ازدواج موفق

نویسنده : عباس رحیمی

میانجی گری در ازدواج

خداوند، جامعه و اولیاء امور را مکلف نموده تا بی همسران را به ازدواج یکدیگر در آوردند چنان که فرمود: و انکحوا الا یامی منکم و الصالحین من عبادکم و امائکم ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضیله؛(9)
خطاب آیه شریفه به تمام اولیاء امور است که بی همسران را به ازدواج یکدیگر درآورید و اگر از لحاظ اقتصادی فقیرند این، مانع از ازدواجشان نشود، که خداوند آنها را در اثر ازدواج، از فضل خود بی نیاز خواهد بود. امام صادق (علیه السلام) فرمود: من زوج اعزباً کان ممن ینظر الله عزوجل الیه یوم القیامه؛(10)
کسی که فرد مجردی را به ازدواج درآورد، خداوند روز قیامت نظر رحمت به او می نماید.
رسول خدا (علیه السلام) فرمود: کسی که برای برادر مؤمن خود همسری انتخاب کند که او انس بگیرد، خداوند از حورالعین به ازدواج او در آورد و او را با همدمی مأنوس گرداند.
امام موسی بن جعفر (علیه السلام) فرمود: ثلاثة یستظلون بظل عرش الله یوم لا ظل الاظله: رجل زوج اخاه المسلم او اخدمه اوکتم له سرا؛(11)
سه دسته اند که روز قیامت در سایه عرش الهی به سر برند: کسی که برادر دینی خود را زن دهد یا به او خدمت کند یا راز او را پنهان دارد.
رسول خدا هم از قول خداوند نقل کرد که خدای متعال در مورد ازدواج دختران فرمود: دخترها مانند میوه بر درخت هستند که اگر رسیدند و آنرا نچینند، دما و هوای گرم آنها را فاسد می کند و دختران وقتی که به بلوغ جنسی رسیدند باید شوهر کنند وگرنه دچار فتنه و فساد می شوند.
رسول خدا (علیه السلام) فرمود: النکاح سیتی فمن رغیب عن سنتی فلیس منی؛(12)
ازدواج سنت من است، هر که از سنت من روی گرداند از من نیست.
و نیز فرموده: تنا کحوا تناسلوا فانی اباهی بکم الامم یوم القیامة؛(13)
ازدواج کنید تولید مثل کنید که من در قیامت به شما مباهات می کنم.
بنابراین ازدواج و تشکیل خانواده یک سنت الهی است و اسلام بر آن تأکید فراوان نموده است. بهترین خانه را خانه ای می داند که در آن عقد ازدواج رخ دهد و بدترین خانه آن است که در آن طلاق واقع شود. از این رو باید ازدواج به گونه ای باشد که دوام و بقاء داشته باشد، همان که نامش را ازدواج موفق می نامیم که در فصل های آینده به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های ازدواج موفق

موفقیت در هر کاری آرزوی همه است. هر کس دست به کار دلخواه و مورد علاقه خود می زند، انتظار دارد به تمام خواسته هایش برسد،
ازدواج نیز از جمله مسائلی است که هر کس دوست دارد به نتیجه مورد آرزویش برسد؛ خوشبختی و موفقیت را شرط شیرینی آن می داند. مشکل اساسی این است که راه موفقیت را همه نمی دانند و به همین دلیل پاره ای از ازدواج ها ناموفق می شود و منجر به طلاق و جدایی، اختلاف و کش مکش، دادگاه و شکایت، قهر و دلسردی و متلاشی شدن خانواده ها، ناکامی ها، آواره شدن کودکان معصوم و محروم شدن آنان از محبت گرم پدر مادر یا هر دو و گرفتار شدن در منجلاب فساد، ناهنجاریها ... که هر روز مطبوعات و مجله و فیلم ها و اخبار، بخشی از آنها را منتشر می کند و قسمت زیادی از وقت دادگاهها و پرونده ها را به خود اختصاص داده است.
بالا رفتن آمار طلاق، کاهش آمار ازدواج، عدم علاقه جوانان به ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج نیز نتیجه ازدواجهای ناموفق است.
به راستی چه شده که برخی از ازدواجها، که باید شیرینی آن تا آخر عمر احساس شود، به عدم موفقیت منجر می گردد و سر از تلخی و طلاق و جدایی در می آورد؟
به نظر می رسد پاسخ این پرسش باید در شیوه انتخاب با معیارها و عدم توجه به موازین اخلاقی، که از سوی اسلام طرح شده است، جستجو شود بر می گردد که در این فصل برخی از معیارهای موفقیت و دلائل عدم موفقیت را بازگو می کنیم.

بلوغ ازدواج

مسئله نخست که مورد توجه قرار می گیرد این است که دختر و پسر (دو طرف ازدواج)باید از بلوغ عقلی و زندگی برخوردار باشند (یعنی با مفهوم ازدواج و مسؤولیت زندگی آشنا شده باشند)ممکن است بسیاری از جوانان بلوغ جنسی پیدا کرده باشند، ولی بلوغ زندگی را پیدا نکرده باشند.
لذا همین که از نظر جنسی به نتیجه رسیدند و اشباع شدند، دیگر نیازی به ادامه گرمی و صمیمیت نمی بینند، ادامه زندگی برایشان اهمیت ندارد، بوالهوسانه آمده اند و بوالهوسانه می روند، بهانه گیری های بچه گانه آغاز می گردد و کارهای نابخردانه تداوم پیدا می کند و زندگی شیرین را با کارهای نامعلوق خود تلخ می کنند و از هم می پاشند، در صورتی که زندگی و ازدواج یک مسئولیت و تعهد است و هر کدام از دو طرف، نخست باید با مسئولیت خود آشنا شود و ازدواج را آغاز یک زندگی بداند و نه فقط وسیله ای برای خاموش کردن آتش شهوت، که در آن صورت با خاموش شدن آن، چراغ زندگی خاموش می شود.
بنابراین، یکی از شرطهای موفقیت ازدواج این است که هر یک از دو طرف خود را متعهد در برابر دیگری بداند و به تعهدات خود تا آخر پایبند باشد و به ازدواج با دید رسالت و مسؤولیت بنگرد تا مردانه برای ادامه آن تلاش کند و با همه وجود از متلاشی شدن آن جلوگیری نماید، در این صورت به سادگی سخن از طلاق و جدایی به میان نمی آورند و زندگی را دست کم و شوخی نمی دانند.