آیین زنان بهشتی و جهنمی

نویسنده : م.ع. عطائی اصفهانی

دیدگاه غربی ها

فرانتس فانون؛ جامعه شناس فرانسوی:
... اگر حجاب زن ها را در دست گیریم، همه چیز به دنبال آن خواهد آمد.(1)
مارگرت مارکوس:
... اگر مقصود از آزادی زنان این است که زنان حق دارند از طریق تحصیل و به کار بردن استعداد و کفایت خود، کسب معیشت کنند تا ضرورت های حیات را به دست آورند؛ در این صورت این معنا حق مسلم آنان است. ولی بدبختانه قهرمانان آزادی زنان، اصرار دارند که زنان مسلمان در آمیزش با مردان در اجتماع آزاد باشند و لباس بی عفتی بپوشند.
از آنجا که زنان مسلمان باید بدنهای خود را در مجامع عمومی بپوشانند، این مسئله قابل بحث نیست؛ بلکه مدهای تازه ای که برای مقاصد مخالفی طراحی می شوند و مخالف قرآن و سنت است مورد بحث است.
... اقتباس از لباسهای غربی روی هم رفته به وسیله همه دولتهای (به اصطلاح) اسلامی! رسما تشویق می شود؛ کشور ترکیه در این باره به قدری افراط کرده است که به موجب قانون، پوشیدن لباس غربی را اجباری کرده است... و کوشش در از میان بردن نشانه های محسوس مسلمانی و تبدیل کردن آنها به لباس غربی و عادات و رسوم مخالف اسلام نموده است.(2)
وزیر مستعمرات بریتانیا:
باید زنان مسلمان را فریب داده، از زیر چادر و عبا بیرون کشید.
پس از آنکه زنان را از چادر و عبا بیرون کردیم، باید جوانان را تحریک کنیم که به دنبال آنان بیفتند، تا در میان مسلمانان فساد رواج یابد...(3)

تفاوت بین انسان، ملائکه و حیوان

عن عبدالله بن سنان قال: سئلت أبا عبدالله (علیه السلام) فقلت: الملائکة أفضل أم بنو آدم؟
فقال: قال امیرالمومنین علی بن أبیطالب (علیه السلام): ان الله عزوجل رکب فی الملائکة عقلا بلا شهوة، و رکب فی البهائم شهوة بلا عقل، و رکب فی بنی آدم کلتهما، فمن غلب عقله شهوته فهو خیر من الملائکة و من غلبت شهوته عقله فهو شر من البهائم.(4)
راوی می گوید: از امام صادق (علیه السلام) پرسیدم: مقام و منزلت و مرتبه فرشتگان بالاتر است یا مقام و منزلت فرزندان آدم؟
آن حضرت فرمود: مولای متقیان (علیه السلام) در این باره فرموده اند: خداوند با عزت و جلال؛ عقل را بر فرشتگان مسلط کرد بدون شهوت، و شهوت را بر چهارپایان مسلط کرد بدون عقل و بنی آدم را هم عقل و هم شهوت عطا فرمود.
پس هر آدمی که عقلش بر شهوتش چیره و غالب شود، او بهتر از ملائکه است.
و هر آدمی که شهوتش بر عقلش چیره و غالب گردد، او از چهارپایان بدتر است.
نتیجه:
از این روایت استفاده می شود؛ هر انسانی که تمایلات نفسانی خود را تحت فرمان عقل در آورد و شهوات و غرایز جنسی و غیر جنسی خود را از طریق صحیح، عقلانی، منطقی و مشروع یعنی طبق دستور قرآن مجید و عترت طاهره اشباع نماید، چنین فردی از ملائکه آسمانی (فرشتگان) برتر، ارزشمندتر و شایسته تر است.

