فهرست کتاب


حقیقت گمشده «داستان گرایش به مذهب اهل بیت علیهم السلام» جلد1

شیخ معتصم سید احمد سید محمد رضا مهری‏

مقدمه مترجم

بسم الله الرحمن الرحیم
وقتی یک گوهر گران بها نایاب می شود، انسان تمام همت خود را برای پیدا کردن آن به کار می گیرد، و هر چه آن گمشده با ارزش تر باشد، سعی برای یافتن آن بیش تر و جدی تر خواهد بود، به خصوص اگر گمشده او عقیده اش باشد، عقیده ای که می تواند او را به نعمت های جاودان بهشتی برساند و از خطر عظیم عذاب الهی نجات دهد. این است نفیس ترین گمشده انسان که نه تنها از دست او رفته بلکه متأسفانه از ذهن او نیز محو شده است. انسان برای یافتن یک انگشتری ناچیز چه قدر بی تابی می کند، ولی افسوس که به دنبال گمشده حقیقی خود نمی گردد، گمشده ای که از دست دادنش به معنی از دست دادن زندگی بی پایان آخرت است.
گمشده ای که در میان صدها و هزارها دین، مذهب، عقیده و رأی ناپدید گردیده و پیدا کردن آن نیاز به همت عالی، کوشش فراوان، مطالعه و برسی، تفکر و تدبر، و بالاخره مهم تر از همه اینها نیاز به هدایت الهی دارد، من یهد الله فهو المهتد و من یضلل فلن تجد له ولیا مرشدا(1)
کتابی که در پیش روی شما است، راهی است که یک مسلمان حقجو برای یافتن حقیقت گمشده اش طی کرده، از گذرگاه های انحراف، ضلالت، و فریب گذشته، نقطه ای نورانی در ماورای امواج تاریکی دیده است. کمر همت بسته، خود را در این امواج خروشان انداخته، و با تمام به سوی نقطه امید حرکت کرده تا به آن دست یافته است.
او در ابتدا کار، ستون خیمه ای را که از پدرانش به ارث برده بود بر زمین انداخت، روایت تحریف یافته علیکم بسنتی و سنه الخلفاء الراشدین من بعدی(2) را کنار گذاشته تا مصداق آیه شریفه: انا وجدنا آباءنا علی امه و انا علی آثارهم مقتدون(3)
نباشد. و به دنبال آن، خیمه ای راستین بر پا کرد که ستونش روایت معتبر و متفق علیه: انی تارک فیکم الثقلین ما ان تمسکم بهما لن تضلوا بعدی ابدا کتاب الله و عترتی اهل بیتی(4) است.
از این جا بود که قلب حق بین او درهای نورانی هدایت را یکی پس از دیگری گشود تا به گمشده خود نائل گشت. آیه تطهیر، حدیث کسا، آیه مباهله، آیه ولایت و حدیث غدیر چنان قلب خسته او را شاداب، پر نور، محکم و مطمئن ساخت که با بصیرتی تیز بین صفحات تاریک تاریخ را ورق زده و مورخین، محدثین و نویسندگان دروغ پرداز و گمراه کننده را رسوا نمود.
او در دو قسمت پایانی کتاب خود، اصل و فروع دین را از دیدگاه های مختلف مسلمانان بررسی کرده، خورشید تابان حقیقت را از پشت ابرهای تیره آشکار می سازد.
نویسنده محترم، جناب آقای شیخ معتصم سید احمد سفری طولانی و پر مشقت را پشت سر گذاشت و هنگامی که به چشمه پر فیض هدایت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم الصلاه و السلام رسید خستگی راه را از یاد برد، زیرا حقیقت گمشده بر خود را در مذهب اهل بیت پیدا کرد.
اینک این اثر ارزشمند را به فارسی برگردانده و در دسترس پویندگان حقیقت و علاقمندان اهل بیت قرار می دهم، امیدوارم مورد توجه حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء قرار گیرد.
محمد رضا مهری

بسم الله الرحمن الرحیم

الذین یبلغون رسالات الله و یخشون احدا الا الله و کفی بالله حسیبا(5)
آنها که رسالت های خدا را تبلیغ می کنند و از او هراس داشته و از هیچ کس دیگری جز خدا بیم ندارند، و کافی است که خداوند حساب گر باشد.
امام جعفر صادق (علیه السلام):
اذا أراد الله بعبد خیرا نکنت فی قبله بیضاء فجال القلب یطلب الحق ثم هو الی امرکم اسرع من الطیر الی و کره.
هر گاه خدا خیر بنده ای را بخواهد، نقطه سفیدی در قلب او قرار داده، که آن قلب همه جا در جستجوی حق است، او برای رسیدن به عقیده شما (تشیع) از پرنده ای که به سوی لانه اش می رود سریع تر می باشد(6).

اهداء

اهداء به فرزند پایگاه عصمت و تقوی، و جایگاه نزول وحی و هدایت، دختری که عظیم ترین فضایل را از خاندان عصمت و طهارت به ارث برده است.
به آن بانوی پاکدامن، مجاهد نستوه، عالمه نصیحت گر، آزاده سربلند، شیرین زن آل ابی طالب، معجزه محمدیه، ذخیره حیدریه و ودیعه فاطمیه.
به آنکه در نهان و آشکار خدای متعال را اطاعت کرد، و با موضع گیری های خود اهل نفاق و فتنه را رسوا ساخت.
به آنکه با صلابت خود ستم گران را به وحشت انداخت، و با قوت قلب خود عقول را به تعجب وا داشت.
هموکه در شجاعت مانند پدرش علی بود، و در عظمت و بلاغت مثل مادرش زهرا بود.
به سلاله یاسین که منسوب به خاندان نبوت و امامت بوده و نشان شرافت، عزت و کرامت را از اجداد گرامش به ارث برده است.
به قهرمان کربلا، عقیله بنی هاشم، سیده و مولای زنان آزاده، یعنی حضرت زینب (علیها السلام).