فهرست کتاب


شگفتی های آفرینش در کلام اهل بیت (علیهم السلام) جلد اول

رضا کوشاری

شرح فهرست

اگر بادقت به مطالب این فهرست نگاه کنیم، آنگاه وسعت و ابعاد علوم آل محمد را بهتر می فهمیم. همه ی آگاهی ها و اطلاعات رسیده از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه معصومین، نه تنها بیانگر عظمت و عزت آن هاست، بلکه بیانگر نشانه شگفتیهای آفرینش خداوند است که در بندگان شایسته ی او تجلی یافته و با الطاف خود، آنان را به چنین مقام رفیعی رسانده است.
از کجا تا به کجا، از موجودات نامرئی و درون ذرات غیر قابل رؤیت، تا خورشید دور و بزرگ و کهکشان های دورتر، آن ها از باد و صدا و نور و حرکت ستاره ها و درون زمین و اعماق جسم ما و... تعریف نموده و از هزار و چهارصد سال بعد خبر داده اند و احوالات مردم و روزگار ما را بیان نمودند. آن ها که تمام گفته هایشان درباره ی زمین و زمان، حقیقت یافته و به وقوع پیوستند، آیا ممکن است که در مسایل ساده اخلاقی و اجتماعی دچار اشتباه شوند؟! آن ها که اخبار و اطلاعاتشان از ستاره ها و کهکشان های دور، مطابق واقعیت بود، آیا ممکن است در روی زمین، پیرامون خود زندگی شان، مرتکب خطایی شوند؟! هرگز
به راستی آیا این ها مصداق و مؤید گفتار پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نیستند که فرمود: انی تارک فیکم الثقلین، کتاب الله و عترنی: من دو چیز گران بها را در میان شما پس از خود گذاشتم، قرآن کتاب خداوند و عترت من ائمه معصومین علیه السلام
ناگفته نماند که علوم آل محمد، تنها این کتاب است که می خوانید، بلکه مطلب این کتاب گوشه ای از ابعاد علمی آن هاست که فراروی شما خوانندگان عزیز قرار گرفته است. به امید اینکه مورد قبول درگاه خدای سبحان واقع گردد.
ان شاء الله

پیشگفتار

مطالعات زندگی افراد بشری نشان می دهد، عده ای از مردم به خصوص افرادی که از امکانات بیشتری برخوردار بوده و زندگی مرفهی دارند، به محض کسب آگاهی از علوم متنوع پیرامون مسایل علمی و با دستیابی به پیشرفت و صنعت مدرن باعث می شود تا از ایمان و اعتقادشان، کاسته شده و خود را امروزی و یا مدرنیته می پندارند و نسبت به شگفتیهای آفرینش پروردگار، دچار شک و تردید می شوند.
در میان عده ای از جوان ها هستند که مقداری درس خواندن و با رشته ای از علم سرو کار داشتن، به دنیا با دید فیزیک و شیمی نگریسته و همه چیز را با معادلات و محاسبات عقل خود، آن هم در ابعاد کم و با دید تنگ نظرانه مقایسه می کنند و از دستیابی به حقایق علمی و طبیعی پیرامون فطرت و خداجویی باز می مانند، اما در عین حال خود را بسیار باسواد می دانند.
در واقع این قبیل افراد دچار نوعی غربزدگی شده اند که آثار آن در رفتار و کردارشان به خوبی نمایان می شود و نشانه های دینداری در این ها کمرنگ شده و یا به کلی دیده نمی شود و این خود بسی جای تأسف است.
مطالعه احوالات دانشمندان و نابغه های عالم، نشان می دهد بسیاری از آنان که زمینه ساز پیدایش علوم گسترده و این پیشرفت و صنعت مدرن امروزی شده اند، از ایمان و اعتقاد راسخ تری بر خوردار بودند و فرمول هایی علمی عجیبی را برای اثبات خالق هستی، آن هم به گونه های مختلفی ارائه کرده و هیچ استدلالی برای انکار آن نیافته اند.
در این میان آن عده که از ایمان و اعتقاد روی گردان هستند و از گفتار علمی در قرآن و احادیث، اطلاع کافی ندارند - آن هم بیاناتی که در سطح وسیع و قبل از پیدایش مقدمات اولیه و ابزار هر عملی است - در صورت دقت و تحقیق در این علوم، اعتراف می کنند که واقعا با مطالعه ی این علوم، آدمی مات و متحیر و شگفت زده شده، و زبان در وصف آن ها درمانده می شود.
امروز ضعف ایمان، سبب و زمینه ساز تمام انحرافات و مفاسد اجتماعی است؛ چرا که ضعف ایمان در تمام شعونات زندگی و سلسه مراتب، تأثیر ناشایستی می گذارد. به طور مثال یک فرد وقتی که ایمانش ضعیف و اعتقادش سست شد، بی بند و بار می شود و بقیه ی حالات، رفتار و کردارش تحت تأثیر آن قرار گرفته و آغشته به گناه و خطا می شود.
مشاهده می کنیم بسیاری از آن ها که ادعای مدرن و امروزی بودن دارند و به خاطر این تفکر، پز می دهند، در اکثر زمینه های اخلاقی در جامعه، لاابالی بی بند و بار بوده و به علت سستی اعتقادشان، به هیچ اصولی پای بند نیستند، از این رو سعی بر این است تا ضمن پاسخگویی یه این نوع نگرشها و وضعیت اخلاقی در عصر حاضر، به تبیین دیدگاههای معصومین و پیشوایان علیهم السلام پیرامون علوم مختلف بپردازیم تا ثابت شود که ائمه ی هدی علیهم السلام با تسلط به انواع علوم قادر بودند، با استفاده از امدادهای غیبی، پیشگویی های زیادی را درباره ی مسایل متنوع علمی بیان دارند، و همچنین از انحرافات مردم عصر حاضر است که از دید آنان مخفی نمانده است.
وما سعی بر این داریم تا با تشریح این مسایل، راه روشنی برای آنان که به افکار علوم و معارف آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم می پردازند و اعتقادات و باورهای مردم را که ریشه در اعتقاد و فطرت خداجویی آنان دارند، و میخواهند آنرا بی اساس جلوه دهند و بی بند و باری و فساد خویش را توجیه می نمایند، نشان دهیم.
اکنون ما این مطالب علمی را که همچون برگ سبزی است تحفه ی درویش، به آن ها که عشق اسلام، وجودشان را فرا گرفته و برای آیین حق، قلبی در تپش دارند و برای پاکیزگی انسان، آرزوها دارند و همیشه مجهز به ایمان و اعتقاد قوی هستند؛ برای سعادت دنیا و آخرت همواره در سعی و تلاش می باشند و در هر حال و در هر جا، ایمان، تعهد و احساس مسئولیت را وظیفه خود می دانند، تقدیم می داریم.
با ارائه هر مطلب علمی از ائمه معصومین علهم السلام و با رو شدن بیانات پرارزش آن ها که در واقع هر کدامش برگ برنده ای در دست ماست و سند پر افتخاری از حقانیت آیین ماست، به واسطه ی بیانات علمی آن ها پتکی بر سر دژخیم اهریمن خواهیم زد و قدم وقلم و زبان یاوه گویان کوردل را کوتاه می کنیم. و با بیان هر موضوع علمی از پیشوایان، در واقع حقانیت دین و آیین خود را اثبات می نماییم.

مسایل جوی