فهرست کتاب


انسان بر آستان دین «خلاصه آثار استاد شهید مرتضی مطهری ج 8 »

مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق علیه السلام

مسأله علم و تعلم:

مسأله علم و تعلم این است که افراد از یکدیگر فرا بگیرند. دعوت اسلام به تعلیم و تعلیم به قدری زیاد است که دیگر نیازی به توضیح ندارد، همین که خداوند در اولین آیات وحی می فرماید:
الذی علم بالقلم، علم الانسان ما لم یعلم،(77) بهترین شاهد است بر عنایت فوق العاده اسلام به تعلیم و تعلم، یا در آیات دیگر آمده است: هل یستوی الذین یعلمون والذین لا یعلمون،(78) هو الذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلو علیهم آیاته ویزکیهم ویعلمهم الکتاب والحکمة،(79) یوتی الحکمة من یشاء و من یوت الحکمة فقد اوتی خیر کثیرا(80)
یا از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز احادیث فراوانی داریم؛ مثلاً در آن داستان معروف که وارد مسجد شدند و دیدند گروهی به عبادت مشغولند و گروهی به تعلیم و تعلم، به نزد گروه رفتند و فرمودند: کلاهما خیر و لکن بالتعلیم ارسلت(81) یا طلب العلم فریضة علی کل مسلم(82) یا الحکمة ضالة المومن فحیث وجدها فهو احق بها(83) یا اطلبوا العلم ولو بالصین(84) یا قریب به این مضمون حدود بیست مورد حدیث داریم که فخذ الحکمة و لو من اهل النفاق(85) یا ولو من اهل الشرک یا و لو من کافر(86)
البته باید به این سوال پاسخ دهیم که وقتی گفته شده: طلب علم واجب است، منظور کدام علم است؟ بحث تقریبا بیهوده ای میان اصناف علمای اسلامی در گرفته که این علمی که فریضه است کدام است؟
علم اخلاق است یا علم کلام یا تفسیر یا... به اعتقاد ما هر علمی که خودش هدف باشد (مثل اصول عقاید که مقدمه یا از شرایط ایمان است) واجب عینی است و هر علمی که بر آوردن هدفی از اهداف جامعه اسلامی متوقف بر آن باشد، (مثل علم پزشکی، علم تجارت، علم نظامی و...) از باب مقدمه واجب، واجب است و البته واجب کفایی است.(87)
مطلب مفید دیگر راجع به علم، این است که میان عالم بودن و روح علمی داشتن فرق است؛ افرادی هستند که روح علمی دارند، ولی عالم نیستند و بالعکس.
البته عالم واقعی کسی است که علمش با روح علمی توام شود. روح علمی، یعنی این که انسان نسبت به حقایق، بی طرف و بی غرض نگاه کند و بخواهد آن ها را آن چنان که هست کشف کند، نه این که آن ها را آن چنان که دلش می خواهد ببیند.
اگر انسان، غرض خود را نسبت به حقیقت حفظ کند، خدا تضمین کرده که او را هدایت کند:
والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و اءنَّ الله لمع المحسنین(88)
و اصلا روح علمی همین است؛ یعنی روح حقیقت جویی و بی غرضی و بی تعصبی و خالی از غرور و جمود. اگر انسان به اصل و ما اوتیتم من العلم الا قلیلا(89) توجه کند، روح علمی در وی زنده می شود و دیگر غرور پیدا نمی کند، و لذا شاهدیم دانشمندان بزرگی که روح علمی دارند، غرورشان بسیار کمتر از افراد کم بضاعتی است که روح علمی را ندارند.
