فرهنگ تربیت

نویسنده : عباس اسماعیلی یزدی

ب: دومین هفت سال

با سپری شدن دوره ای هفت ساله و آغاز یک مرحله دیگر از دوران کودکی که با بخشی از دوران نوجوانی همراه است، و زمینه ای مهیا و بسیار مساعد برای آموزش و تربیت کودک است، ضمن اینکه نقش پدر و مادر در جهت رشد و تعالی و احیای شخصیت کودک از حساسیت بیشتری برخوردار می گردد، بخش زیادی از اوقات کودکان در اختیار مراکز فرهنگی و آموزشی قرار گرفته و مسئولیت بزرگ آموزگاران به عنوان اولین مربیان حقیقی پس از پدر و مادر - در راه آموزش و پرورش و شکوفا نمودن استعدادهای فکری و معنوی کودکان - آغاز می گردد.
اوج آمادگی:
مزرعه وجود کودک در خلال این مدت برای افشاندن هر بذری آماده و مهیا است، دل نرم، اندیشه فارغ و روح پر نشاط او زمینه ساز مسئولیتی بس بزرگ برای پدران، مادران و آموزگاران خواهد بود. استقبال و آمادگی کودک در این دوران حساس به گونه ای است که گفته اند: سعادت و خوشبختی و شقاوت و بدبختی آدمی در خلال همین هفت سال پایه ریزی می گردد.
چشم طمع پرچمداران فرهنگ های باطل و مرام ها و مسلک های منحرف به این ایام دوخته، و توجه خاص مربیان بزرگ الهی نیز به همین دوران معطوف است.
امام صادق (علیه السلام) گفتار لقمان حکیم به فرزندش را چنین نقل فرموده اند:
یا بنی! ان تأدبت صغیراً انتفعت به کبیراً..(373)
فرزندم! اگر در کودکی ادب آموختی (و به آداب نیک مؤدب گشتی) در بزرگی از آن بهره مند خواهی شد.
حضرت علی (علیه السلام) به فرزند بزرگوارشان امام مجتبی (علیه السلام) چنین می فرمایند:
وانما قلب الحدث کالارض الخالیه ما القی فیها من شی ء قبلته فبادرتک بالادب قبل أن یقسو قلبک ویشتغل لبک..(374)
قلب نوجوان بسان زمین خالی است (که در آن بذری نپاشیده اند) هر آنچه در آن افکنده شود پذیرا باشد. از این دو پیش از آنکه دلت سخت، و فکرت مشغول گردد، به ادب و تربیت تو مبادرت ورزیدم.
پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نوجوان را در خلال این هفت سال همچون عبد (مطیع و فرمانبردار) دانسته(375)، و امیر مؤمنان (علیه السلام) از او به عنوان خادم (خدمت گزار) یاد کرده اند.(376)
امام صادق (علیه السلام) نیز ضمن چند حدیث، فراگیری قرآن و خواندن و نوشتن، مؤدب شدن به آداب نیک را برای او مناسب دانسته اند.(377)
حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند:
... حق الولد علی الوالد أن یحسن اسمه ویحسن أدبه ویعلمه القران.(378)
حق فرزند بر پدر آن است که نامش را نیکو قرار دهد، او را به خوبی تربیت کند، و به او قرآن بیاموزد.
البته روش صحیح معاشرت، و انعطاف در برابر منطق و موازین عقلی را که از ضروری ترین پایه های زندگی اجتماعی است به عنوان بخش مهمی از آداب نیک می توان به حساب آورد.
همچنانکه شایسته است دوستی و محبت نسبت به انسانهای بزرگ و مردمان نیکوسرشت خصوصاً مظهر اعلای انسانیت و پیشوا و ملجأ کبیر عارفان حضرت امیر مؤمنان علی (علیه السلام) را در ردیف مهمترین آنها قرار داد.
