فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

1 - ایجاد تسهیلات ویژه پیرامون خدمت سربازی متأهل:

از طرف مسؤولین نظام باید قانون نظام وظیفه در کشور ما طوری تنظیم شود که سربازی مانعی برای ازدواج جوانان نباشد. باید حقوق و مزایایی مانند؛ کسر خدمت یا انتقال سربازان متأهل در محل زندگی خانواده، افزایش مرخصی برای سربازان متأهل و...، برای آنها قرار داده شود که هم بتوانند مخارج خود و خانواده را تأمین کنند و هم بتوانند با روحیه شجاعت و دلیری و رشادت و سلحشوری از کیان میهن اسلامی حفاظت و پاسداری کنند.
و از طرف دیگر مسؤولین محترم نظام مقدس جمهوری اسلامی، نباید قانون نظام وظیفه را طوری تنظیم کنند که افراد ثروتمند که توانایی خرید خدمت سربازی را دارند، با خرید آن (به هر قیمتی) از رفتن به سربازی راحت و آسوده شوند و عده کثیری از جوانان پاک، مؤمن و سلحشور این مرز و بوم که از نظر مادی و اقتصادی توان خرید خدمت سربازی را ندارند و جزء محرومین و قشر آسیب پذیر جامعه اسلامی ما هستند، به مدت دو سال برای حفاظت از میهن به سربازی روند و...

2 - همه پسران که سربازی نمی روند:

عده ای که بعد از دروس دوره متوسطه در مراکز تربیت معلم به سر می برند اینها از خدمت سربازی معافند، عده ای هم که بعد از تحصیلات عالیه طبق تعهداتی (بورسیه و امثال آن) با یکسری حقوق و مزایای خاص به کار و اشتغال مشغول می شوند و آنها هم تا حدودی مشکلی برای ازدواج ندارند.

3 - نامزدی شرعی و قانونی:

دوران سربازی، یکی از شیرین ترین و زیباترین لحظات عمر یک پسر می باشد. اگر پسر در این دوران، نامزدی شرعی و محرم داشته باشد، در مدت سربازی علاوه بر مکالمات، مکاتبات و ملاقات ها، از راهنمایی ها و تشویق های همدیگر بهره می برند و شناخت بهتر و بیشتری از خود و زندگی پیدا می کنند و با صحبت های آموزنده و امید بخش و دلگرم کننده خود را هر چه زودتر آماده برای زندگی مستقل سرشار از مهر و محبت و معنویت و بالندگی و پویایی می نمایند.