لذا در حدیث است که: العلم علی ثلاثة اشبار: اذا وصل الی الشبر الاول تکبر، و اذا وصل الی الشبر الثانی تواضع، و اذا وصل الی الشبر الثالث علم انه لا یعلم شیئا.(90)(91)
به هر حال یک مسأله مهم در تربیت، تقویت حس حقیقت جویی است و مهمترین مانع و سد آن، تعصب است و می دانیم که اسلام، با تعصب و عصبیت به شدت مبارزه کرده؛ مثلاً در نهج البلاغه، خطبه ای هست به نام خطبه ((قاصعه)) که محورش ((تعصب)) و ذکر بدی های آن است و حضرت علی علیه السلام در پایان خطبه می فرماید:
اگر بناست نسبت به چیزی تعصب داشته باشید نسبت به خوبیها و فضیلتها داشته باشید، نه به تعصب های احمقانه ای که مانع کسب علم و سایر فضیلت هاست.(92)(93)

مسأله عقل و تفکر:

اسلام نه تنها به علم و تعلم توصیه کرده، بلکه به پرورش عقل نیز مکررا توصیه نموده است و نه تنها همچون ادعای پیروان مسیحیت در مورد دینشان با تعقل مبارزه نکرده، بلکه تایید خود را از عقل خواسته است و این کار را به دو صورت انجام داده: یکی مواردی که صریحا دعوت به تعقل کرده؛ مثلاً:
فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه اولئک الذین هدیهم الله الله و اولئک هم اولواالالباب(94)
این عبارت ((با بندگان مرا نویده ده)) آغاز شده، گویا قرآن می خواهد بگوید: بندگان واقعی خدا چنین هستند که تا حرفی را کاملا نشنیده و درک نکرده اند، رد نمی کنند. بلکه اول با دقت دریافت می کنند بعد غربال و تجزیه و تحلیل می نمایند و از بهترین آنها تبعیت می کنند.
قرآن کریم این هدایت عقلی را همان هدایت الهی خوانده و چنین افرادی را به عنوان صاحبان عقل و خرد مدح کرده است. در سنت نیز به قدری این احادیث زیاد است و شیعیان نیز به قدری تحت تأثیر تعالیم ائمه علیهم السلام به این امر توجه داشته اند که باب اول بسیاری از کتب حدیث شیعه، همچون کافی و بحارالانوار، باب ((العقل و الجهل)) می باشد(95) و از طرف دیگر در اسلام تفکر، عبادت دانسته شده است و این مسأله غیر از این است که مطابق تعلیمات اسلامی تعلم، عبادت است؛ این ها دو مساله اند و آن چه در باب تفکر داریم بیشتر است از آن چه در باب تعلم داریم؛ مثلاً:
افضل العبادة التفکر(96) یا لا عبادة کالتفکر فی صنعة الله عز و جل(97) ان فی خلق السموات و الارض و اختلاف اللیل و النهار لایات لاولی الالباب، الذین یذکرون الله قیاما و قعودا و علی جنوبهم و یتفکرون فی خلق السموات والارض.(98) یا در تاریخ: فاقصص القصص لعلهم یتفکرون(99) و از همه مهمتر تفکر درباره خود، و فی انفسکم افلا تبصرون(100) که شرط اساسی تسلط بر سرنوشت خود و نیز بر جامعه خود است و چیزی است نظیر ((محاسبه نفس))؛ یعنی انسان در شبانه روز فرصتی برای خودش قرار دهد که در آن فرصت، در خود فرو رود و درباره خود و اوضاع خود تصمیماتی که باید بگیرد و کارهایی که باید انجام شود و آن چه واقع شده و ارزیابی کارهای خودش در گذشته، ارزیابی کتابهایی که مطالعه کرده(101) و...درباره همه اینها فکر کند، و یکی از عوامل مهم اصلاح و تربیت همین عادت به تفکر است.(102)
برای این که با خصوصیات عقل از دید اسلام آشنا شویم به چند حدیث اشاره می کنیم. از بارزترین صفات عقل این است که باید غربالگر و دارای توانایی جدا کردن سخن راست از باطل، سخن قوی از ضعیف و سخن منطقی از غیر منطقی باشد.
در حدیثی از امام موسی کاظم علیه السلام خطاب به هشام - که قبلا نیز ذکری از آن رفت - آمده است:
یا هشام! ان الله تبارک و تعالی بشر اهل العقل والفهم فی کتابه فقال فبشر عبادی الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه(103) که این کاملا خاصیت غربالگری عقل را می رساند.
