ازدواج موفق

نویسنده : عباس رحیمی

3.اجاره شوهر برای خروج از خانه

اطاعت به تمام معنی، وظیفه زن است. حضور او در خانه و گرمی بخشیدن به زندگی، بخشی از وظیفه یک همسر خوب است. بنابراین، خروج از خانه برای امور غیر واجب، بدون اجازه شوهر جایز نیست؛ سفر کردن، خانه فامیل رفتن، شرکت در عروسی ها، عزاها و حتی مجالس مذهبی؛ مانند مجلس روضه، ختم، دعا و غیره، همه باید با رضایت کامل شوهر انجام شود وگرنه باید ترک گردد.
داستان آن خانمی که شوهرش به سفر رفت و به همسرش گفت که از خانه بیرون نرود، معروف است. چون او بیمار شد، برای عیادت پدر از رسول خدا(علیه السلام) اجازه خواست. حضرت فرمود: از شوهرت اطاعت کن و نرو تا این که پدرش فوت کرد و باز هم برای مراسم تدفین، حضرت اجازه نداد و او برای اطاعت از همسر در مراسم دفن پدرش نیز حاضر نشد! آن گاه رسول خدا(علیه السلام) فرمود: خدا تو و پدرت را به خاطر اطاعت از شوهرت آمرزید!
در حدیث آمده است: لا تخرج من بیته الا باذنه فان فعلت لعنتها ملائکة السموات و ملائکة الارض و ملائکة الغیضب و ملائکة الرحمة حتی ترجع؛ زن نباید بدون اجازه شوهر از خانه بیرون رود و اگر بدون اجازه خارج شود، ملائکه آسمان و ملائکه زمین و ملائکه رحمت و غضب، همگی او را لعنت می کنند تا برگردد.(195)
نیز فرمود: ایما امراة خرجت من بیتها بغیر زوجها فلا نفقة لها حتی ترجع؛ هر زنی بدون اجازه شوهر از خانه بیرون رود، حق خرجی و نفقه ندارد تا اینکه باز گردد.(196)

4.آراستگی برای همسر

پیش تر اشاره شد که یکی از وظایف اصلی زن، ارضای غریزه جنسی شوهر است و برای این کار باید هر چه می تواند برای شوهر دلربایی و خودنمایی کند. چنان که در احادیث بدان اشاره شده است؛ آراستن و زینت کردن و عطر زدن و لباس خوب پوشیدن و نظافت، یک وظیفه است. البته، تمام این کارها در خانه و محیط بسته و فقط برای شوهر باید باشد، به طوری که جلوی مردان محرم و حتی فرزندان پسر خود نیز باید احتیاط و حیا را رعایت نماید.
در حدیثی که پیش تر آوردیم، حضرت فرمود: زن باید از بهترین لباسها، بهترین آرایش و بهترین عطر و بوی خوش برای شوهرش استفاده کند.(197)
علی(علیه السلام) فرمود: لتیطیب المراة لزوجها؛(198) زن باید خود را برای شوهر خوشبو و معطر سازد.
رعایت نظافت و تمیزی بدن و خوشبویی دهان نیز اهمیت دارد و رسول خدا(علیه السلام) فرمود: ان الاسلام نظیف فتنظفوا فانه لا یدخل الجنة الا نظیف؛ اسلام، پاکیزه است، پس خود را پاکیزه کنید؛ زیرا فقط پاکیزه گان به بهشت خواهند رفت.(199)
همچنین فرمود: بئس العبید القادورة؛ آدم کثیف، بد آدمی است.(200)
و نیز فرمود: من اخلاق الانبیاء التنظیف؛ پاکیزگی، از اخلاق انبیاست.(201)
امام صادق(علیه السلام) فرمود:یی لا ینبغی للمراة ان تعطل نفسها و لوان تعلق فی عنقها قلادة و لا ینبغی ان تدع یدها من الخطاب و لوان تمسحها مسحا بالحناء و ان کانت مسنة؛ سزاوار نیست که زن، زینت خود را تعطیل و خود را باز نشسته کند، هر چند به آویزان کردن گردنبند به گردن خود باشد و نباید دست خود را از حنا و رنگ خالی کند، هر چند فقط دست خود را به حنا بمالد، گرچه سن او زیاد باشد.(202)
یعنی مسئله آراستن و زینت کردن به سن زن ارتباطی ندارد. زن شوهر دار باید در هر حال خود را زیبا و تا طراوت نگه دارد. البته این نکته کاملا روشن است که آنچه گفته شد، برای شوهر است و در درون خانه، نه در بیرون و برای بیگانه، آرایش برای نامحرم و در بیرون خانه، از گناهان کبیره است.
رسول خدا(علیه السلام) فرمود: ایما امراة تطبیت لغیر زوجها لم تقبل منها صلوة حتی تغسل من طیبها کغسلها من جنابتها؛ هر خانمی برای غیر از شوهر خود، بوی خوش استعمال کند، نمازش قبول نیست تا این که(توبه کند) غسل کند( و بوی خوش را برطرف نماید)؛ مانند غسل جنابت.(203)
رسول خدا(علیه السلام) در حدیثی فرمود: طیب النساء ما ظهر لونه و خفی ریحه و طیب الرجال ما ظهر ریحه و خفی لونه؛ عطری که مردان استفاده می کنند، باید بویش آشکار و رنگش پنهان باشد و عطری که زنان استفاده می کنند،باید بویش پنهان و رنگش آشکار باشد.(204)
به هر حال، استفاده خانم ها از بوی خوش در مجامع عمومی که بویش به مشام مردان نامحرم می رسد، حرام است و اگر با چنین حالتی از خانه بیرون آیند، گناهکار و مورد نفرین خدا می باشند.
پوشیدن لباسی که موجب چشم چرانی و توجه بیگانگان شود، حرام است. آرایش نیز همین حکم را دارد و نباید مردان نامحرم، آرایش زن را ببینند و بلکه در حضور محرمان نیز رعایت حیا بسیار شایسته است.
قرآن کریم زنان را از نشان دادن زینت و آرایش به نامحرمان نهی فرمود: و لا یبدین زینتهن الا لبعولتهن... .؛(205)

5.حفظ احترام شوهر

لازم است یک همسر شایسته، حرمت همسر خود را حفظ کند، آبروی شوهر، آبروی زن است و سرافرازی او سرافرازی زن و فرزندان. زن باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا شوهرش جلوی فرزندان، خویشان و سایرین سرافراز باشد و در تمام مراحل زندگی باید حرمت شوهر را حفظ کند. او را جلو دیگران تضعیف نکند، نقطه ضعف های او را برای دیگران - گرچه به عنوان درد دل - بیان نکند و به عنوان این که او مدیر خانه، شوهر و سرور زندگی است، باید حرمت و شخصیتش جلو همه و به خصوص در حضور فرزندان حفظ شود تا از او حرف شنوی داشته باشند و او بتواند نقش مدیریت خود را به بهترین شکل ایفا کند.
رسول خدا(علیه السلام) فرمود: لو امرت احدا ان یسجد لا حد لامرت المراة ان تسجد لروجها؛ اگر قرار بود به کسی بگویم که برای کسی جز خدا سجده کند، زنان را دستور می دادم که برای خود سجده کنند.(206)
یعنی احترام و اطاعت شوهر، تا این حد لازم و واجب است. در بحث احترام متقابل، توضیحات بیشتری در این باره داده شد.