فهرست کتاب


ازدواج موفق

عباس رحیمی‏

19.شرکت در مراسم مذهبی

شرکت در مراسم مذهبی و جلسات دینی برای آموختن دین، یا اثامه نماز در مسجد، حق هر مسلمان است و اگر زن بخواهد به چنین جلساتی برود، در صورتی که مفسده ای نداشته باشد، باید شوهر اجازه دهد؛ زیرا در حدیث است: طلب العلم فریضة علی کل مسلم و مسلمة؛(162) یادگیری علوم دینی و احکام اسلامی، بر هر مرد و زن مسلمان واجب است.
و در حدیث است: اضربوا النساء علی تعلیم الخیر؛ زنان را برای آموختن امور دینی،مکلف سازید.(163)
از رسول خدا(علیه السلام) نقل است که فرمود: اذا استاذنت امراة احدکم الی المسجد فلا یمنعها؛(164) اگر همسر یکی از شما اجازه خواست که به مسجد برود، مانعش نشوید.
زن هر چه به احکام دینی و اخلاق اسلامی آگاه تر باشد. بهتر می تواند به امور زندگی و فرزندان و شوهر رسیدگی کند و اگر کسی می خواهد زنش فهمیده و متدین باشد، نباید او را از رفتن به مجلس های مذهبی و دینی منع کند، بلکه او را تشویق نماید، علاوه بر این که می تواند با در اختیار گذاشتن کتابهای مذهبی، به آگاهی و رشد فکری او کمک کند.

20.امر به معروف

قرآن پیامبرش را دستور می دهد که خانواده خود را به نماز وادار کند: و امر اهلک بالصلوة،(165)
امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه همگانی است و شامل خانواده خود انسان هم می شود و چه بهتر که از نزدیکان آغاز شود. مرد، باید زن و فرزندان خود به نماز و سایر احکام دین تشویق نماید و آن ها را از امور زشت و نادرست، به عنوان نهی از منکر باز دارد. مراقبت از عبادت آن ها و دقت در کارهای دینی شان، وظیفه اسلامی مرد است.(166)
یا ایها الذین آمنوا قوا انفسکم و تهلیکم نارا...؛(167) ای کسانی که ایمان آورده اید، خود و خانواده تان را از آتشی که سوخت آن بدن انسان ها و سنگ ها است، بر حذر دارید... .
امام صادق(علیه السلام) فرمود: باید خانواده خود را به آنچه خدا امر کرده، امر کند و از آنچه نهی کرده، نهی نماید.
امام علی(علیه السلام) فرمود: به خانواده خود امور خیر و نیک را آمرزش دهید.(168)
امام حسن مجتبی(علیه السلام) فرمودم: رحم الله امرءا وعظ اخاه و اهله فقال: یا اهلاه و یا ولداه صلواتکم صلواتکم،زکاتکم مسکینکم مسکینکم، جیرانکم جیرانکم لعن الله یجمع له اهله فان الله سبحانه قداثنی علی نبیی من انبیائه فقال: و کان یامراهله بالصلاة و الزکاة... ؛ خدا رحمت کند کسی را که برادر دینی و خانواده اش را نصیحت کند و بگوید: ای اهل من! فرزندان من! نمازتان نمازتان، زکاتتان زکاتتان، فقراتتان، فقراتتان، همسایگانتان، همسایگانتان را فراموش نکنید، شاید خدا در قیامت او و خانواده اش را در بهشت جمع کند، خداوند یکی از پیامبران را به خاطر نصیحت به خانواده اش تمجید نموده است.(169)

صله رحم

صله رحم و مطلع شدن از حال خویشان، وظیفه هر مرد و زن است. مرد نباید زن را از خویشان خود به ویژه پدر و مادر جدا کند، بلکه باید تا جایی که مفسده ای در بر نداشته باشد، اجاره دهد زن به پدر و مادر و خویشان خود سرکشی و در جلسات آنان شرکت کند و احیاناً اگر کمکی نیاز دارند، به حالشان رسیدگی نماید که این خود، جزئی از صله رحم و عبادتی بزرگ است.
امام صادق(علیه السلام) فرمود: ان صله الرحم، تزکی الاعمال و تنمی الاموال و تیسر الحساب و تدفع البلوی و تزید فی الرزق؛(170) صله رحم اعمال را پاکیزه، بلاها را دفع، حساب قیامت را آسان و روزی را زیاد می کند.
رسول خدا(علیه السلام) فرمود: صله الرحم تهون الحساب و تقی میتة السودء؛(171) صله رحم حساب را آسان و مرگ را دفع می کند.
خواص و آثار صله رحم بیش از حدی است که در این مختصر بگنجد و نباید خود و خانواده را از آثار آن محروم ساخت.