از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نیز روایت شده:
کفی بالمرء جهلا أن یحدث بکل ما سمع(104)
در احادیث، جهل غالبا در مقابل عقل است نه در مقابل علم؛ یعنی بی فکری و نه بی علمی، این حدیث می گوید: برای بی فکری انسان کافی است که هر چه می شنود باور و نقل کند.
بسیاری افراد خاصیت ضبط صوت دارند؛ هر چه دیگران می گویند می شنوند و بدون هیچگونه تشخیص و بررسی نقل می کنند.(105)(106)
مسأله دیگر که نزدیک به این مطلب است و از همین آیه و بعضی از احادیث استنباط می شود مسأله تجزیه کردن یک سخن است. فرق است میان این که انسان از دو سخن، سخن درست را بر گزیند و سخن نادرست را رها کند، و تجزیه کردن یک سخن که عناصر درست یک سخن را بگیرد و عناصر نادرست همان سخن را طرد کند و این قدر تشخیص داشته باشد که بگوید: از این سخن این قسمتش درست است و این قسمتش نادرست.
این همان مطلبی است که در روایات تعبیر به نقد و انتقاد شده است و احادیث زیادی داریم؛ مثلاً از حضرت مسیح علیه السلام روایت شده که: خذوا الحق من اهل الباطل و لا تاخذوا الباطل من اهل الحق کونوا نقاد الکلام.(107)(108)
یکی دیگر از خواص عقل که تربیت افراد باید بر این اساس باشد مسأله آینده نگری و آخربینی است. شخصی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم تقاضای نصیحت می کند. حضرت سه بار می پرسند: آیا اگر بگویم به کار می بندی؟ و همین که سه بار اقرار می گیرند، می فرمایند:
اذا هممت بامر فتدبر عاقبته(109) تدبر معنایش این است که انسان، نهایت امر و پشت سر کار را ببیند و تنها چهره ظاهری کار را ننگرد.(110)
از سوی دیگر اموری هست که می توانیم از آنها تحت عنوان آفات عقل نام ببریم که اسلام با آنها مبارزه کرده است. یکی از آنها مسأله سنت گرایی و تقلید از گذشتگان یا از عادات اجتماعی است.
حضرت امام کاظم علیه السلام در آن حدیث سابق الذکر به هشام می فرماید:
یا هشام: ثم ذم الذین لا یعقلون فقال: اذا قیل لهم اتبعوا ما انزل الله قالوا بل نتبع ما الفینا علیه آبائنا او لو کان آبائهم لا یعقلون شیئا و لا یهتدون.(111)
آیات فراوانی هست که پیروی کورکورانه را مذمت می کند و جالب است که هیچ پیغمبری مردم را دعوت نکرد مگر این که مواجه شد با همین حرف که انا وجدنا آبائنا علی امة و انا علی آثارهم مقتدون.(112)
در احادیث نیز مستقلا چنین نوعی از سنت گرایی مذمت شده؛ مثلاً نقل شده یکی از دوستان امام صادق علیه السلام که نسبتا ثروتمند بود، در خانه محقری زندگی می کرد.
امام علیه السلام به او فرمود: چرا در چنین منزلی زندگی می کنی؟ من سعادة المرء سعة داره(113)
او گفت: این خانه اجداد من است و دلم نمی خواهد از این جا بروم.
حضرت فرمود: شاید پدرت در این زمینه خطا کرده باشد، آیا تو هم باید اسیر خطای پدرت باشی؟
به هر حال این حالت تسلیم در مقابل گذشتگان یک حالت ضد عقل است که اسلام در حمایت از عقل با این حالت مبارزه کرده است.
آفت دیگر پیروی از اکثریت است. انسان هنگامی که در مقابل جمع قرار می گیرد معمولا همرنگ جماعت می شود. در میان فقهاء این قضیه زیاد است که کسی مسأله جدیدی را استنباط می کند، اما جرأت ابراز ندارد و می گردد ببیند آیا در فقهاء عصر، همفکری برای خود می یابد یا نه.
