ازدواج موفق

نویسنده : عباس رحیمی

7.پرهیز از خرج های بیهوده

بسیاری از خرج های مراسم عقد و عروسی، حتی مراسم ختم، از روی هوا و هوس و چشم و هم چشمی و رقابت و خودنمایی است و فایده ای جز اسراف و تبذیر و گناه ندارد.
اگر شما، دختر و پسر جوان، به فکر آینده خود هستید و می خواهید زندگی تان با قرض و عقب افتادگی و عقده و کینه همراه نباشد از خرج های بیهوده، اسراف و تزئینات بی فایده پرهیز کنید و خود را اسیر هوا و هوس و ولخرجی ها نکنید. بسیاری از خرج های مجلس عقد و خریدهای تحمیلی، که هر کدام از خانواده ها می خواهند بر دیگری تحمل کنند، غیر ضروری است. خانواده؟ عروس و داماد، مانند دو رقیب در حال جنگ، هر چه می خواهند بر دیگری تحمل می کنند که این کار درستی نیست. فردا که حرارت عقد و عروسی فرو نشست، تمام این اشتباهات، خود را نشان می دهند و کینه ها و بی محبتی ها هم بیشتر می شود. عقب ماندگی آینده نیز نتیجه منفی ولخرجی های امروز است.
امام علی(علیه السلام) می فرمایند: ما عال من اقتصد؛ کسی در خرج زندگی میانه روی کند، فقیر نخواهد شد.(251)
و فرمود: الاسراف یفنی الجزیل؛ اسراف و ولخرجی، ثروت های کلان را نابود می کند.(252)
و نیز فرمود: ان مع الاسراف قلة البکرة؛ اسراف، بی برکتی به همراه دارد.(253)
همچنین فرمود: کسی که به زیاده روی و ولخرجی افتخار می کند، روزی با تنگ دستی و فقر و خواری همدم خواهد شد.

8.فیلم برداری از مجالس عقد و عروسی

این کار نیز خرجی بیهوده و اضافی است و اگر فیلم برداری از مجلس زنانه، با رعایت شئون و حجاب اسلامی همراه نباشد، گناه بزرگی است. البته، در صورتی که فیلم بردار مجلس زنانه، زن باشد و فیلم محفوظ بماند و برای نامحرمان نمایش داده نشود و فقط برای یادگاری، نزد آنان بماند، هر چند اسراف است، ولی از این جهت مانعی ندارد.
همچنین، عکس و گرفتن از مجالس(در مجالس زنانه)، اگر حجاب رعایت شود و عکاس و ظاهر کننده عکس، زن باشد و همه جوانب رعایت شود و در اختیار افراد دیگر نیز قرار نگیرد، مانعی ندارد، به شرط آن که از صحنه های خلاف عفت عکس نگیرد؛ ولی در هر حال، زیاده روی در آن اسراف است. عکس ها باید به گونه ای باشد که اگر دست بیگانه ای افتاد مایه شرمندگی و ترس و هوس نشود. به گفته مطبوعات و مسئولان، بعضی شیاطین، فیلم های مجالس عروسی زنانه را تکثیر و مورد سوء استفاده قرار داده اند، تا جایی که بعضی ها در اثر شدت ناراحتی خود کشی کرده اند؛ اما بهتر نیست از همان اول جلوی این کار گرفته شود و اگر قرار است عکس یادگاری یا فیلمی گرفته شود، پنهانی باشد که اگر به دست دزد یا بیگانه یا دشمن افتاد زیاد شرمسار نشود. به هر حال مراقبت و هوشیاری بسیار مهم است.

9.عروس را در خیابان نگردانید

یکی از شیوه های غلط در مراسم عروسی که به تدریج رایج شده، گردانیدن عروس در خیابان ها است. گاهی دیده شده است که فقط یک توری نازم روی عروس انداخته اند و در بعضی مواقع،عروس را بی حجاب در ماشین می نشانند و در خیابان ها می گردانند! در این جا این سؤال مطرح است که این کار، یعنی عبور دادن عروس از جلوی هزاران چشم نامحرم، همراه با بوق زدن های ناهنجار یا رقص و پای کوبان چه مفهومی دارد؟! به درد آوردن دل صدها دختر و پسر جوان که توان ازدواج ندارند و با دیدن این منظزه، آه سوزان سر می دهند، با چه منطقی سازگار است؟! آیا این کار با غیرت اسلامی، با اخلاق اسلامی، با حیا و عفت اسلامی و با شرف مردانگی سازگار است؟!
امید است جوانان مسلمان و خانواده های آنان، از این کار جلوگیری کنند و به خصوص عروس خانم ها که می خواهند دل زینب و فاطمه(علیه السلام) را به درد نیاورند، شخصاً مانع انجام این کار شوند و داماد با غیرت، از به معرض گذاشتن ناموس خود در انظار بیگانگان، جلوگیری کند.
بسیار شنیده شده و مطبوعات نیز منعکس کرده اند که در چنین کارهای غیر اخلاقی، عده ای و بعضی وقت ها عروس و داماد جان باخته اند و عروسی به عزا تبدیل شده است! پس نیکوتر است که از کارهای جاهلانه جلوگیری شود.