فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مشکل سربازی

یکی از موانع ازدواج خدمت مقدس سربازی است. در کشور جمهوری اسلامی ایران، طبق قانون جاری هر پسری باید در سن 18 سالگی (به مدت دو سال، چند ماه کمتر و بیشتر) به خدمت سربازی برود و از آب، خاک، دین و ناموس میهن خود حفاظت و پاسداری کند و یا عده ای از پسران که مشغول تحصیل در دانشگاه ها هستند، بعد از اتمام تحصیلات عالی باید همین مدت را به خدمت سربازی بپردازند.
متأسفانه عده ای از خانواده ها خدمت سربازی را یکی از موانع ازدواج می دانند و معتقدند جوانی که هنوز سربازی نرفته و یا مشغول سربازی هست و دو سال (کم و بیش) باید بدور از خانواده و بدون در آمد باشد، نمی تواند ازدواج کند و خانواده اش را سرپرستی کند و هزینه های زندگی مشترک را تأمین کند. و همین امر باعث تأخیر در سن ازدواج شده و آثار منفی این تأخیر بر صاحب نظران، خانواده ها، جوانان عزیز پوشیده نیست. و اکثر پسران می گویند ما با مشکل سربازی و انتخاب همسر چه کنیم؟

چگونه می شود این مشکل را حل کرد؟

1 - ایجاد تسهیلات ویژه پیرامون خدمت سربازی متأهل:

از طرف مسؤولین نظام باید قانون نظام وظیفه در کشور ما طوری تنظیم شود که سربازی مانعی برای ازدواج جوانان نباشد. باید حقوق و مزایایی مانند؛ کسر خدمت یا انتقال سربازان متأهل در محل زندگی خانواده، افزایش مرخصی برای سربازان متأهل و...، برای آنها قرار داده شود که هم بتوانند مخارج خود و خانواده را تأمین کنند و هم بتوانند با روحیه شجاعت و دلیری و رشادت و سلحشوری از کیان میهن اسلامی حفاظت و پاسداری کنند.
و از طرف دیگر مسؤولین محترم نظام مقدس جمهوری اسلامی، نباید قانون نظام وظیفه را طوری تنظیم کنند که افراد ثروتمند که توانایی خرید خدمت سربازی را دارند، با خرید آن (به هر قیمتی) از رفتن به سربازی راحت و آسوده شوند و عده کثیری از جوانان پاک، مؤمن و سلحشور این مرز و بوم که از نظر مادی و اقتصادی توان خرید خدمت سربازی را ندارند و جزء محرومین و قشر آسیب پذیر جامعه اسلامی ما هستند، به مدت دو سال برای حفاظت از میهن به سربازی روند و...