اصلا قدما اگر حرفی از خودشان بود از تنهایی وحشت می کردند، و لذا عده ای را همفکر خود اعلان می کردند.
بوعلی تصریح می کند که من هر حرفی دارم به زبان ارسطو می گویم، چون اگر به زبان خودم بگویم کسی نمی پذیرد، ملاصدرا اصرار دارد که حرفهای خودش را با حرف قدما توجیه کند. هر چند حالا بر عکس شده و برخی از دانشمندان سعی می کنند با نظرات مشهور مخالفت کنند تا دیگران بگویند: وی فکر تازه ای دارد، ولی به هر حال قرآن می گوید: کثرت معیار نیست.
امام کاظم علیه السلام در ادامه همان حدیث می فرمایند:
ثم ذم الله الکثرة، فقال: ((و ان تطع اکثر من فی الارض یضلوک عن سبیل الله اءن یتبعون الا الظن و اءن الا یخرصون)).(114)
در کلمات امیرالمؤمنین علیه السلام هم هست که: لا تستوحشوا فی طریق الهدی لقلة اهله(115)
مسأله دیگر این است که قضاوت های مردم نباید برای انسان ملاک باشد.
در احادیث تاکید شده که نباید به قضاوت و تشخیص مردم درباره خود تکیه کنیم، بلکه باید خود ما تشخیص بدهیم که چه داریم؟ ملکات و صفات اخلاقی ما چیست؟ اگر دیدیم واقعاً چیزی نیستیم، ولو این که مردم خیلی به ما اعتقاد دارند، امر بر ما مشتبه نشود و به فکر اصلاح خود نباشیم؛ بر عکس، اگر احساس می کنیم راهی که می رویم راه خوبی است، حتی اگر مردم ما را تخطئه کنند، نباید به حرفشان ترتیب اثر بدهیم، حتی چه بسا آن ها که بد می گویند برای این است که عقیده انسان را تغییر بدهند.(116)
امام کاظم علیه السلام در همان حدیث می فرماید:
لو کان فی یدک جوزة و قال الناس فی یدک لؤلؤة ما کان ینفعک و انت تعلم انها جوزة، و لو کان فی یدک لؤلؤة و قال الناس انها جوزه ما ضرک و انت تعلم انها جوزة(117)(118)
یکی دیگر از این آفات، تعصب ورزیدن است که در بحث علم درباره آن توضیح دادیم.

مسأله تحقیر عقل و علم:

گفتیم که منطق اسلام دعوت به تعقل است، ولی از زبان بسیاری از مسلمین، ما نقطه مقابل این حرف را می شنویم و مسئله تحقیر عقل و علم زیاد دیده می شود.
در تاریخ اسلام، ما شاهد سه جریان هستیم که در آنها مسئله تحقیر عقل مطرح بوده: یکی جریان کلامی است. دوم جریان فقهی و سوم جریان عرفان و تصوف است که در هر یک، به نوعی مخالفت با عقل مشاهده می شود.
علاوه بر این سه جریان، سخنانی به طور متفرقه در میان مردم، حکم مَثَل را پیدا کرده که اثر تربیتی فوق العاده ای در تکوین روحیه مردم دارد.(119)
ابتدا از این سخنان متفرقه شروع می کنیم و بعد وارد آن سه جریان می شویم:
الف - در ادبیات و امثال رایج میان مردم:
گاهی در متون ادبی از عقل و هوش انتقاد شده که این ها دشمن آسایش انسانند، چون که کسی که عقل و هوش ندارد موجبات ناراحتی ها را درک نمی کند و در نتیجه دردی هم برایش پیدا نمی شود؛ مثلاً شعر معروفی است که:
دشمن جان من است عقل من و هوش من - کاش گشاده نبود چشم من و گوش من
یا فرخی یزدی می گوید:
چیزهایی که نبایست ببیند بس دید - به خدا قاتل من دیده بینای من است
در این موارد باید گفت: اغلب کسانی که چنین سخنانی گفته اند، نمی خواسته اند بگویند که عقل بد است. بلکه به مسائل اجتماعی نظر داشته اند که توجه دهند نقص ها و کم و کاستی های فراوانی در جامعه وجود دارد که باعث ایجاد درد در ما می شود، اما اگر کسی استدلال کند که عقل داشتن موجب احساس درد می شود و درد هم که چیز بدی است، پس عقل داشتن بد است.
