فهرست کتاب


پیام غدیر

اکبر صادقلو

مقدمه:

زنده نگه داشتن مکتب غدیر، وظیفه همه مسلمانان است. چون غدیر تنها یک واقعه تاریخی نیست، که مربوط به برهه ای از زمان خاص باشد. بلکه غدیر راه سعادت، راه هدایت، راه زندگی همه انسانها را در تمام زمانها ترسیم می کند. و به همین دلیل است که پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) از همه مسلمانان حاضر در حجه الوداع در غدیر خم می خواهد که پیام غدیر را حاضران به غایبان و پدران به فرزندان خود تا روز رستاخیز برسانند. آنچه در این فراز از بیان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) اهمیت بسزایی دارد این است که:
1 - حاضر نبودن در آن مکان و زمان خاص عذر و تقصیری برای پذیرفتن سخنان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نیست. به عبارت دیگر شرط پذیرفتن بیانات آن حضرت حخضور در واقعه غدیر خم نیست. بلکه این پیام، همه مسلمانان را مخاطب خود قرار می دهد بگونه ای که به ما امروز مصداق بیان پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) هستیم.
2 - شاید غایبان در آن روز نسبت به حاضران و شاهدان موضوع، درک و بینش و فهم عمق و دقیق تری داشته باشند. همان گونه که این نکته مضمون روایتی از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز می باشد(1)
لذا با تمسک به این فراز خطبه غدیر که فلیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الولد یوم القیامه. این اثر شامل یکصد و ده(2) نکته جالب و خواندنی درباره غدیر و علی (علیه السلام) است تقدیم عاشقان و جرعه نوشان ولایت امیر المومنین علی (علیه السلام) می شود. باشد که توانسته باشیم در جهت اعتلای و گسترش فرهنگ غدیر قدمی برداشته باشیم.
به امید روزی که وارث نهائی غدیر، با ظهور عالم تاب خود پیام غدیر را به گوش جهانیان برساند.
مؤلف
عید غدیر 1429 - 1387

1 : واقعه روز غدیر

در سال دهم هجرت، پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) از مدینه، به منظور ادای مناسک حج عازم مکه گردیدند. تعداد مسلمین را که در این سفر همراه پیغمبر بودند، مختلف نوشته اند. ولی مسلما عده ای بالغ بر چند هزار نفر در رکاب پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بود و در انجام مراسم این حج که به حجه الوداع مشهور است شرکت داشتند. پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) پس از انجام مراسم حج و مراجعت از مکه به سوی مدینه، روز 18 ذی الحجه، در سرزمینی به نام غدیر خم توقف نمودند، زیرا امر مهمی از جانب خداوند به حضرتش وحی شده بود، که بایستی آن را به عموم مردم ابلاغ نمایند و آن ولایت و خلافت امام علی (علیه السلام) بود که بنا بود به مفاد و مضمون آیه 67 سوره مائده، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) مأمور تبلیغ آن بودند،
یا أیها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک...
ای پیامبر، آنچه را که از جانب پروردگارت به تو نازل شده (به مردم) برسان و اگر این کار را انجام ندهی، رسالت او را نرسانده ای و بیم مدار، که خداوند تو را از شر مردم نگه می دارد، خداوند کافران را هدایت نمی کند.
هر کسی از دیگری می پرسید: چه شده است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ما را در این گرمای طاقت فرسا و در وسط بیابان بی آب و علف نگه داشته و امر به تجمع فرموده است. زمین به قدری گرم و سوزان بود که بعضی ها پای خود را به دامان پیچیده و در سایه شترها نشسته بودند. بالاخره انتظار به پایان رسید و پس از اجتماع حجاج، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دستور دادند از جهازشتران منبری ترتیب دادند. سپس بالای آن رفتند و فرمودند:
النبی اولی بالمؤمنین من أنفسهم آیا به مؤمنین از خودشان، اولی به تصرف نیستم؟ عرض کردند: بله، فرمودند: هر کس که من را مولای او هستم، این علی هم مولای اوست. خدایا دوست دار او را دوست بدار و دشمنش را دشمن بدار. هر که او را نصرت کند، کمکش کن و هر که او را واگذارد، خوار و زبونش فرما.
سپس دستور دادند که مسلمین دسته دسته خدمت حضرت علی (علیه السلام) که داخل خیمه ای در برابر خیمه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نشسته بودند، رسیده و مقام ولایت و جانشینی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را به او تبریک گویند(3).

2 : خطبه غدیر در یک نگاه

با سیر اجمالی در بخش ها و فرازهای خطبه غدیر، موضوعات ذیل از کلمات گهربار پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) قابل تفکیک است:
1 - حمد و ستایش و ثنای پروردگار عالم.
2 - تبین و فرمان تاریخی خداوند و تأکید بر انجام این فرمان تاریخی.
3 - اعلام رسمی ولایت و امامت دوازده معصوم (علیهم السلام)
4 - معرفی امیر المؤمنین علی بن ابی طالب به عنوان امام ولی و سرپرست.
5 - تأکید پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به مسأله امامت و ضرورت توجه امت به این امر مهم و اتمام حجتش در این زمینه.
6 - معرفی دوستان و دشمنان امامت.
7 - معرفی صفات و ویژگی های موعود غدیر، حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه.
8 - بیان فرایض (واجبات و محرمات) و مسأله بیعت با ولایت و امامت.