فهرست کتاب


نگاه پاک (بررسی نگاه به نامحرم، مرزها و آثار آن)

یاسین کمالی وحدت‏

مقدمه

فقها در مبحث نکاح، بر حرمت نگریستن مردان به زنان نامحرم - چه از روی لذت باشد یا نه - به غیر از چهره و دست و نیز حرمت نگاه کردن از روی لذت، به طور مطلق اتفاق نظر دارند؛ زیرا مرض چشم چرانی اگر چه در ابتدا، فقط نظر کردن به جنس مخالف آغاز می شود، به مرور زمان، آن قدر خطرناک می شود که سرانجام به عقب افتادن از زندگی، ضعف اعصاب، آشفتگی، تصادف ها، نزاع ها، طلاق ها، دزدی، خیانت، خودآزاری، تجاوزهای خطرناک، آلودگی کشنده، آدم کشی و خودکشی می انجامد.
بنابراین در ضمیر بسیاری از جرم ها و جنایت های غیر جنسی، مانند اعتیاد، انواع انحراف ها، افت تحصیلی، تهمت ها، محرومیت ها از آینده درخشان، پشیمانی ها، آبروریزی ها، جنون و... انگیزه های جنسی دارد و منشأ مسائل جنسی نیز در مرحله آغازین به یقین با یک نگاه و دو نگاه آغاز می شود؛ چنان که از حضرت یحیی (علیه السلام) پرسیدند:
منشأ برقراری روابط نامشروع چیست؟
فرمود: نگاه(1).
امام صادق (علیه السلام) نیز فرمود:
النظر برید الزنا(2)؛ نگاه، پیک روابط نامشروع است.
در روایت دیگری از علی (علیه السلام) آمده است:
لا تکونن حدید النظر الی ما لیس لک، فانه لا یزنی فرجک ما حفظت عینیک(3)...؛
به چیزی که نگاه به آن جایز نیست، خیره مشو؛ همانا زنا نمی کنی، مادامی که چشمانت را از نگاه به نامحرم حفظ کنی.
برای اثبات این مطلب لازم نیست جای دوری برویم. با مراجعه به دادسراها به خوبی در می یابیم که در اثر یک نگاه و پس از آن لبخند و رد و بدل کردن نامه و عکس و... ازدواج های ناخواسته صورت می گیرد که چندی بعد به طلاق و آوارگی بچه ها مولود این عشق خیابانی منجر می شود.
تازه این در صورتی است که چنین عاشقی توانسته باشد، معشوق خود را با شیوه های گوناگون متقاعد و شرایط ازدواج را فراهم کند.
چه بسا با یک نگاه و دو نگاه، قلب متزلزل می شود و سپس چون قدرت وصال ندارد، عصبانیت، عقده های روانی، انحراف های جنسی، امراض روان تنی(4) و ناراحتی های عصبی، مانند حسرت، خستگی مغزی، بی خوابی، اضطراب، سردرد، افزایش تپش قلب، دشواری در تنفس و درد اطراف قلب و در نتیجه کم خوراکی و عوارض آن رخ می دهد. کمپلکس روانی(5)، محصول همان حسرتی است که در یک نگاه خلاصه شده است؛ مانند آتشی که از یک جرقه شروع، شعله ور و به جهنمی سوزان تبدیل می شود.
نتیجه این که، کلید و ریشه بسیاری از جرایم و گناهان، تنها یک نگاه ساده است. هدف از این نوشتار، پس از تبیین موضع و ذکر عوامل و خاستگاه های آن، بررسی آثار سوء و آسیب شناسی روانی، معنوی، فردی و اجتماعی و پرداختن به عواقب آن و نیز بیان آیات، روایات و احکام فقهی این آسیب و در پایان ارائه راه حل های عملی و مناسب می باشد، تا عزیزان خود ببینند که این گونه هوس رانی، روش زندگی چه کسانی بوده و فرجامش به کجا رسیده است و کدامین راه به طور مطمئن می تواند آدمی را از این آسیب ها باز دارد.
به امید روزی که ریشه، زمینه علل پیدایش چنین آسیب هایی برچیده شود و انسان ها، به ویژه جوانان عزیز از راه مشروع و خداپسندانه به راحتی بتوانند مشکلات جنسی خویش را حل کنند.
به امید روزی که مسئولان توجه بیشتری در امور جوانان داشته و راه کارهای عملی را ارائه کنند و مطمئن باشند که اگر مشکلات جوانان در جامعه حل گردد، دیگر چنین مشکلاتی نخواهیم داشت.
و به امید روزی که منجی عالم بشری ظهور کند و سنت های متروکه ای را که منجر به چنین آسیبی می گردد، احیا کرده و به جریان بیندازد.

بخش اول کلیات

ناگاه نا محرم و آسیب شناسی اجتماعی