پاسخش این است که وقتی می گوییم: درد بد است و نباید باشد، به این معنی است که موجب درد، یعنی آن نقص و بیماری نباید باشد و گرنه خود درد برای انسان آگاهی است و اگر درد نبود، انسان، نقص و بیماری را احساس نمی کرد و در صدد معالجه آن بر نمی آمد، لذا بدترین بیماری، بیماری هایی مثل سرطان است که هیچ درد ندارد و وقتی انسان متوجه آن می شود که دیگر کار از کار گذشته است، لذا عقل و هوش و حس انسان، از این جهت که باعث آگاه شدن دردها می شود خیلی هم خوب است و ما در ادبیات خود مطالبی عالی می بینیم که حاکی از ستایش درد است؛
مثلاً مولوی می گوید:
حسرت و زاری که در بیماری است - وقت بیماری همه بیداری است
پس بدان این اصل را ای اصلجو - هر که را درد است، او برده است بو
هر که او بیدارتر، پردردتر - هر که او آگاهتر رخ زردتر
امیرالمؤمنین هم تعبیر درد را به کار می برد و در نامه اش به عثمان بن حنیف می گوید:
((این درد برای انسان کافی است که با شکم سیر بخوابد و در اطرافش شکمهای گرسنه باشد.))(120)
مسلما این درد داشتن بهتر از بی دردی است که آدم بر همسایه اش هم هر چه بگذرد، آخ نگوید، چرا که این درد داشتن، حساسیت و کمال است نه نقص؛ یعنی نشانه پیوند او با انسان دیگر است.
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در این زمینه می فرماید:
مثل المؤمنین فی تواددهم و تراحمهم و تعاطفهم مثل الجسد اذا اشتکی منه عضو تداعی له سائر الجسد بالسهر و الحمی.(121)
خلاصه این که اگر کسی واقعاً عقل و هوش را به دلیل این که منشأ احساس درد است، محکوم کند، واقعاً بر ضد انسانیت سخن گفته، ولی چنان که گفتیم این سخنان معمولا به زبان کنایه است.
منطق دیگری هم داریم که از سخن مذکور هم پست تر است و آن این که علم و سواد، به درد جلب مادیات و کسب در آمد نمی خورد و در دکان بقالی به ازای همه این معلومات یک قران سبزی هم نمی دهند، پس این ها فایده ندارد!
ای خواجه مکن تا بتوانی طلب علم - کاندر طلب راتب یکروزه بمانی
رو مسخرگی پیشه کن و مطربی آموز - تا داد خود از کهتر و مهتر بستانی
اگر این حرف جدی باشد، البته حرف غلطی است و انسان نباید علم و عقل را با این مقیاس ها بسنجد.(122)
حال به سراغ جریان هایی می رویم که به صورت مکتب ضد عقل در تاریخ اسلام پدید آمدند:
ب - در علم کلام:
از اواسط قرن دوم هجری، در دنیای اسلام، راجع به تفکر در اصول عقائد اسلامی دو جریان پیدا شد: گروهی طرفدار این شدند که عقل، خودش می تواند مقیاسی برای درک اصول عقائد اسلامی باشد و مسائل مربوط به خدا، معاد، نبوت و... را در درجه اول باید به عقل عرضه کنیم.
نقطه مقابل این ها طرفدار تعبد و تسلیم محض شدند و گفتند: عقل حق فضولی در مسائل اسلام را ندارد.
گروه اول به معتزله و گروه دوم به اشاعره معروفند.
