند؛ زیرا این مسائل در اسلام، از ارزش والایی برخوردار هستند.

2.نزدیکی در دوران حاملگی

در دوران حاملگی هر گاه مرد قصد داشت نزدیکی کند، با وضو و طهارت باشد و نام خدا را بگوید و برای زیبا شدن فرزند از به و سایر میوه ها استفاده کند.