امام حسن عسکری (علیه السلام) درباره عظمت پاداش پدر و مادری که به فرزند خود قرآن آموخته و او را با سلام آشنا کرده و با محبت اولیاء خدا تربیت نموده اند، می فرمایند:
(آنان در روز قیامت) می گویند: پروردگارا! این همه لطف و عنایت از کجا و برای چیست؟ اعمال ما شایسته چنین پاداشی نبوده است!... به آنها گفته می شود: این کرامت به خاطر آن است که به فرزند خود قرآن آموختید و او را با آئین اسلام آشنا ساختید. و به جهت زحمتی است که در راه دوستی او با رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و علی ولی خدا (علیه السلام) متحمل گشتید.(379)
روایت است که جابر صحابی بزرگ رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در حالیکه بر عصای خود تکیه کرده و در کوچه ها و محافل مدینه می گشت، از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل می کرد که فرمودند:
علی (علیه السلام) برترین انسانهاست هرکس نپذیرد کافر می شود و هر که تن دهد و به آن راضی گردد سپاسگزاری کرده است. آنگاه می فرمود:
معاشر الانصار أدبوا أولادکم علی حب علی (علیه السلام)....(380)
ای گروه انصار! فرزندان خود را بر محبت و دوستی حضرت علی (علیه السلام) ادب و تربیت نمائید....
آموزش مبانی اعتقادی:
انسان برای اداره امور زندگی و تأمین حیات فردی و اجتماعی خویش، علاوه بر پای بندی به قوانین، مقررات و برنامه هائی که راه و روش زندگی را ترسیم می نماید، نیازمند اصول و ضوابطی است که هدف و انگیزه حیات، براساس آنها پایه گذاری می گردد. در سایه اعتقاد به این اصول و مبانی است که حرکت انسان جهت مثبت یا منفی یافته، رابطه اش با خویشتن، آفریدگار و سایر انسانها رنگ می پذیرد.
ایمان به خدا و گرایش به اصول دین و ارکان مذهب ضمن اینکه آدمی را از حیرت و سرگردانی رهائی بخشیده، و از نابودی و هدر رفتن استعدادهای او جلوگیری می نماید، داروی شفابخشی برای رفع اضطرابات، تشویش ها و نگرانی هائی است که امروزه روح و جان انسانها را در سراسر جهان می آزارد.
آنجا که پای چوبین دانش، در برابر ضربات خرد کننده تمایلات نامشروع و غرائز سرکش و ویرانگر، تاب پایداری و مقاومت خود را از دست می دهد، تنها نیروی پر توان ایمان به خداست که نیرومندانه، مقاوم و استوار ایستادگی کرده، آدمی را از سقوط حتمی نجات می بخشد.
انسان در سایه ایمان به خدا و در پرتو عنایات بی انتهای ذات اقدس الهی است که از روحی توانا و روانی شکست ناپذیر برخوردار، و در حوادث و پیشامدهای سخت و ناگوار دچار و خودباختگی نمی گردد.
احساس خداپرستی در باطن هر انسانی وجود دارد. از زمانی که دستگاه ادراک و حس کنجکاوی کودک به فعالیت می افتد، پدر و مادر و آموزگاران و مربیان می توانند از این سرمایه فطری استفاده کرده، و ایمان به خدا و اصول و مبانی مهم اعتقادی را با زبان ساده و در خور فهم به کودک تلقین نموده، به او بفهمانند آنکه ما را آفریده، آنکه به ما روزی می دهد، آنکه در تمام لحظات عمر ناظر اعمال ماست و هیچ چیز از علم او نهفته و پنهان نمی ماند، و آنکه خوبی ها و بدی ها را پاداش می دهد خدای جهان آفرین و پروردگار مهربان است.
با سخنان حکمت آمیز و بیان صفات و اخلاقیات متعالیه و ذکر برخی از فضائل و معجزات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومین (علیهم السلام) توجه و عواطف کودک را نسبت به شأن و منزلت آن بزرگواران جلب نموده، بذر ایمان و انگیزه محبت را در نهاد او بارور نمایند، و بدانند که از این طریق دیری نمی پاید که روان بی آلایش کودک با یاد خدای متعال مأنوس گشته و مهر و محبت اولیاء گرامیش در دل او استقرار می یابد.