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی فطر الخلائق بقدرته و کرم بنی آدم علی سایر خلائقه بارادته و مشیته، فکلفهم بعبادته، ثم الصلاة و السلام علی خاتم الانبیاء و عترته لا سیما خلاصتهم و بقیتهم الحجة الثانی عشر المهدی المنتظر (عج).
اما بعد، چنانکه در تاریخ ثبت شده و در کتاب اعترافات نقل کرده ایم؛ پس از اینکه دشمنان اسلام، مکرر علیه مسلمین قیام کرده و از طریق جنگ و قتل عام مسلمین به اهداف پلید خود نرسیدند، طی چند مرحله تجسس در بین مسلمانان به این نتیجه دست یافتند که تنها راه پیروزی و غلبه بر مسلمین، گسترش فرهنگ ابتذال و اشاعه فساد و فحشاء است که به وسیله زن صورت می گیرد.
بر همین اساس تمام نیروهای خود را در این راه به کار گرفته و با تبلیغات مسموم - در قالب آزادی زن - او را به صورت یک کالای جنسی و وسیله اشباع غریزه مرد جلوه داده و عزت، کرامت و شرافت انسانی وی را پایمال کردند.
مع الوصف این بانوان فرهیخته و با شخصیت مسلمان؛
این برتر از فرشتگان آسمانی و نمادهای اسرار خلقت؛
این برگزیدگان نظام آفرینش؛ و بالاخره این موهبات الهی هستند که باید عزت و شرافت و کرامتی را که اسلام عزیز به آنان ارزانی کرده در نظر بگیرند و خود را باور کنند و اصالت و شخصیت و عظمت خود را دریابند و با تمام قدرت، با فرهنگ منحط بی حجابی و بدحجابی و ابتذال گرایی مبارزه نمایند.
اکنون که این جریان استعماری و جنایت دشمنان اسلام را علیه زنان مسلمان دانستید به دو نکته ذیل توجه کنید:
نکته اول: باید دانسته شود حجاب و پوشش از ابداعات اسلام نبوده؛ بلکه در تمام ادیان آسمانی واجب بوده است.
نکته دوم: از آنجا که اسلام سرآمد همه ادیان آسمانی است و قوانینش کامل ترین قوانین است؛ لذا در هر حکمی، خیر و صلاح بندگان را در نظر گرفته است؛ که از جمله آنها فریضه حجاب برای زن می باشد. که لزوم آن از نظر علم، عقل، جامعه و تاریخ به اثبات کامل رسیده است. یعنی:
- پژوهش های علمی در ساختار فیزیکی زن به این نتیجه رسیده است که حجاب برای زن از ضروریات است.
- تجربه تاریخی نشان داده که حجاب زن باعث بالا رفتن عزت و عظمت و شخصیت وی می گردد.
- عقل و عقلای هر زمان به این حقیقت رسیده اند که عزت و کرامت انسانی زن به وسیله حجاب و پوشش وی تامین می گردد.
- و بالاخره از انبیاء و اولیای الهی که بگذریم، دانشمندان و فلاسفه در طول تاریخ مانند سقراط و افلاطون(5) و ماقبل و مابعد آنان به این حقیقت غیر قابل انکار دست یافته اند که ساختار فیزیکی و حالات روحی زن اقتضاء می کند که با پوشش باشد و خیر و صلاح فردی و اجتماعی او در پوشش کامل است؛
زیرا او به گونه ای آفریده شده که اگر بی حجاب، عریان یا نیمه عریان باشد، آثار شوم و ضررهای آن قبل از آنکه متوجه جامعه شود، دامنگیر خودش می گردد.
ذکر چند مطلب درباره کتاب حاضر:
مطالب اول: تمام مطالب این کتاب مستند به آیات قرآن و عترت است که در واقع دستورالعملی است برای زنان فرهیخته و متشخصی که خود را پیرو قرآن و عترت می دانند.
یعنی خانم ها بدانند اگر برخلاف آیات و روایاتی که در این کتاب آمده است عمل کنند و حجاب خود را به طور کامل رعایت نکنند، در پیشگاه قرآن و عترت دروغگو محسوب می گردند. اگرچه این نسبت بزرگ (پیروی از قرآن و عترت) را به خود داده و به همراه داشته باشند.
مطلب دوم: عنوان این اثر (آیین زنان بهشتی و جهنمی) اقتضا می کند که تمامی صفات نیک و بد زنان را که موجب بهشتی یا جهنمی شدن آنان می شود مورد بحث و بررسی کامل قرار دهیم؛
که از جمله رذایل اخلاقی زنان جهنمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
حسادت - چشم و همچشمی - غیبت - تهمت - سخن چینی - غرور و خودبرتر بینی - بخل - حرص و طمع - کینه جویی - اسراف و تبذیر - بدزبانی - پرخاشگری و...
الی غیرذلک از صفات رذیله که وجودشان موجب عذاب، عقاب و جهنم می شود و عدمشان موجب خیر، صلاح، سعادت، پاداش نیک و بهشت می گردد.
ولی از آنجا که بسیاری از عناوین فوق در کتابهای گناهان کبیره نوشته شهید آیت الله دستغیب و کیفر کردار تألیف دانشمند محترم جناب آقای محمد تقی مقدم و غیره به صورت مشروح و مستدل بحث شده، از شرح و بسط آنها صرفنظر کرده و در این مجموعه به آیین زنان در امور اجتماعی و داخلی می پردازیم؛ یعنی زن به عنوان یک انسان شریف و برتر از ملائکه در برخوردهای اجتماعی چه تکلیف و وظیفه ای دارد و چگونه باید عمل کند تا خدا از دست او راضی باشد.
و نیز در امور داخله، زناشویی و برخورد با همسر چه تکالیف و وظایفی دارد که انجام آنها باعث خیر، صلاح و سعادت دنیا و آخرت او می شود و ترک آنها باعث نگون بختی در دنیا و عذاب و جهنم در آخرت می گردد.
مطلب سوم: از آنجا که مخاطبین ما در این کتاب عموم زنان هستند و بحث های سندی و رجالی باعث خستگی مطالعه کننده و قطور شدن کتاب و فایده بسیار کم بود؛ به طور کلی از شرح و تفصیل درباره رجال احادیث صرفنظر کردیم.
لیکن لازم است بدانید، اکثر قریب به اتفاق روایاتی که در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته، صحیح، موثق و معتبرند و چنانچه روایت ضعیفی آورده ایم به عنوان موید مطلب یا نظر است نه به عنوان اصل.
مطلب چهارم: برخی از مطالب این کتاب جزء سلسله کتابهای نسخه جوان و کنترل غریزه منتشر شده است؛ لیکن همان گونه که از نامش پیداست آن کتابها به صورت فشرده و در سطح جوانان است، اما این کتاب برای عموم زنان اعم از شوهردار و غیره می باشد.
مطلب پنجم: این کتاب از 4 بخش تشکیل می شود:
بخش اول: حجاب و عفاف از دیدگاه قرآن و عترت.
بخش دوم: آزادی های بی قید و شرط خانم ها یا برقراری تعادل و توازن در زندگی زناشویی.
بخش سوم: پیشگویی های خاندان وحی در توصیف زنان آخرالزمان.
بخش الحاقی: پاسخهای استدلالی و مستند به چند پرسش دینی، اخلاقی، تربیتی و خانوادگی.