آنچه در کربلا گذشت «از مدینه تا کربلا»

نویسنده : آیت الله محمد علی عالمی

سخن ناشر

مؤلف معظم دانشمند گرانقدر استاد علامه آیت الله محمد علی عالمی فرزند مرحوم حجةالاسلام و المسلمین آقا شیخ جواد (ره) در شب نیمه ماه مبارک رمضان سال 1306 شمسی که مصادف با ولادت با سعادت سبط اکبر امام مجتبی علیه السلام است در یک خانواده روحانی در روستای حجاجی از قراء دامغان پا بعرصه وجود نهاد، در شش سالگی در مکتب خانه روستا قرآن کریم را ظرف سه ماه آموخت و سپس برخی از کتابهای فارسی را فرا گرفته و در هفت سالگی در مدرسه روستای قدرت آباد که تا حجاجی چهار کیلومتر فاصله داشت در کلاس دوم ثبت نام نموده و دوره ابتدائی را گذراند و در آبان ماه 1323 که مدارس علمی در اختیار روحانیون قرار گرفت در شهر دامغان به فرا گرفتن علوم دینی پرداختند. مقدمات را نزد حجةالاسلام مرحوم حاج شیخ غلامحسین خیری (ره) گذراند و سپس به لحاظ اینکه پسر عموی ایشان مرحوم آیه الله حاج میرزا محمد علی عالمی دامغانی فرزند برومند مرحوم آیه الله حاج شیخ علی دامغانی در همدان سرپرستی مدرسه دامغانی را که خود در کنار مرقد پدر بزرگوارشان تأسیس کرده بودند به عهده داشتند به آن شهر عزیمت نمود. وی سطح را نزد اساتید همدان بپایان رسانیده و یکسال هم در درس خارج مرحوم آیه الله آخوند ملا علی همدانی (ره) حاضر شدند و در سال 1331 رحل اقامت در قم افکنده و از محضر درس مرحوم آیه الله العظمی حاج آقا حسین بروجردی قدس سره و حضرت آیه الله العظمی آقای حاج سید محمد رضا موسوی گلپایگانی مد ظله العالی استفاده نمودند و مدت شش سال هم در درس امام راحل حضرت امام خمینی قدس الله روحه الشریف شرکت نموده و یک دوره کامل خارج اصول را از محضر معظم له استفاده کردند و مدتی هم از درس اصول آیة الله العظمی آقای داماد و تفسیر علامه طباطبائی قدس سرهما بهره بردند و به درجه اجتهاد نایل شدند.
در سال 1342 بر حسب دعوت مردم متدین سمنان از محضر حضرت آیة الله العظمی آقای گلپایگانی به سمنان اعزام گردیده و در این شهر به جماعت و تبلیغ و تشکیل حوزه علمیه و پرورش طلاب جوان مشغول شدند و تا کنون ده ها نفر از شاگردان ایشان در حوزه علمیه قم به تحصیل و تدریس و یا در نهادهای جمهوری اسلامی به خدمت اشتغال دارند و هم اکنون نیز علما و فضلای سمنان از درس خارج اصول ایشان استفاده می نمایند.
معظم له از همان ماههای اول ورود به سمنان به سبب روشنگری و بیان واقعیتهای موجود مورد خشم دستگاه ستمشاهی پهلوی قرار گرفته و با اعمال خشونت و منع سخنرانی و تبلیغات آزادی عمل را از وی سلب نمودند و بخاطر مبارزه با رژیم از 27/12/52 لغایت 27/12/53 به مدت یکسال به بافت کرمان تبعید شدند و در شب 25 شوال سال 1357 هم که بمناسبت شهادت امام صادق علیه السلام مجلس عزا و راهپیمائی تشکیل داده بودند مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفته و چون رژیم ایشان را کارگردان و رهبر نهضت انقلاب در منطقه می دانست و تبعید و ضرب و شتم را در فروکش انقلاب مؤثر ندید لاعلاج در سحرگاه 14/9/1357 پس از محاصره خانه، ایشان و فرزند خردسالشان را دستگیر و به شهربانی و از آنجا به ساواک بردند و شانزده ساعت بازداشت و تحت بازجوئی قرار گرفتند که مردم غیور و متدین سمنان با تعطیل بازار و تحصن در دادگستری استخلاص وی را خواستار شدند و اگر تحصن و فشار مردم انقلابی سمنان نبود معلوم نبود به چه سرنوشتی دچار می شدند.
