فهرست کتاب


فرشتگان زمین

عباس رحیمی

سر آغاز

بسم الله الرحمن الرحیم
والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین
اثر پیش روی شما، پژوهشی پیرامون پوشش اسلامی بانوان است که به قلم یکی از اساتید حوزه و دانشگاه به رشته تحریر در آمده است.
پوشش اسلامی بانوان از آن جهت که یک دستور قرآنی و حکم شرعی است، با دیگر احکام آسمانی اسلام تفاوتی ندارد؛ اما از آن جا که این موضوع، نوعی تبلیغ دین داری و پای بندی به آیات نجات بخش اسلام شمرده می شود، همواره از حساسیت فوق العاده ای برخوردار بوده است. برخورد خصمانه رضاشاه با زنان مؤمن ایرانی و مخالفت مزورانه فرزند جنایت کار وی با حجاب، نشانگر اهمیت ویژه این حکم اسلامی و اثر گذاری آن در روند مسائل اجتماعی و سیاسی است. امروز نیز شاهدیم که برای مبارزه با گسترش اسلام در اروپا، پوشش اسلامی بانوان هدف تیرهای زهراگین قرار می گیرد.
متأسفانه باید اقرار کنیم که این قانون مترقی اسلامی نیز از آسیب تاریک اندیشی متحجران و جهالت منحرفان در امان نبوده است. ارائه الگوهای نادرست و سخت گیرانه از یک سو و اهمال و بی توجهی به ارزش و جایگاه پوشش اسلامی از سوی دیگر، باعث کم رنگ شدن این حکم دینی در برخی از اقشار جامعه اسلامی ما شده است تأسف آورتر این که برخی نویسندگان، گویندگان، مبلغان و مربیان، به جای تبیین، توضیح و معرفی این حکم الهی و شناساندن ابعاد سازنده آن، بیشتر به بیان احکام شرعی مرتبط با آن پرداخته اند. چه بسا دختران دین داری که به خاطر ناآشنایی با آثار تربیتی، اجتماعی و فرهنگی حجاب، این زینت اسلامی را مایه رنج خویش میپندارند و در حالی که کوله باری از پرسش های مطرح در این زمینه را به دوش می کشند، پوشش اسلامی خود را با نوعی تردید حفظ می کند.
دانشجوی مؤمن ایرانی با این که دلداده دین، عاشق اهل بیت (علیهم السلام)، آزاداندیش، حق مدار، خرد محور و جامع نگر است؛ اما در عین حال در همه زمینه های زندگی همچون پوشش، نیازمند الگوهای رفتاری مناسب است تا علاوه بر حفظ ارزش های دینی، پاسخگوی نوخواهی او بوده و شرایط و مقتضیات زمان و مکان را در نظر داشته باشد.
امیدواریم کتاب فرشتگان زمین در تبیین عقلانی حکم اسلامی حجاب، مورد استفاده دانشجویان عزیز قرار گیرد و آنان را برای آشنایی بیشتر با این اصل نورانی و زندگی ساز قرآن کریم یاری دهد.
انتشار این اثر را در سال پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) به فال نیک می گیریم و برای ادامه خدمت به فرهنگ ناب اسلامی از خدا مدد می جوییم.
موسسه فرهنگی انتشاراتی جمال

