فهرست کتاب


تغذیه و سلامت

کیمبرلی ای تسمر مترجم ترانه یگانه

فصل اول : وزن طبیعی

وزن بدن یکی از مهم ترین معیارهای تعیین وضعیت سلامت است. "وزن طبیعی" به محدوده ای از وزن اطلاق می شود که در صورت قرار داشتن در آن، خطر بروز بیماری های مزمن، به پایین ترین میزان می رسد. اضافه وزن یا کمبود وزن، خطر بروز مشکلات و بیماری های مختلف را افزایش می دهد. بنابراین برخورداری از وزن طبیعی، تأمین سلامت شما در تمامی طول زندگی را برایتان میسر می سازد.

اضافه وزن و خطرات مربوط به آن

اضافه وزن بیش از اندازه، هر روز، بار سنگینی را به بدن شما تحمیل می کند. هر یک از دستگاه های بدن باید بیشتر و بیشتر کار کند. اضافه وزن به معنای داشتن مقدار اضافی هر یک از اجزای تشکیل دهنده بدن، از جمله ماهیچه، استخوان، چربی و آب است. چاقی منحصراً به داشتن میزان اضافی چربی اطلاق می شود. ممکن است ورزشکاران و افرادی که به بدنسازی می پردازد، بدون داشتن چربی اضافی و تنها با افزایش میزان عضلات خود، به چاقی مبتلا شوند. چاقی در صورتی رخ می دهد که فرد بیش از میزان کالری مورد نیاز بدن، انرژی دریافت کند. از سوی دیگر، کمبود وزن نیز به اندازه داشتن اضافه وزن خطرناک است و میزان ابتلا به بیماری های روانی را افزایش می دهد. کم وزنی اختلال کارکرد بسیاری از دستگاه های بدن را به دنبال خواهد داشت. به علاوه از دست دادن انرژی، خطر بالای ابتلا به جراحات، عفونت ها و بیماری های مختلف را سبب می شود. ابتلا به کم وزنی یا اضافه وزن، دلایل پیچیده ای دارد و در افراد مختلف، متفاوت است. عواملی از جمله مشکلات ژنتیکی، محیط، جامعه، شیوه زندگی و دلایل روانی جزو این پیچیدگی محسوب می شوند. شاید شما قادر نباشید در برخی از این عوامل تغییر ایجاد کنید، اما می توانید شیوه زندگی خود را تغییر دهید.

مشکلات ناشی از چاقی

در صورت ابتلا به اضافه وزن، کاهش پنج تا ده درصدی آن می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ناشی از اضافه وزن بیانجامد. کاهشی جزیی در وزن، به کاهش فشار خون، کلسترول، کلسترول بد، تری گلیسیرید و قند خون کمک شایانی می کند. با این حال تغییر شیوه زندگی، سالم ترین و مؤثرترین راه کاهش وزن و پایین آوردن احتمال ابتلا به بیماری های خطرناک به شمار می رود. تلفیق یک رژیم مناسب غذایی و فعالیت های فراوان جسمی به همراه تعدیل شیوه زندگی، مؤثرترین روش بهداشتی کاهش و یا حفظ وزن بدن محسوب می شود.
ممکن است چاقی، شخص را از نظر جسمی و روانی به استرس دچار نموده و انزوا و کاهش اعتماد به نفس را به همراه آورد. از سال 1985 چاقی جزو بیماری های مزمن محسوب می شود. هم چنین پس از دخانیات، مهم ترین علت مرگ های قابل پیشگیری به شمار می رود. بیماری ها ناشی از چاقی، بیماری های قلبی، دیابت نوع دوم، کلسترول و فشار خون بالا، سکته، بیماری های صفراوی، بیماری های کبدی، آرتروز، نقرس، بیماری های ریوی و برخی از انواع سرطان را شامل می شود.
یک حقیقت:
بر اساس گزارش مؤسسه ملی سلامت آمریکا، 55 درصد افراد بالای بیست سال در آمریکا، به اضافه وزن و نزدیک به 25 درصد به چاقی مبتلا هستند. خطر مرگ در این افراد 50 تا 100 درصد بیش از افراد عادی است و بیشترین خطر مرگ آنان نیز به بیماری های قلبی و یا عروق قلب وابسته است.