فهرست کتاب


ازدواج موفق

عباس رحیمی‏

دعا در حجله

امام باقر(علیه السلام) در بیان آداب حجله می فرماید: وقتی به حجله وارد شدی و نزد عروس رفتی، پیشانی او را بگیر و دعا کن و بگو: اللهم بامانتک اخذتها و بکلماتک استحللتها فان قضیت لی منها ولدا فاجعله مبارکا تقیا من شیعة آل محمد و لاتجعل للشیطان فیه شرکا و لانصیبا؛ خدایا! من، این خانم را از تو به امانت گرفتم و با سخنان تو او را حلال نمودم. پس اگر فرزندی از او متولد شد، او را مبارک و با تقوا و از شیعیان محمد(صل الله علیه و آله و سلم) و آلش قرار ده و در او برای شیطان نصیبی قرار مده.(259)

گفتم بسم الله هنگام همبستر شدن

گفتم بسم الله در هر حال. آغاز هر کاری نیکوست. هنگام خوردن و آشامیدن، هنگام سر بریدن حیوانات(که واجب است)،لباس پوشیدن موقع خروج از خانه، وقت خفتن و خلاصه هر کاری به نام خدا شروع نشود، ناقص و بی فرجام خواهد بود، از جمله در احادیث سفارش شده است که هنگام همبستر شدن با همسر نیز حتماً بسم الله بگویید تا شیطان در نطفه شما شریک نشود و فرزند شما شریک شیطان نگردد و بهتر است این جمله را بگویید: بسم الله و بالله اللهم جنبنی الشیطان و جنب الشیطان ما رزقتنی؛ به نام خدا، خداوند! شیطان را از من و فرزندانی که به من عطا می کنی دور کن.(260)
امام باقر(علیه السلام) در این باره فرمود: هنگام همبستر شدن با همسرت بخوان: اللهم ارزقنی ولدا و اجعله تقیا زکیا لیس فی خلقه زیادة و لا نقصان و اجعل عاقبته الی خیر؛ خداوندا! به من فرزندی عطا کن و او را با تقوا و پاک گردان و از نظر جسمی سالم و بدون نقص باشد و او را عاقبت به خیر بگردان.(261)
البته دعا و گفتن بسم الله فقط مخصوص شب عروسی نیست، بلکه هر وقت که قصد آمیزش باشد، نام خداوند نباید فراموش شود و مرد باید به او پناه ببرد و در خواست فرزند صالح و سالم کند.

13. آداب همبستر شدن

انسان،دارای کرامت و شخصیت والایی است و در تمامی مسائل با حیوانات فرق دارد؛ از جمله اداب آمیزش و مقاربت که باید در این کار، حدود و آداب اخلاقی و انسانی رعایت گردد. شخص باید شئون و حرمت ها را رعایت کند. مقارت و نزدیکی با همسر، جز آنچه بیان شد، دارای آداب بسیاری است که رعایت آن ها عامل خوشبختی خود و فرزندان خواهد شد و عدم رعایت آن ها، زیان های غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت؛ مانند ناقص الخلقه شدن فرزندان، عقب افتادگی جسمی و روانی، معلولیت های جسمی و ذهنی و فساد اخلاقی و... رعایت وقت، مکان و حالات مقاربت، در اخبار اهل بیت آمده است که بسیارند و بعضی از آنها در میان سفارش های حصرت رسول(علیه السلام) به علی(علیه السلام) آمده است، برخی از آنها عبارتند از:
1.در آغاز و وسط ماه قمری آمیزش مکن؛
2.بعد از ظهر آمیزش مکن
3.هنگام آمیزش سخن مگو؛
4.با در نظر گرفتن زن دیگر(در ذهن خود) مقاربت مکن؛
5.هر کدام دستمال جداگانه داشته باشید وگرنه منجر به جدایی و طلاق می شود؛
6.ایستاده نزدیکی نکن که کار الاغ است؛
7.شب عید فطر و عید قربان آمیزش مکن؛
8.زیر درخت میوه، نزدیکی مکن؛
9.در برابر تابش خورشید، آمیزش مکن؛
10.بین اذان و اقامه، آمیزش مکن؛
11.بدون وضو آمیزش مکن؛
12.در شب نیمه شعبان، آمیزش مکن؛
13.در دو روز آخر ماه، آمیزش مکن؛
15.در آستان مسافرت، آمیزش مکن.
آن گاه پیغمبر(صل الله علیه و آله و سلم) فرمود: ای علی! این وصایای مرا به یاد بسپار و عمل کن. من آن ها را از جبرئیل آموخته و رعایت کرده ام.(262)
در مواردی دیگر نیز نزدیکی با زن نهی شده است که عبارتند از:
1.بعد از احتلام،مگر این که غسل کند،
2.در حال برهنگی کامل؛
3.بین الطلوعین؛
4.هنگامی که خورشید گرفته است.
همچنین آمیزش در شب و روزی که زلزله، طوفان سیاه یا سرخ یا زرد رخ داده، مکروه است و باید دانست که در اختیار احادیث، برای تمام مواردی که نهی شده است، آثاری نیز بیان شده است؛ مثلا آمده است: اگر در اتاقی که کودکی صدا یا نفس شما را می شنود یا نظاره گر است: نزدیکی نکنید، آن کودک زنا کار خواهد شد و نیز برای نزدیکی و اوقاتی که مستحب است - مانند شب جمعه - خواصی نقل شده است که مثلا اگر فرزندی متولد شود، دانشمند خواهد شد. بهتر است برای شرح این مطلب به کتابهای دیگر مراجعه کنید.
باید توجه داشت مواردی که گفتیم آمیزش مکنید از موارد مکروه است؛ ولی نزدیکی کردن هنگام قاعدگی زن، حرام است و کفاره نیز دارد که در رساله ها بیان شده است. البته، اگر زن پاک شده، ولی هنوز غسل حیض نکرده است، برخی علماء - مانند امام خمینی(قدس سره) - جایز می دانند و در صورتی که زن مستحاضه باشد، اگر به وظیفه خود عمل کند و غسل ها را انجام دهد نزدیکی مانعی ندارد.(263)