درس مقاومت:
زندگی آمیزه ای است از فراز و نشیب، محرومیت و کامیابی، و شکست و پیروزی! سالش بستر انواع شادکامی ها و مصائب، و ماهش گسترده گونه های مختلف ناملایمات و خوشی ها! روزی بر وفق مراد، و ساعتی ناگوارتر از زهر! لختی سرشار از آسایش و آرامش، و زمانی لبریز از تشویش خاطر! و در این هنگامه و گیر و دار، قامتی چون سرو پای برجا، و چون کوه پایدار می ماند که خویش را برای مقاومت در برابر کشمکش های روزگار، و رنج و دردهای پرفشار تجهیز کرده، کمر استقامت را با افت و خیز زندگی استوار، و با تلخکامی ها و ناملایمات آشنا نموده باشد.
بر پدران و مادران و مربیان است که جسم و جان فرزندان و کودکان خود را برای مبارزه با مشکلات، و مقاومت در برابر ناکامی های مختلف زندگی آماده کرده، به آنان بیاموزند که گردش روزگار همواره موافق خواسته ها و همساز با امیال و خواهش های آنان نبوده، غذای چرب و شیرین، بستر نرم و خواب راحت، و نوای دلنشین مادر همیشه ملازم و همراه آنان نخواهد بود.
کودک باید با لغزیدن، زمین خوردن، مجروح شدن و مصیبت دیدن دریابد که زندگی با تلخ کامی ها عجین است. او باید با غم و شادی، رنج و لذت، کامیابی و محرومیت، نشاط و اندوه، و سیری و گرسنگی خود بگیرد. ذائقه اش با غذای مطبوع و ناگوار، هر دو آشنا شده، و بدنش با سختی ها آبدیده گردد.
سعادت ابدی در گرو پایداری، بردباری، صبر و استقامت در برابر ناملایمات و درهم شکستن دیوار بلند دشواری ها و سختی هاست.
حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند: مداوم رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمودند:
ان الجنه حفت بالمکاره....(381)
بهشت به ناخوشی ها و سختی ها پیچیده شده است.
دستیابی به فضائل انسانی و نیل به کمالات معنوی جز در سایه برخورد با ناملایمات و عبور مردانه از آن سختی ها میسر نخواهد بود.
شخصیت دادن بیش از حد اعتدال به کودک، احترام و اکرام غیر منطقی او، اطاعت مطلق در برابر خواسته هایش، برآوردن بی چون و چرا و فوری هوس ها و خواهش های وی، و پیوسته بستر نرم و غذای لذیذ فراهم نمودن برای او که طبیعتاً زمینه ساز خودت، سستی، تنبلی، طفیلی گری و نهایتاً عصیان است، به نفع و صلاح وی نخواهد بود.
کودکی که دائماً از مهر و محبت والدین و معاشران خود برخوردار، همواره از غذای مطبوع بهره مند، همه نوع وسائل خوشی و راحتی برایش فراهم، و خواسته هایش بدون وقفه مهیاست و از تمامی مظاهر لذت بخش زندگی، امکانات و زیبائی ها بهره می برد و جز خوشی، شادی و لذت چیزی نمی فهمد، همچون گل شادابی است که با اندک تابش خورشیدی سوخته، و با وزش کمترین تند بادی پرپر می گردد. زودشکن و کم طاقت و آسیب پذیر است. قدرت تحمل و ایستادگی ندارد. زندگی برای او طاقت فرسا، با کوچکترین حادثه ناگواری از پای در خواهد آمد.
سختی ها و ناخوشی ها انسان را مقاوم، آبدیده و صاحب ابتکار می سازد. کشفیات، اختراعات و پیشرفت های بزرگ علمی نوعاً در مهد فقر و تنگدستی، و در دامن مشکلات و ناخوشی ها به دست آمده است. دانشمندان بزرگ اغلب از خانواده های بی بضاعت و در سخت ترین شرائط زندگی رشد کرده و به موفقیت های بزرگ نائل گشته اند. در دامن طبیعت نیز درختان جنگل و کوهستان نسبت به سایر درختان از استحکام بیشتری برخوردارند.
اولیاء خدا در سایه گرفتاری ها، بلاها و فشارهای طاقت فرسا به مقامات عالیه دست یافته اند. و بالاخره نیز هر که محبوب تر است بلایش افزون تر!