سخن ناشر

این کتاب یکی از آثار مثبت در موضوع حجاب است که امید است با انتشار آن در جامعه، گامی در آگاهی بخشیدن به جوانان پرسشگر برداشته باشیم. این نوشتار اثر حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ عباس رحیمی زید عزه - استاد حوزه و دانشگاه - می باشد که با توجه به حضور طولانی معظم له در دانشگاه همچنین در جایگاه رفیع امامت جمعه توانسته با نگاهی ویژه بحث حجاب را آسیب شناسی کرده و با تبیین پرسش های رایج درباره حجاب و آثار اجتماعی آن و شبه هایی که در این باره وجود دارد گرهی از مشکلات فکری جوانان بگشاید.
شایسته یاد آوری است که آثار قبلی حضرت استاد همواره مورد استقبال جوانان و پرسشگران مسائل دینی قرار گرفته در این جا به شش اثر از این بزرگوار که توسط این ناشر به چاپ رسیده اشاره می کنیم.
1. زندگی موفق (رازهای خوب زیستن)
در این کتاب رازهای فراوانی از سخنان اهل بیت (علیهم السلام) برای بهتر زندگی کردن ارائه شده است که با آشنایی با آن و عمل به آن ها می توان زندگش شایسته تری داشته باشیم.
2. ازدواج موفق (رازهای زندگی زوج های خوشبخت)
بسیاری از آسیب های اخلاقی و اجتماعی امروز جامعه ما، با آموختن درس های زندگی ساز اهل بیت (علیهم السلام) درباره ازدواج و به کار بستن آن دستورهای نورانی برطرف خواهد شد. این اثر برای جوانانی که در آستانه ازدواج قرار دارند بسیار مفید و ارائه دهنده ویژگی های یک ازدواج موفق است.
3. جوان موفق (رازهای کامیابی جوانان)
برای حفظ و بهینه کردن سرمایه جوانی باید با انسان شناسی الهی ویژگی های یک جوان موفق را شناخت و علت های سقوط یا توفیق و کامیابی دیگر جوانان پارسا را به خوبی دریابیم و به جوانان موفق نزدیک سازیم.
4. مدیر موفق (رازهای مدیران موفق)
مدیران موفق دارای ویژگی هایی هستند که هر کس آن ویژگی های را در خود بپروراند می تواند به موفقیت دست یابد. مدیر در نظام اسلامی خدمتگزاری است که مردم قلبا او را دوست دارند و...
5. نمونه های موفق (رازهای نمونه شدن در هر شغل)
بهره مندی از ویژگی های موفق ها در هر رشته ای چیزی جز نمونه شدن و کامیابی نیست. در این اثر ویژگی های بارز نمونه های موفق مورد توجه قرار گرفته است.
6. امید فردا (پاسخ به 110 پرسش جوانان درباره امام زمان (علیه السلام))
شناخت منجی جهان و عدالت گستر گیتی، آرزو و امید همه انسان های تشنه عدالت و آزادی است. این کتاب برای آشنایی اجمالی جوانان با امام موعود (علیه السلام) نوشته شده است.

پیشگفتار

درباره حجاب، سخن ها گفته اند و کتاب ها نوشته اند. حجاب سدی در برابر خواسته های انسان های زیاده خواه است که شیاطین با تمام وجود و با ابزارها و تکنیک های گوناگون در تلاش اند این سد پولادین را بشکنند تا سیلاب فساد، جوامع بشری به ویژه جوامع اسلامی را در خود غرق کند و به راحتی هستی آنان را به یغما برند.
جوانان کشور ما هر چند در اثر پاکی طینت و تقوای دینی با این تهاجم فرهنگی مبارزه کرده، فتوت، جوانمردی و شیرزنی خود را حفظ کرده اند و گرد نا امیدی بر تفکرات شیطانی استعمارگران و بدخواهان پاشیده اند، اما گاهی عده ای فریب خورده و در جهت آمال بیگانگان گام برمی دارند و از روی جهل، تیشه به ریشه خود و جامعه می زنند. این افراد کسانی هستند که الگوهای غربی را به جای حجاب فاطمی انتخاب کرده اند. با توجه به این ضرورت بر آن شدیم که به نوعی مسئله ارزش حجاب و پوشش را مورد توجه قرار داده تا شاید افرادی آن را بخوانند و از نقشه شوم دشمنان آگاه شوند و آب به آسیاب آنان نریزند و خود را از شرمندگی قیامت در حضور زهرا (علیها السلام)برهانند.
از همه کسانی که سوز دین و درد تهاجم فرهنگی دارند می خواهم که جوانان را به خواندن این کتاب تشویق کنندگان تا گامی در جهت ادای دین و امر به معروف و نهی از منکر برداشته شود.
امام علی (علیه السلام)، دختر یا پسر پاکدامن را همواره فرشته خطاب کرده، می فرماید: کاد العفیف ان یکون ملکا من الملائکه؛ انسان پاکدامن نزدیک است که از فرشتگان به حساب آید. به همین منظور نام کتاب را فرشتگان زمین نهادیم؛ زیرا جوان پاک و با حجاب از فرشته نیز برتر است.
مطالب کتاب در پنج بخش خلاصه می شود: 1. حجاب در قرآن و حدیث 2. پیشگیری از مفاسد اجتماعی 3. عوامل مؤثر در صیانت جامعه 4. شخصیت زن 5. انحرافات جنسی.
والسلام
عباس رحیمی