اما فشارها و ضرب و شتم ها و بازداشتها و تبعیدها او را از ادامه مبارزه باز نداشت و نه تنها موجب نشد که سستی به خرج دهد بلکه در انجام وظیفه شرعی بیش از پیش مقاوم و راسخ و پایدار ساخت بنحوی که در همه راهپیمائی ها پیشاپیش صفوف حرکت می کردند و مردم را به استقامت و پایداری تا پیروزی نهائی و سقوط رژیم و برقراری حکومت اسلامی و ترغیب و تهییج مینمودند، و پس از پیروزی انقلاب هم بلافاصله به تشکیل کمیته انقلاب و کمیته انتظامات و کمیته های دیگر بمنظور حفظ امنیت و تأمین نیازمندیهای مردم پرداخته و عملا اداره امور را بعهده گرفتند و علاوه بر تصدی امور بنیاد مستضعفان استان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و عقیدتی و سیاسی شهربانی چون احساس می کردند که باید در خدمت انقلاب بود و مخصوصا مسئله قضا را بر خود واجب عینی میدانستند لذا از تاریخ 14/1/58 با ابلاغ دادستانی در دادسرای انقلاب مشغول به کار شده و سپس با سمت رئیس دادگاه انقلاب و حاکم شرع دادگاه کیفری یک به مدت ده سال اشتغال داشتند؛ لکن در خلال این مدت اشتغالات علمی و تألیف و تصنیف در درس خارج فقه که قبل از انقلاب داشتند بر اثر کارهای قضائی و اجرائی تعطیل شده بود که بفضل پروردگار دوباره توفیق شامل حال ایشان گردید و از اواخر سال 1367 به کارهای گذشته خود بازگشتند که کتاب حاضر حسین نفس مطمئنه یکی از آثار گرانبها و ارزشمند این استاد گرانقدر است که برای عموم فارسی زبانان بالأخس وعّاظ محترم مفید و قابل استفاده می باشد.
کتاب حاضر در نوع خود کم نظیر و یا بی نظیر بوده و با جامعیت خود می تواند خواننده را از سایر منابع بی نیاز سازد.
یکی از امتیازات مهم این کتاب آن است که مؤلف محترم سعی نموده اند تا از منابع معتبر و مورد قبول همه فِرَق استفاده نمایند و همه جا منابع با ذکر شماره صفحات آمده تا کنون دسترسی برای طالبین به مراجع سهل و آسان باشد.
دیگر اینکه سخنان امام علیه السلام در طول سفر از مدینه به مکه و از مکه به عراق بیانگر هدف غائی امام در قیام علیه حکومت غاصب و جائر زمان میباشد بازگو شده است.
همچنین سخنرانیهای حضرت زینب سلام الله علیها و امام سجاد علیه السلام در کوفه و شام که رسواگر حکومت جور و پایه و بنیان انقلابات بعدی است به رشته تحریر در آمده است.
سایر، تألیفات و تصنیفات معظم له بشرح زیر است: 1 - کتاب پیغمبر و یاران در پنج مجلّد، در شرح حال حدود سیصد نفر از اصحاب رسولخدا صلی الله علیه و آله و سلم.
2 - کتاب شاگردان مکتب ائمه علیه السلام که دو جلد آن چاپ شده و جلد سوم در شرف چاپ است.
3 - جوانان چه می پرسند، پاسخ سئوالات و مشکلات مذهبی که به زبان اردو هم ترجمه و چاپ شده است.
4 - صحنه های قیامت از دیدگاه قرآن، ترجمه کتاب مشاهیرالقیامة مرحوم سید قطب که آماده چاپ است.
5 - رساله عربی و استدلالی در ارث زوجه آماده چاپ.
6 - رساله عربی و اجتهادی در رضاع.
7 - شرح بر عروةالوثقی که حدود 700 صفحه آن به رشته تحریر در آمده است.
8 - رساله اجتهادی و استدلالی به عربی در خلل و قواطع صلاة که خلاصه تدریس یکسال گذشته ایشان است.
انتشارات هاد ضمن آرزوی طول عمر برای مؤلف بزرگوار، مطالعه این اثر نفیس و ارزنده را به همه پیروان خاندان عصمت و طهارت سلام الله علیهم اجمعین بخصوص شیفتگان سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام توصیه می نماید و توفیق خدمتگزاری بیشتر را از درگاه ایزد متعال مسئلت دارد.
موسسه انتشارات هاد

