ازدواج موفق

نویسنده : عباس رحیمی

17.صرفه جویی

متأسفانه، امروزه جامعه به سوی دنیاپرستی، مصرف گرایی، تمجیل، تشریفات، چشم و هم چشمی و رقابت می رود. اگر این مسابقه توقف نشود، باید منتظر فاجعه ای دردناک بود. ریشه بسیاری از مشکلات مثل تورم و گرانی و فاصله طبقاتی و بیکاری و بالا رفتن سن ازدواج و... را باید در همین مسئله جست و جو کرد. عدم زهد و قناعت و وجود حرص و آز و رقابت، نتیجه ای جز ورشکستگی، خم شدن کمر در زیر اقساط بانک و بهره های سرسام آور و غیره ندارد. زنان بیشترین نقش را در مصرف گرایی و بالا بردن هزینه زندگی، بر عهده دارند.به عنوان یک وظیفه همسر برای حفظ سلامت زندگی، باید از مصرف گرایی و تحمل هزینه های اضافی به شوهر پرهیز کنند و شوهر را مجبور به کسب در آمد بیشتر و احیاناً نامشروع نکند و عذاب دنیا و آخرت را برای خود نخرد.
رسول خدا(علیه السلام) می فرماید: ایما امراة لم ترفق بزوجها و حملته علی ما لا یقدر علیه و ما یطیق لم تقبل منها حسنة و بلقی الله و هو علیها غضبان؛ هر زنی با شوهر خود رفق و مدار و سازگاری نکند و او را به تهیه و خریدن چیزی مجبور کند که توان آن را ندارد، خداوند هیچ کار خوبی را از آن زن قبول نمی کند و روز قیامت بر او غضب خواهد کرد.(220)
بنابراین، رفق و مدارا و سازش با زندگی شوهر و عدم تحمیل هزینه اضافی، یک وظیفه است. نقل کرده اند: علی(علیه السلام) روزی به خانه آمد و سراغ غذا را گرفت. فاطمه(علیه السلام) عرض کرد: سه روز است من و بچه ها غذا نخوردایم. عل(علیه السلام) فرمود: چرا به من نگفتید؟ فاطمه(علیه السلام) عرض کرد: از خدا شرم کردم چیزی از او بخواهم و مبادا تو نتوانی آن را تهیه کنی.(221)
مد بازی های بیش از حد، دنبال لباسهای گران قیمت و رفتن، جشن ها و عروسی های پر خرج، خرید اشیاء گران قیمت و غیر ضروری و.... چیزهایی است که هزینه زندگی را بالا می برد و از طرف دیگر، قبض تلفن، گاز، آب و برق ...، که در نهایت برابر نبودن درآمد با هزینه ها را به دنبال دارد. زنان می توانند با خردمندی، هزینه زندگی را پایین آورند و با در آمد کم، زیباترین زندگی را داشته باشند.

18.پرهیز از اسراف و تبذیر

ولخرجی و اسراف، خود عامل عقب ماندن در زندگی است. اگر زن دوست دارد شوهرش، پیشرفت کند، پس انداز داشته باشد و فردا جلوی عروس و داماد و حتی فرزندان خود سرافکنده و محتاج نباشد، باید از آغاز زندگی صرفه جویی و پرهیز از اسراف را مشی و برنامه خود ساز و در لباس و غذا و در مصرف آب و برق و تلفن و گاز و در سفرها و تفریح های غیر ضروری و در رفت و آمدها و مهمانی ها و در هیچ مرحله ای از زندگی پا را از گلیم خود فراتر نگذارد و سعی کند همیشه، خرج زندگی کمتر از درآمد باشد و به فکر مریضی ها و حوادث و خرج های غیر متفرقه باشد. ولخرجی و اسراف، غیر از این که گناهی بزرگ است و به کشور و جامعه لطمه وارد می کند، به زندگی مشترکشان نیز زیان وارد می سازد. زن باید از دور ریختن غذا و سوزاندن آن پرهیز کند. تا وقتی لباسی قابل استفاده است، آن را دور نیندازد. اگر صرفه جویی در کشور ما عملی شود، شاید نیمی از مصرف جامعه پایین بیاید و تعداد گرسنگان کاهش یابد. هرگاه خواستی غذا را دور بریزی، به فکر شکم گرسنه ای باش که به یک لقمه آن نیازمند است.

19.اهمیت به کار منزل

زن نباید کار منزل را دست کم بگیرد و فکر کند که عمر او به هدر می رود و فقط کار، کار بیرون خانه است. بلکه خانه داری، بچه داری، شوهر داری و رسیدگی به امور منزل، یک هنر، افتخار و عبادت بزرگ برای او محسوب می شود که احادیث مربوط به آن را در لابه لای مطالب گذشته بیان نمودیم.( مراجعه شود) رسول خدا(علیه السلام) فرمود: خوب شوهر داری کردن زن، معادل تمام اعمالی است که مردان انجام می دهند. هنر خانه داری و تربیت فرزندان، هنر بزرگی است که نباید از آن غافل شد. زنان باید با دلگرمی تمام به رتق و فتق امور زندگی بپردازد که از کار مردان کمتر نیست. اداره زندگی از اداره یک مؤسسه اگر بیشتر نباشد کمتر نیست. توجه به اهمیت آن حائز اهمیت است.