فهرست کتاب


ازدواج موفق

عباس رحیمی‏

13. آداب همبستر شدن

انسان،دارای کرامت و شخصیت والایی است و در تمامی مسائل با حیوانات فرق دارد؛ از جمله اداب آمیزش و مقاربت که باید در این کار، حدود و آداب اخلاقی و انسانی رعایت گردد. شخص باید شئون و حرمت ها را رعایت کند. مقارت و نزدیکی با همسر، جز آنچه بیان شد، دارای آداب بسیاری است که رعایت آن ها عامل خوشبختی خود و فرزندان خواهد شد و عدم رعایت آن ها، زیان های غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت؛ مانند ناقص الخلقه شدن فرزندان، عقب افتادگی جسمی و روانی، معلولیت های جسمی و ذهنی و فساد اخلاقی و... رعایت وقت، مکان و حالات مقاربت، در اخبار اهل بیت آمده است که بسیارند و بعضی از آنها در میان سفارش های حصرت رسول(علیه السلام) به علی(علیه السلام) آمده است، برخی از آنها عبارتند از:
1.در آغاز و وسط ماه قمری آمیزش مکن؛
2.بعد از ظهر آمیزش مکن
3.هنگام آمیزش سخن مگو؛
4.با در نظر گرفتن زن دیگر(در ذهن خود) مقاربت مکن؛
5.هر کدام دستمال جداگانه داشته باشید وگرنه منجر به جدایی و طلاق می شود؛
6.ایستاده نزدیکی نکن که کار الاغ است؛
7.شب عید فطر و عید قربان آمیزش مکن؛
8.زیر درخت میوه، نزدیکی مکن؛
9.در برابر تابش خورشید، آمیزش مکن؛
10.بین اذان و اقامه، آمیزش مکن؛
11.بدون وضو آمیزش مکن؛
12.در شب نیمه شعبان، آمیزش مکن؛
13.در دو روز آخر ماه، آمیزش مکن؛
15.در آستان مسافرت، آمیزش مکن.
آن گاه پیغمبر(صل الله علیه و آله و سلم) فرمود: ای علی! این وصایای مرا به یاد بسپار و عمل کن. من آن ها را از جبرئیل آموخته و رعایت کرده ام.(262)
در مواردی دیگر نیز نزدیکی با زن نهی شده است که عبارتند از:
1.بعد از احتلام،مگر این که غسل کند،
2.در حال برهنگی کامل؛
3.بین الطلوعین؛
4.هنگامی که خورشید گرفته است.
همچنین آمیزش در شب و روزی که زلزله، طوفان سیاه یا سرخ یا زرد رخ داده، مکروه است و باید دانست که در اختیار احادیث، برای تمام مواردی که نهی شده است، آثاری نیز بیان شده است؛ مثلا آمده است: اگر در اتاقی که کودکی صدا یا نفس شما را می شنود یا نظاره گر است: نزدیکی نکنید، آن کودک زنا کار خواهد شد و نیز برای نزدیکی و اوقاتی که مستحب است - مانند شب جمعه - خواصی نقل شده است که مثلا اگر فرزندی متولد شود، دانشمند خواهد شد. بهتر است برای شرح این مطلب به کتابهای دیگر مراجعه کنید.
باید توجه داشت مواردی که گفتیم آمیزش مکنید از موارد مکروه است؛ ولی نزدیکی کردن هنگام قاعدگی زن، حرام است و کفاره نیز دارد که در رساله ها بیان شده است. البته، اگر زن پاک شده، ولی هنوز غسل حیض نکرده است، برخی علماء - مانند امام خمینی(قدس سره) - جایز می دانند و در صورتی که زن مستحاضه باشد، اگر به وظیفه خود عمل کند و غسل ها را انجام دهد نزدیکی مانعی ندارد.(263)

14.شتاب نکردن به هنگام رفتن نزد همسر

هنگامی که مرد، قصد رفتن نزد همسر را دارد، باید فرصت دهد که زن آماده شود؛ چنان که امام رضا(علیه السلام) از رسول خدا(صل الله علیه و آله و سلم) نقل فرموده که آن حضرت فرمودند: اذا اراد احدکم ان یاتی زوجتة فلا یعجلها، فان للنساء حوائج؛ هرگاه خواستید نزد همسر خود بروید، شتاب نکنید؛زیرا زنان نیز آماده شوند.(264)
در حدیثی دیگر فرمود: وقتی آهنگ نزد همسر خود را دارید، مانند پرنده بدون مقدمه نروید و فرصت دهید که او هم آمادگی پیدا کند.(265)
در حدیثی دیگر اضافه بر آنچه بیان شد، بازی و ملاعبه را نیز اضافه می کند و می فرمایند: باید با همسر خود، شوخی و عشق بازی کنید تا او نیز آمادگی پیدا کند و بتواند لذت ببرد و اشباع شود.(266)
رسول خدا(صل الله علیه و آله و سلم) در حدیثی، فرمود: سه چیز جفا است... از جمله نزدیکی با همسر بدون مقدمه و ملاعبه.
در حدیثی دیگر فرمود: لهو و لعب برای مومن نیست؛ مگر در تربیت اسب و تیراندازی و ملاعبه با همسر که این ها حق مومن است.(267)
برای رعایت عفت عمومی از شرح بیشتر این موضوع معذوریم.

فصل ششم فرزندان

ثمره ازدواج موفقی،داشتن فرزندان صالح و راستین است؛ بنابراین توجه به تربیت و دانستن مسائل مربوط به فرزند داری بسیار مهم است که در این فصل به برسی آن می پردازیم.