اختلاف این دو گروه از مسأله معروف ((حسن و قبح عقلی)) آغاز شد. معتزله معتقد شدند کارها فی حد ذاته یا حسن ذاتی دارند یا قبح ذاتی و عقل نیز آن حسن یا قبح را درک و از اینجا حکم اسلام را کشف می کند، چون حکم اسلام نمی تواند جدا از حکم عقل باشد.
اشاعره گفتند: اشیاء نه حسن و قبح ذاتی دارند و نه عقل در این جور مسائل درکی دارد، حسن و قبح ها شرعی است؛ یعنی هر چه خدا امر کند، چون او امر کرده خوب است، نه چون خوب است او امر کرده، و هر چه را خدا نهی بکند، چون خدا نهی کرده بد است، نه چون بد بوده خدا نهی کرده. پس امر خدا بر خوبی و بدی تقدم دارد، بر خلاف نظر معتزله. اینجا بود که عقل در یک جناح قرار گرفت و تعبد محض در یک جناح دیگر.
این جریان، که در دنیای اسلام از اواخر بنی امیه شروع شده بود در اوایل بنی العباس به اوج خود رسید. مخصوصاً مأمون چون خودش عالم و اهل فکر بود طرفدار معتزله شد و اشاعره را درهم کوبید، و مثلاً احمدبن حنبل از اهل حدیث به خاطر طرفداری از قشریگری تازیانه سختی خورد، اما زمان متوکل، چون یک خلیفه بسیار قشری بود دستور تار و مار کردن معتزله را داد و احمدبن حنبل را به اوج رساند و خلفای بعدی نیز از روش وی حمایت کردند.(123)
لازم به ذکر است معتزله مقداری در عقل گرایی افراط کردند و آن چه را که عقل از آن درکی ندارد و قادر به فهم آن نیست منکر شدند؛ مثلاً چون عقل قادر به درک جن نبود، وجود جن را انکار کردند. انکار مسائلی نظیر جن باعث شد که عده ای به عقل بدبین شدند و گفتند: اگر بخواهیم دینمان محفوظ بماند باید راه متعبدها و اشاعره را در پیش بگیریم.
آنان پیش خود می گفتند: معتزله امروز جن را انکار کردند، فردا ملائکه و خدا را هم انکار خواهند کرد، مثل افراط کاری های روشنفکری در زمان ما. خود روشنفکری خیلی خوب است، ولی اگر روشنفکری راه افراط را در پیش گرفت، عامل شکست خود خواهد شد.
به هر حال، بزرگترین علمای ضد عقل و تعقل، پیروان احمد حنبل هستند که در رأس آنها ابن تیمیه است. وی که در قرن هشتم می زیسته مرد نابغه ای بود، ولی فکر بسیار قشری و متحجری داشت. وی احیاگر سنت احمد حنبل است و حتی کتابی در تحریم منطق نوشت. نهضت وهابی گری هم که تقریبا در یک قرن و نیم پیش پیدا شد دنباله تفکر ابن تیمیه است. این جریان های تاسف آور، جریان های ضد تعقل در دنیای اسلام را ایجاد کردند.(124)
ج - در علم فقه:
در فقه اهل سنت هم عین این جریان معتزله و اشاعره پیدا شد. بعضی همچون مالک بن انس که معاصر و شاگرد امام صادق علیه السلام بود طرفدار تعبد شدند، و برخی مثل ابوحنیفه طرفدار قیاس.
ابوحنیفه، چون اغلب احادیث را جعلی می دانست، به حدیث کم اعتنا بود و می گفت: من فقط به عده معدودی (حدود بیست) حدیث یقین دارم که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم گفته است.
حال اگر ما باشیم و قرآن و بیست حدیث، بدیهی است که فقه به این وسعت را نمی شود استنباط کرد، لذا وی طرفدار قیاس شد.
قیاس یعنی مقایسه کردن و شبیه گیری، که در فلان موضوع پیغمبر چنان گفته، و این موضوع هم شباهتی با آن موضوع دارد، پس حکم این را در آن مورد هم می آوریم. به هر حال، وی مکتب قیاس را تاسیس کرد، ولی حتی ائمه اهل تسنن نیز زیر بار نرفتند، وی در این طریق نیز راه افراط در پیش گرفت.