پیش گفتار

به نام خداوند بخشنده مهربان
همه می دانیم ایران تنها کشوری است که در میان ممالک و جوامع اسلامی مذهب رسمی آن شیعه جعفری اثنی عشری است و مروّجین این طریقه حقه اکثرا از ایران بپا خاسته و در ترویج آن سعی بلیغ مبذول فرموده اند.
نهال تشیّع از خون پاک سالار شهیدان و سرور آزادگان جهان حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام و فرزندان و برادران و برادرزادگان و خویشاوندان و یاران باوفایش آبیاری و به ثمر رسیده و اسلام و مذهب تشیّع به برکت خون حسین و یارانش باقی و پایدار مانده و هر روز بر رونق و جلای آن افزوده می گردد که اگر قیام حسینی نبود یزیدیان فاتحه اسلام را می خواندند و خوشبختانه محققین و مورخین از سال وقوع حادثه جانگداز کربلا تا کنون در هر عصری و زمانی برای احیاء خون شهیدان فعالیت بسزایی داشته و آثار گرانبهایی از خود به یادگار گذاشته اند، و این حرکت الهی و انقلابی را که علت مبقیه دین و مذهب مقدس است برپا و جاویدان ساخته اند، امروز ما به برکت همین آثار توانسته ایم دست به اقدام نوینی بزنیم و از خدا میخواهیم که اجر آنانرا در خور خدائیش عنایت فرماید لیکن اکثر آثار گذشتگان به زبان عربی تدوین یافته که برای پارسی زبانان کمتر قابل فهم است و آنچه که به زبان فارسی نوشته شده نوعا مطابق ادبیات عصری بوده که با ادبیات عصر ما تطبیق نمی کند مخصوصا سبک تألیف و تصنیف تغییر یافته، لذا عده ای از فضلاء و دانش دوستان که کتاب پیغمبر و یاران ما را دیده بودند و سبک تحریر و سادگی قلم را پسندیده، پیشنهاد تألیف کتابی در زمینه تاریخ حسین بن علی علیه السلام اسوه حریت و شهادت و تصویر صحنه جانسوز کربلا را نمودند.
حقیر هم به امید اینکه با این اقدام ناقابل رشته ولایتم را به ولایت اهل بیت عصمت و طهارت استحکام بخشیده و مشمول عنایات خاصه خاندان پیامبر گرامی گردیده آبروئی نزد آنان کسب کنم از پیشنهادشان که در حقیقت گشودن راه سعادت بود حسن استقبال نموده و قلم به دست گرفته و با اتکا به فضل و عنایات خاصه پروردگار شروع نمودم.
امید است که مورد توجه خدای بزرگ و حسین عزیز و جد و پدر و مادر و برادر و اصحاب گرامیش قرار گیرد.
در اینجا لازم میدانم به برخی از امتیازات این کتاب اشاره نمایم.
1 - در این تألیف از تواریخ معتبر عربی استفاده شده و مدارک هر مطلب با ذکر و شماره صفحه تا آنجا که موجب تطویل نگردد در ذیل صفحات آمده است.
2 - برای آنکه خواننده خسته نگردد و مطالب دنباله دار نشود و به تمام موضوعات خیلی آسان دسترسی پیدا کند برای هر مطلبی ولو کوتاه تیتر و عنوانی قرار داده شده است.
3 - اشاراتی از علل و فلسفه قیام حسین علیه السلام بعنوان یادآوری و تذکر ذکر شده است تا سوژه ای برای گویندگان باشد.
4 - متن عربی سخنان امام حسین علیه السلام در مقاطع مختلف بیان شده است تا فضلا و اهل سخن از لطافت و زیبائی عبارات حضرت که ترجمه نمی تواند آن حقایق را بیان کند بهره مند گردند.
5 - بیوگرافی یاران امام حسین علیه السلام در ضمن شرح شهادتشان بیان شده است.
6 - پس از بیان کیفیت شهادت به سایر مطالب و وقایعی که در بین راه اتفاق افتاده اشاره شده، تا با مراجعه به آن موارد کلیه مطالب شهید مورد استفاده قرار گیرد.
7 - در شروع به شرح حال قسمتی از زیارت ناحیه مقدسه امام زمان علیه السلام که درباره آن شهید وارد شده ذکر گردیده که ضمن کمک به بیان شهادت بیانگر مقام شهید می باشد.
8 - کلیه منازل بین راه مکه تا کربلا که امام از آنجا عبور کرده یا توقف کوتاه داشته، ضمن نظم عربی و فارسی بیان شده و به برخی از قضایائی که در آن منزل رخ داده، اشاره شده که میتواند از امتیازات خاص این کتاب باشد.
9 - آمار جالبی در این نوشته آمده مانند: پنج نفر قبل از بلوغ به شهادت رسیدند، نه نفر از مادران نظاره گر شهادت فرزند بوده اند، سه نفر از شهداء با خانواده همراه حسین علیه السلام بوده اند، چهار نفر بعد از حسین علیه السلام به شهادت رسیدند، سه نفر از زنان جنگیدند، هفت نفر از فرزندان همراه پدر شهید شدند و نظائر اینها.
10 - برداشتهائی از مطالب کتاب تحت عنوان: نکته، بیان شده که میتواند روزنه ای برای تأمل و دقت بیشتر در تحلیل مطالب تاریخی باشد، هر چند در این زمینه به حداقل اکتفا شده زیرا در غیر اینصورت مطالب اصیل در لابلای تحلیل ها فراموش می شد و از حوصله عموم خارج بود.
سمنان محمد علی عالمی دامغانی لیله 23 شهر صیام 1409 ه ق و 20/1/1368 ه ش

حسین نفس مطمئنه

داود بن فرقد از امام صادق علیه السلام روایت کرده فرمود:اقرأوا سورةالفجر فی فرائضکم و نوافلکم فانها سورة الحسین بن علی علیهماالسلام من قراها کان مع الحسین بن علی علیه السلام یوم القیامة فی درجة من الجنة سوره فجر را در نمازهای واجب و مستحب بخوانید که آن سوره حسین بن علی علیهماالسلام است هر که آنرا بخواند در روز قیامت با حسین بن علی محشور میگردد و در بهشت با او خواهد بود.(1)
بسم الله الرحمن الرحیم