کودکان باید با آشنا شدن با سختی ها، راه مقابله به مشکلات را بیاموزند. نیازهای خود را شخصاً برطرف نمایند و جز در مواردی که ناگزیر از کمک دیگران اند در رفع احتیاجات و مشکلات خویش تلاش کنند تا بدین سان راه زندگی و ادامه حیات برای آنان همواره گردد.
تمرین کار:
جهان در سایه کار برپاست و انسان به یمن تلاش پای برجا! حیات، همه سرشار از جنب و جوش است و زندگی با کار و تلاش هم آواز! از کوچک ترین ذرات هستی تا بزرگترین اجرام جهان، همه در حال جنب و جوش و حرکت اند.
چشمه ها جوشان، رودها جاری و دریاها متلاطم، ستارگان در حال درخشش، ابرها غران، نسیم در حرکت و درختان قامت کشان! و آدمی در این معرکه برای تداوم حیات، ناگزیر از همسازی است و ناچار از کار.
انسان برای کار خلق شده است. کار بدن را صیقل می بخشد، روح را شاداب می سازد، و نفس آدمی را از فرو رفتن در مهالک و پرداختن به مفاسد ممانعت می نماید.
بر پدران و مادران است که فرزندان دلبند خویش را در راه مهیا شدن برای یک زندگی فعال و پر نشاط به کار تمرینی وادارند. به آنان اجازه کار دهند و آنان را برای کار و تلاش سازنده تشویق نمایند. از احساس غرور و کمال خواهی کودکان در این مسیر بهره جویند و از پرداخت هزینه و جبران خسارات طبیعی این برنامه دریغ نورزند.
ابتکار عمل، نوآوری و شادابی کودکان و رونق زندگی آینده آنان در گرو تمرین کار امروز آنان است. باید آنان را یاری کرد و در مواقع ناتوانی و موارد شکست، به کمک آنها شتافت.

ج: بدآموزی ها

بسیاری از کجروی های فرزندان، زائیده اشتباهاتی است که پدران و مادران مرتکب می شوند و بسا خود به آن توجهی نداشته، آن را امری عادی می پندارند، غافل از آنکه این امور از دیده کنجکاو کودکان مخفی نمانده، دیر یا زود اثرات نامطلوبش بر جان و روان آنان ظاهر خواهد شد.
گرچه در خلال مباحث گذشته به برخی از این موارد اشاره کردیم، نظری اجمالی و توضیحی مختصر پیرامون مواردی از زمینه های بدآموزی در اینجا خالی از فائده نخواهد بود:
کشمکش های خانوادگی:
هوا، آب و غذا نخستین و ضروری ترین مایحتاج آدمی است که فقدان هریک از آنها تداوم زندگی را ناممکن می سازد. برخورداری از یک زندگی طبیعی هم آنگاه برای انسان میسر است که علاوه بر رفع نیازهای اولیه، از پوشاک و مسکن در خور شأن بهره مند گردد. در عین حال، بهداشت کافی و تعلیم و تربیت شایسته را نیز باید از ضروری ترین لوازم بهره مندی از یک زندگی انسانی دانست.
اما مایحتاج آدمی تنها به موارد یاد شده خلاصه نمی گردد. انسان نیازمند امنیت است. نیازمند محیط امنی که در آن بتواند در راه تحقق اهداف عالی انسانی و شکوفا شدن استعدادها، و در مسیر رشد و تعالی و پیشرفت معنوی بدون دغدغه خاطر، و فارغ از هرگونه هراس و ناامنی به کوشش و تلاش همه جانبه بپردازد.
پدر و مادر که نخستین الگو و مؤثرترین عامل تربیتی کودک اند باید بکوشند فضای خانه را به عنوان محلی امن و محیطی مناسب برای پرورش سالم و تربیت شایسته او درآورده، از هرکاری که موجب سلب احساس امنیت از کودک می گردد، به شدت بپرهیزند. آنان باید بدانند که سعادت و شادکامی و رشد و پیشرفت فرزندان دلبندشان در گرو محیط امن و کانون گرم خانواده است، تنها در پرتو گرمی مهر والدین و احساس امنیت است که زمینه اعتلای معنوی و رشد حقیقی آنان فراهم می گردد.