مکتب ائمه علیهم السلام، در اینجا با آن که طرفدار تعقل بود، طرفدار قیاس نشد، چون قیاس، واقعا پیروی از عقل نیست، بلکه پیروی از ظن و خیال است که قرآن از آن نهی کرده، و لذا ائمه علیهم السلام به شدت با آن مخالفت کردند و گفتند: السنه اذا قیست محق الدین،(125) اما در مقابل سنی ها که ادله فقه را در قرآن، سنت، اجماع و قیاس دانستند، علمای شیعه گفتند: ادله فقه عبارتند از: ((قرآن، سنت، اجماع و عقل))؛ یعنی ما عقل را می پذیریم، اما قیاس هم عقل نیست.
البته در میان بعضی از فقها گاهی همین دوری جستن از قیاس به حد افراط کشیده شده که تا یک حرف زده می شود می گویند: این قیاس شد.(126)
دنیای شیعه از این قشری گری محفوظ بود، اما حدود چهار قرن پیش، فردی به نام میرزامحمد استرآبادی و سپس شاگردش ملا امین استرآبادی پیدا شدند که روش اهل حدیث و قشریگری را در شیعه در پیش گرفتند.
ملا امین که شخص موثرتری بود کتابی نوشت به نام فوائدالمدنیه و به علمای شیعه که تعقل را وارد اسلام کردند، به شدت حمله کرد. وی می گوید: سه دلیل از این چهار دلیلی که مطرح شده، یعنی قرآن، سنت، اجماع و عقل اصلا دلیل نیست.
اجماع که اصلا ریشه ای ندارد و از اهل سنت گرفته شده و همین اجماع بود که خلافت ابوبکر را درست کرد، و اصلا مال سنی هاست. قرآن هم برای ما نیست، بلکه برای ائمه علیهم السلام است و فقط ایشان می توانند بفهمند که قرآن چه می گوید.
درباره عقل هم استدلالهای خیلی روشنفکرانه و متجددانه ای می کند و سخنان وی علیه عقل نظیر سخنان دکارت علیه فلسفه است.(127)
حرف های فلسفه را مطرح و نقد می کند و موارد اشتباه آنان را بیان می کند. بعد این مطلب که امروزه مطرح می شود که منشأ خطای ذهن چیست را مطرح می کند، که منشأ خطا یا در صورت است یا در ماده، و منطق ارسطو هم فقط منطق صورت است، حال آن که بیشتر خطای انسان در ماده فکر است نه در صورت فکر، لذا به این نتیجه می رسد که در امور دینی نباید به عقل اعتماد کرد و تنها باید حدیث و سنت را مورد اعتماد دانست.
ملا امین اجتهاد را به شدت محکوم کرد و گفت: اجتهاد، یعنی تعقل و تعقل جایز نیست و به تبع تقلید هم جایز نیست و ما فقط باید مقلد ائمه باشیم. بدین سان وی نهضت اخباری گری را در شیعه راه انداخت که نظیر نهضت احمد حنبل و ابن تیمیه در اهل سنت بود و مدتی دنیای شیعه را لرزاند، اما بعدا توسط مرحوم وحید بهبهانی که دوباره نهضت تعقل و اجتهاد را زنده کرد، اخباریگری سرکوب شد و شیخ انصاری نیز آخرین ضربه را بر اخباری گیری وارد کرد که بعدا دیگر اخباریین کمر راست نکردند، ولی البته فکر اخباری گری هنوز، حتی در بسیاری از مجتهدین نفوذ دارد.(128)
د- در عرفان:
جریان دیگری در موضوع عقل و فتواهای ضد عقل داریم که همان جریان عرفان است و به نوع دیگری متعرض عقل و عقلا و فلاسفه و تکیه کردن روی عقل شده است که ((پای استدلالیان چوبین بود)) و...(129)(130)