ازدواج موفق

نویسنده : عباس رحیمی

ویژگی های ازدواج موفق

موفقیت در هر کاری آرزوی همه است. هر کس دست به کار دلخواه و مورد علاقه خود می زند، انتظار دارد به تمام خواسته هایش برسد،
ازدواج نیز از جمله مسائلی است که هر کس دوست دارد به نتیجه مورد آرزویش برسد؛ خوشبختی و موفقیت را شرط شیرینی آن می داند. مشکل اساسی این است که راه موفقیت را همه نمی دانند و به همین دلیل پاره ای از ازدواج ها ناموفق می شود و منجر به طلاق و جدایی، اختلاف و کش مکش، دادگاه و شکایت، قهر و دلسردی و متلاشی شدن خانواده ها، ناکامی ها، آواره شدن کودکان معصوم و محروم شدن آنان از محبت گرم پدر مادر یا هر دو و گرفتار شدن در منجلاب فساد، ناهنجاریها ... که هر روز مطبوعات و مجله و فیلم ها و اخبار، بخشی از آنها را منتشر می کند و قسمت زیادی از وقت دادگاهها و پرونده ها را به خود اختصاص داده است.
بالا رفتن آمار طلاق، کاهش آمار ازدواج، عدم علاقه جوانان به ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج نیز نتیجه ازدواجهای ناموفق است.
به راستی چه شده که برخی از ازدواجها، که باید شیرینی آن تا آخر عمر احساس شود، به عدم موفقیت منجر می گردد و سر از تلخی و طلاق و جدایی در می آورد؟
به نظر می رسد پاسخ این پرسش باید در شیوه انتخاب با معیارها و عدم توجه به موازین اخلاقی، که از سوی اسلام طرح شده است، جستجو شود بر می گردد که در این فصل برخی از معیارهای موفقیت و دلائل عدم موفقیت را بازگو می کنیم.

بلوغ ازدواج

مسئله نخست که مورد توجه قرار می گیرد این است که دختر و پسر (دو طرف ازدواج)باید از بلوغ عقلی و زندگی برخوردار باشند (یعنی با مفهوم ازدواج و مسؤولیت زندگی آشنا شده باشند)ممکن است بسیاری از جوانان بلوغ جنسی پیدا کرده باشند، ولی بلوغ زندگی را پیدا نکرده باشند.
لذا همین که از نظر جنسی به نتیجه رسیدند و اشباع شدند، دیگر نیازی به ادامه گرمی و صمیمیت نمی بینند، ادامه زندگی برایشان اهمیت ندارد، بوالهوسانه آمده اند و بوالهوسانه می روند، بهانه گیری های بچه گانه آغاز می گردد و کارهای نابخردانه تداوم پیدا می کند و زندگی شیرین را با کارهای نامعلوق خود تلخ می کنند و از هم می پاشند، در صورتی که زندگی و ازدواج یک مسئولیت و تعهد است و هر کدام از دو طرف، نخست باید با مسئولیت خود آشنا شود و ازدواج را آغاز یک زندگی بداند و نه فقط وسیله ای برای خاموش کردن آتش شهوت، که در آن صورت با خاموش شدن آن، چراغ زندگی خاموش می شود.
بنابراین، یکی از شرطهای موفقیت ازدواج این است که هر یک از دو طرف خود را متعهد در برابر دیگری بداند و به تعهدات خود تا آخر پایبند باشد و به ازدواج با دید رسالت و مسؤولیت بنگرد تا مردانه برای ادامه آن تلاش کند و با همه وجود از متلاشی شدن آن جلوگیری نماید، در این صورت به سادگی سخن از طلاق و جدایی به میان نمی آورند و زندگی را دست کم و شوخی نمی دانند.

شناخت کافی و اطلاعات هر یک از دیگری

یکی از دلایل نا موفق بودن بسیاری از ازدواجها، عدم شناخت درست از یکدیگر است.
ازدواجهایی که از روی احساسات جوانی یا عشق های نابخردانه و لحظه ای به وجود می آید، نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت و پس از اینکه آبها از آسیاب افتاد و عشق ها فروکش کرد و احساسات خاموش شد، اختلاف و ناسازگاریها آغاز می گردد؛ آن ازدواجی که بر اساس یک لبخند و یا اشاره یا نامه یا تلفنی باشد، بدون شک نمی تواند ازدواج موفقی باشد.
ازدواج های کامپیوتری که اخیراً به بازار آمده از هم اکنون پایان آن روشن است که چه خواهد شد!
اطلاع از ویژگی های همسر و خصوصیات روحی و جسمی او شرط ازدواج موفق است؛ یک دختر باید همسر آینده خود را از روی شناخت درست انتخاب کند، به همین دلیل اسلام ازدواج تحمیلی را مردود می داند و پسر و دختر باید خودشان تصمیم بگیرند.
هر یک از طرفین می تواند با تحقیق و مشورت و صحبت کردن با طرف مقابل او و اطلاع از طرز تفکر او، تعهد و گذشت، اخلاق اجتماعی و اخلاق خانوادگی او را به دست آورد؛ چنان که یک جوان باید با چشم باز و بصیرت، همسر آینده خود را انتخاب کند و با اطلاع از خصوصیات شخصی و خانوادگی و اخلاقی، به دنبال او برود تا فردا پشیمان نشود و دچار تضاد نگردد.