فهرست کتاب


راه سبز (احکام ویژه دختران دوره دبیرستان)

ستاد اقامه نماز

21. در حریم عفاف

افضل العباده العفاف.(172)
حضرت علی علیه السلام همواره می فرمود: بالاترین عبادت عفت است.
در خانه را می کوبید،
ابن ام مکتوم آن مرد نابینا بود، می خواست به خانه من وارد شود،
به عایشه و حفضه گفتم برخیزید و به خانه دیگری بروید.
گفتند: او نابیناست و ما را نمی بیند!
گفتم: اگر او شما را نمی بیند شما او را می بینید!
همانجا به یاد فاطمه ام افتادم:
وقتی نابینایی می خواست بر من وارد شود، بی آنکه چیزی به او بگویم، در پس پرده رفت به او گفتم: این مرد، نابیناست و تو را نمی بیند!
گفت: گرچه او من را نمی بیند ولی من او را می بینم و او بوی من را استشمام می کند. اینجا بود که از سر حقیقت، احساساتم اوج گرفت و گفتم:
گواهی می دهم که تو پاره تن من هستی!(173)
ما نیز باید از رفتار رسول خدا صلی الله علیه و آله و فاطمه زهرا علیه السلام درس بگیریم و منزل ما و رفت و آمدهای خانوادگی و فامیلی ما به گونه ای باشد که حریم مرد و زن در آن رعایت گردد.
نامحرم، نامحرم است اگر چه از فامیلان و نزدیکان ما باشد، ما نباید با او همانند یک محرم رفتار کنیم.
فرهنگی که از طریق بیشتر فیلم ها و برخی برنامه های سینما به آنها بها داده می شود با فرهنگ ناب اسلامی فاصله دارد.
نشستن در کنارهم بدون مراعات کامل پوشش اسلامی و گفتن و خندیدن و شوخی کردن بدون مراعات محرم و نامحرمی کاری ناروا و ناشایسته است.

اختلاط دختر و پسر

پیامبر خود از اختلاط زن و مرد جلوگیری می کرد، به دستور ایشان در ورودی زنان به مسجد از در ورودی مردان مجزا شد.
پیامبر برای اینکه برخورد و استکاکی پیش نیاید دستور می داد مردان از وسط و زنان از کنار کوچه ها بروند؛ زیرا فتنه از اختلاطها بر می خیزد.(174)
پیامبر خطاب به جامعه اسلامی می فرمایند:
نگذارید بین مردان و زنان اختلاط برقرار شود، چه آنکه اگر بین آنان اختلاط و آمیختگی باشد دردی بی درمان شما را فرا خواهد گرفت.(175)
جامعه اسلامی به ویژه دانشگاها باید به این سمت سوق داده شوند که از اختلاط زن و مرد بکاهند. اختلاط اگر مفاسد دینی و اخلاقی به همراه داشته باشد زیانبار است.
حضرت امام خمینی رحمه الله علیه درباره ادامه تحصیل دختران می فرمایند:
ادامه تحصیل در رشته های حلال اشکالی ندارد ولیکن تستر(176) از جانب و خودداری از اختلاط با آنها لازم است و اگر ادامه تحصیل مستلزم اختلاط با اجانب باشد و مفاسد دینی و اخلاقی در بر داشته باشد ترک کند.(177)

خلوت با نامحرم

جاذبه جنسی بین زن و مرد، و دختر و پسر آنقدر نیرومند است که غلبه بر آن در هنگام خلوت با نامحرم، تقوایی در حد معصومین علیه السلام می خواهد.
اگر دختر و پسر و یا زن و مرد در محل خلوتی باشند که کسی در آنجا نباشد و دیگری هم نمی تواند به آنجا وارد شود چنانچه بترسد که به حرام بیفتد باید از آنجا بیرون برود.(178)