احدی الحسنیین

نویسنده : مرکز غدیر

4- وعده های الهی به رزمندگان

در آیات فراوانی از قرآن به وعده های نیکو برای رزمندگان راه حق اشاره شده که به عنوان نمونه چند آیه شریفه ذکر می گردد:
لکن الرسول و الذین آمنو معه جاهدوا بأموالهم و أنفسهم و اولئک لهم الخیرات و اولئک هم المفلحون.(20)
اما رسول و مؤمنان اصحابش، که به مال و جانشان در راه خدا جهاد کردند همه خیرات و نیکوئی ها مخصوص آنهاست و هم آنان سعادتمندان عالمند.
اعد الله لهم جنات تجری من تحتهاالانهار خالدین فیها ذلک الفوز العظیم.(21)
خدا برای آنها باغ هایی که به زیر درختانش نهرها جاری است مهیا فرموده که در آنها تا ابد متنعم باشند و این حقیقت سعادت و پیروزی بزرگی است.
ان الله اشتری من المؤمنین أنفسهم و اموالهم بأن لهم الجنه یقاتلون فی سبیل الله فیقتلون و یقتلون وعداً علیه حقاً فی التوراه و الانجیل و القرآن و من أوفی بعهده من الله فاستبشروا ببیعکم الذی بایعتم به و ذلک هو الفوز العظیم(22)
خدا جان و مال اهل ایمان را به بهای بهشت خریداری کرده است. آنها در راه خدا جهاد می کنند که دشمنان دین را به قتل رسانند و یا خود کشته شوند. این وعده قطعی است بر خدا و عهدی است که در تورات و انجیل و قرآن یاد فرموده است. و از خدا با وفاتر به عهد کیست؟ ای اهل ایمان، شما، به خود، در این معامله بشارت دهید که این معاهده با خدا به حقیقت سعادت و پیروزی بزرگی است.
و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقونفرحین بما ءاتئهم الله من فضله و یستبشرون بالذین لم یلحقوا بهم من خلفهم الا خوف علیهم و لا هم یحزنونیستبشرون بنعمه من الله و فضل و أن الله لا یضیع أجر المؤمنین.(23)
البته نپندارید که شهیدان راه خدا مرده اند بلکه زنده به حیات ابدی شدند و در نزد خدا متنعم خواهند بود. آنان به فضل و رحمتی که خداوند نصیب آنها گردانیده شادمانند. بشارت و مژده دهند به آن مؤمنانی که هنوز به آنها نپیوسته اند و از فوت متاع دنیا، هیچ غم مخورند و آنها را بشارت به نعمت و فضل خدا دهند و این که خداوند و این اجر اهل ایمان را هرگز ضایع نگذارد.

5- پیروزی و غلبه نهائی در قرآن

آیات بسیاری در قرآن اشاره شده به فتح و پیروزی نهایی مؤمنین احدی الحسنیین سوره توبه آیه 52 می کند.
قل لن یصیبنا الا ما کتب الله لنا هو مولانا و علی الله فلیتوکل المؤمنون(24)
ای پیامبر، بگو هرگز جز آنچه خدا خواسته به ما نخواهد رسید اوست مولای ما و البته اهل ایمان در هر حال بر خدا توکل خواهند کرد.
قل هل تربصون بنا الا احدی الحسنیین و نحن نتربص بکم أن یصیبکم الله بعذاب من عنده أو بأیدینا فتربصوا انا معکم متربصون.(25)
بگو ای پیامبر که شما منافقان جز یکی از دو نیکویی بهشت و یا فتح چیزی می توانید بر ما انتظار برید (نمی توانید) ولی ما درباره شما منتظریم که از جانب خدا به عذاب سخت گرفتار شوید یا به دست ما هلاک شوید. بنابراین شما در انتظار باشید که ما هم مترصد و منتظر کار شما هستیم.
یریدون لیطفؤا نور الله بأفواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون(26)
کافران - می خواهند که نور خدا را به نفس تیره و گفتار جاهلانه خود خاموش کنند و خدا نگذارد تا آنکه نور خدا را در منتهای ظهور و حد اعلاء کمال برساند و هر چند کافران ناراضی و مخالف باشند.
هو الذی أرسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون(27)
او است خدایی که رسول خود- محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)- را با دین حق به هدایت خلق فرستاد تا بر همه ادیان عالم تسلط و برتری دهد هر چند مشرکان و کافران ناراضی و مخالف باشند.

6- ائمه هدی (علیهم السلام)، ادامه دهندگان راه انبیاء

ائمه هدی علیهم افضل الصلوات الله در عصر خویش، به تبعیت از دستورات صریح قرآن، همواره در پیکار و مبارزه علیه دشمنان خدا بوده و یک لحظه دست از جهاد مقدس خود بر نداشته و بالاخره به فوز عظیم شهادت نائل شدند.
امام حسن مجتبی (علیه السلام) به نقل از رسول خدا می فرماید:
... ما منا الا مسموم أو مقتول(28)
تمامی ما در راه خدا کشته می شویم یا با شمشیر و یا با سم کشنده.
وحضرت رضا (علیه السلام) می فرماید:
... و ما منا الا مقتول و الله لمقتول بالسم باغتیال من یغتالنی أعرف ذلک بعهد معهود الی من رسول الله اخبره به جبرئیل عن رب العالمین(29)
هیچ یک از ما نیست مگر اینکه کشته شود و من به خدا قسم بوسیله سمی که قاتل من آنرا ظاهر سازی کرده کشته می شوم. من این مطلب را از ناحیه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بدست آورده ام که جبرئیل از طرف خدا آگاهش کرده بود.