اختلاف پدر و مادر گرچه در برخی موارد اجتناب ناپذیر است، لیکن رعایت بهداشت روان کودکان ایجاب می کند که طرفین بر اساس همین وجه مشترک، از بروز و استمرار کشمکش ها و اختلافات بپرهیزند و بدین طریق از آزرده شدن روحیه لطیف و حساس فرزندان خود جلوگیری نمایند.
برخوردهای تند و نزاع های دائمی و بحث های بی حاصل و پرخاشگری پدر و مادر به یکدیگر، محیط خانه را بحرانی و ناامن ساخته، به افسردگی، ناامیدی، نگرانی و نهایتاً عدم اعتدال کودکان می انجامد و بسا موجب می شود که فرار از خانه را به عنوان راه حلی برای نجات خود از تشویق دائمی برگزینند.
باید به خاطر فرزندان بی گناه هم که شده، با توجه به پی آمدهای ناگواری که وبال آن دامنگیر خود آنان نیز خواهد شد، اختلافات خود را با متانت و به طور منطقی و دور از دیدگان کودکان در میان گذارند و با تفاهم و گذشت، مسائل مورد اختلاف را که بسیاری از آنها زودگذر و سطحی نموده، شیرینی زندگی را بر کام خود و فرزندانشان تلخ نسازند.
افراط و تفریطها:
جلوه های گوناگونی از افراط و تفریط در اغلب خانواده ها به چشم می خورد که افراط و زیاده روی در مراقبت از کودکان، بی اعتنائی مطلق نسبت به اعمال و رفتار آنان و آزاد گذاردن آنها در همه شؤون زندگی، محبت خارج از حد اعتدال، و سخت گیری های کسالت آور از نمونه های شاخص آن به حساب می آید.
نه مراقبت بیش از اندازه - که از توابع آن، سراسیمگی و اضطراب فوق العاده در برابر حوادث بسیار کوچکی است که برای کودکان پیش می آید - و نه رها کردن بی چون و چرای آنان، هیچ یک به نفع ایشان نبوده و آثار نامطلوبی بر روحیه آنان خواهد گذاشت.
اگر محبت بیش از حد نیاز به لوس بار آمدن و طفیلی گری کودک می انجامد، سخت گیری زیاده از حد نیز به خستگی، کسالت، خشونت و پرخاشگری او منجر خواهد گردید. اگر انجام امور شخصی کودکان توسط والدین به تن پروری و ضایع شدن قابلیت های آنها می انجامد، توقعات بیرون از حد توان از آنان نیز به ضعف، خود کم بینی، ناامیدی، احساس حقارت و تنفر از دیگران منتهی می گردد.
کاری را که وظیفه کودک است و با کمترین تمرین، به خوبی از عهده او ساخته است نباید برای او انجام داد. کودک، خود باید لباس بپوشد، بند کفش و تکمه لباس خود را شخصاً ببندد. غذایش را با دست خود میل کند، رختخوابش را شخصاً جمع نماید؛ اما به رخ کشیدن امتیازات ویژه هم سن و سالان او و مقایسه وی با افراد نابغه و کودکانی که در موردی دارای استعداد فوق العاده ای هستند، و انتظار انجام اموری که از آن عاجز است، حرکتی است غیر واقع بینانه و توقعی است بیجا که آثار نامطلوب فراوانی را در پی خواهد داشت.
تذکر نقاط مثبت دیگران و مقایسه کودک با آنان و ارائه الگوی شایسته به آنها باید آنچنان از دقت و ظرافتی برخوردار باشد که به حساسیت و موضع گیری منفی او نیانجامد و آثار ناپسندی همچون برانگیخته شدن احساس حسادت و تنفر از رقیبان را در پی نداشته باشد.
انتظار تحمل رنج های دوران گذشته که معمولاً با ذکر برخی از سختی هائی که پدر و مادر دوران نوجوانی و جوانی کشیده اند توأم بوده، و بدین توجه به شرائط زمانی و مکانی مطرح می گردد نیز نمونه دیگری از توقعات بی مورد به حساب می آید.
