فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مشکل دخالت اطرافیان و بزرگترها

احترام به والدین و اطاعت از آنها، بر فرزندان واجب است و رنجاندن و اذیت و آزار آنها،؟ گناهی بس بزرگ می باشد.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
خرسندی خدا در گرو خرسندی پدر و مادر است و خشم خدا در گرو خشم آنان است(33).
و در جای دیگر امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
سه چیز در حق پدر و مادر بر فرزند واجب است، تشکر از آنان در همه حال و پیروی از آنان در هر چه که به او امر و نهی می کنند در غیر معصیت خدا و خیر خواهی برای آنان در نهان و آشکار(34).
با توجه به کلام نورانی معصومین (علیه السلام) اهمیت احترام به والدین و اطاعت از آنان بر همه روشن تر می شود و جوانان عزیز باید بدانند که پدر و مادر تجربه های فراوانی دارند، سرما و گرماهای زیادی را چشیده اند، آنها محب و دوستدار فرزندان خود هستند و خیر و صلاح عزیزانشان را می خواهند و هر کاری که انجام می دهند و هر تصمیمی که می گیرند، از روی همین خیر خواهی و تجربه و دلسوزی است. در میان همه انسانها، هیچ کس به اندازه پدر و مادر، صادق تر، امین تر، مهربان تر، خیر خواه تر و دلسوزتر نسبت به فرزندان نیست.
بر جوانان عزیز واجب است که به نظرات و خیر خواهی و دلسوزی والدین، توجه کنند و از تجربیاتشان خصوصاً درباره ازدواج استفاده ببرند. ممکن است آنها چیزهایی را ببینند و تشخیص دهند که فرزندان با توجه به احساسات و عواطف قوی و کم تجربه ای ندانند و در آینده دچار مشکلات و شکست هایی شوند که دود آن باز به چشم والدین و خود شما جوانان خواهد رفت.
پس احترام و اطاعت از والدین واجب و امری مقدس و پسندیده و در جای خود محفوظ اما متأسفانه در بعضی موارد پدران و مادرانی و بزرگترها و اطرافیانی یافت می شوند که: یا از روی نا آگاهی، یا از روی خود خواهی و هوای نفس، یا از روی کج سلیقگی و بهانه های خلاف عقل و شرع، اعمال نظرهای غلط و دخالت های بیجا می کنند و تیشه به ریشه جوانان می زنند و بر سر راه آنان موانع و مشکلاتی را به وجود می آورند و باعث شکست، بیچارگی، افسردگی، بدبختی و تباهی جوانان پاک و معصوم می شوند.

چگونگی می شود این مشکل را حل کرد؟

1 - صحبت مستقیم با پدر و مادر و اطرافیان توسط خود جوانان

اگر جوانان با پدر و مادر یا آشنایان اشکال تراش و بهانه جو در رابطه با ازدواج خود مواجه شدند و یقین پیدا کردند که نظر بزرگترها نا حق می باشد، بهتر است با کمال ادب و احترام نسبت به آنها، نظر شخصی خود را به آنان بگویند. و مطمئن باشید که اینگونه صحبت های دوستانه و طرح رو در روی مسایل، با کمال احترام و متانت، تأثیر بسیار خوبی در اصلاح امور دارد.