زشتی گفتار:
بدآموزی از طریق زبان به گونه های مختلفی صورت می پذیرد:
بدگوئی والدین به یکدیگر و به کار بردن کلمات ناروا در مورد فرزندان از قبیل دشنام، نفرین و الفاظ بسیار رکیک که نه تنها موجب شکستن حرمت و خرد شدن شخصیت آنان می گردد، بلکه بدآموزی در مکالمه با دیگران پی آمد طبیعی آن خواهد بود.
پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند:
ان الله حرم الجنه علی کل فحاش بذی قلیل الحیاء لایبالی ما قال ولا ما قیل له...(382)
خداوند بهشت را بر فحاش و پست که هر چه را بی پروا می گوید و از آنچه درباره وی گفته شود باکی ندارد، حرام فرموده است.
بدگوئی در غیاب دیگران در حضور فرزندان، غیبت، تهمت، عیب جوئی و... که نه تنها از گناهان بزرگ شمرده شده، و در آیات و روایات نیز به شدت مورد نکوهش قرار گرفته است، بلکه به لحاظ انتقال این خصلت ناپسند به کودکان و بدآموزی های ناشی از آن، مسئولیت والدین را نسبت به پرهیز از این روش نکوهیده سنگین تر می سازد.
دوگانگی در گفتار که رفتار شایع بسیاری از خانواده هاست. وقتی کودکان مشاهده می کنند والدین آنان در غیاب افراد به گونه ای متفاوت با آنچه در حضورشان ابراز می دارند، سخن می گویند، و نیز هنگامی که اصرار آنان را بر راستگوئی و صداقت در کنار دروغ های روزمره آنها می بینند، چنانکه برای سرباز زدن از دیدار با کسی به فرزند خویش چنین القاء می کنند که به شکلی وانمود کند که آنان در خانه نیستند، و نمونه های دیگری از این قبیل، نه تنها نفاق و دوروئی را به آنان می آموزد، بلکه موجب سلب اطمینان کودکان نسبت به والدین آنان خواهد گردید.
شکوه و ناله مداوم والدین از دشواری های زندگی نیز ضمن آنکه خصیصه ای است مذموم و ناپسند، و حکایت از ضیق صدر و ناخرسندی نسبت به اراده و مشیت الهی دارد، روحیه یأس و دلسردی را بر فضای خانه و زندگی حاکم ساخته، امید و نشاط را در کودکان از بین خواهد برد.
رسواگری در حضور جمع، افشاء اسرار دیگران، سرزنش های حضوری و انتقاد والدین از بعضی از فرزندان در حضور سایرین نیز نمونه دیگری از بدآموزی های زبانی است که ضمن تخریب شخصیت افراد و جریحه دار شدن احساسات آنان، به لجاجت، جسارت و بعضاً به هتک حرمت والدین از سوی فرزندان می انجامد.
تمتعات جنسی در مقابل کودکان:
از جمله بدآموزی های رفتاری که خطرات زیان باری را در پی خواهد داشت تمتعات جنسی والدین در حضور کودکان خردسال است. این مسأله از چنان حساسیتی برخوردار است که در اسلام بهره گیری های جنسی در مقابل کودکان شیرخوار نیز مورد نهی قرار گرفته است. والدین باید در این زمینه کنترل کافی داشته و از هرگونه عملی که به نوعی حساسیت فرزندان را برمی انگیزد بپرهیزند، حتی الامکان اطاق خواب خود را از اطاق خواب فرزندان خویش جدا سازند. زیرا اطفال به خاطر حس کنجکاوی خود بسا می شود که چنین وانمود کنند که خواب هستند و با این کار در صدد کشف برخی از مسائل برآیند.
تبعیض ها:
ابراز محبت به بعضی از فرزندان گرچه به خاطر امتیازات و خصائص مثبتی باشد که در آن وجود دارد، باید با رعایت حرمت و شخصیت سایر فرزندان و دور از چشم آنان و یا به شکلی که باعث ترغیب و تشویق آنان گردد صورت پذیرد، تا علاوه بر قدردانی از کودکی که از امتیاز خاصی برخوردار است، دیگران نیز خود را در ویژگی های مثبت وی شریک احساس کنند.
سهل انگاری در این امر خطیر موجب برانگیختن حس کینه و حسادت و احیاناً سبب پیدایش احساس حقارت در دیگران خواهد شد.

نوجوان و تربیت