فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مشکل داشتن خواهر یا خواهران بزرگتر

امروزه در بعضی مناطق متأسفانه طبق ایده ها و خرافه هایی، اگر دو خواهر مجرد در خانه باشند و خواستگار برای خواهر کوچکتر آمده باشد و اگر بخواهند جواب مثبت به او بدهند، گویا کار خلاف شرع، عقل و منطقی صورت گرفته است و یا کار ننگ و خلافی را مرتکب شده اند. و عقیده دارند اگر خواهر کوچکتر را زودتر به خانه بخت بفرستند، دختر بزرگتر ضربه روحی می خورد و شاید آشنایان و اقوام فکر کنند که او کمبودهایی داشته و...
متأسفانه این باور غلط و تلقین منفی در بین خیلی از خانواده ها رسوخ پیدا کرده و همین ذهنیت منفی، باعث افسردگی شکست، یأس و ناامیدی دختر بزرگتر می شود و او را مبتلا به بیماریهای جسمی و روحی می کند.

چگونه می شود این مشکل را حل کرد؟

حقیقتاً این مشکل نیز یکی از همان آداب، رسوم و عقاید خرافی بعضی از خانواده ها می باشد که با شرع مقدس و عقل سلیم سازگاری ندارد.
والدین گرامی و جوانان عزیز باید بدانند که هر کاری با اراده و لطف خداوند مهربان صورت می گیرد و ما باید توکلمان بر خدا باشد و مطمئن باشیم اگر ما مقداری سعه صدر، تحمل، گذشت، ایثار و فداکاری داشته باشیم، خداوند نیز پاداش اعمال نیک و خیر ما را خواهد داد و در قرآن کریم می فرماید:
هل جزاء الاحسان الا الاحسان(32).
آیا جزای نیکی جز نیکی است؟!
اگر جوان لایق و مناسبی به خواستگاری دختر بزرگتر آمد، وظیفه والدین و خواهر بزرگتر می باشد که با دقت بیشتر تمام جوانب کار را بسنجند، سپس با کمی ایثار و گذشت و فداکاری فرزند بزرگتر، با روی گشاده، به خواستگار او جواب مثبت دهند، مطمئن باشید که مردم شما را به خاطر این احسان و فداکاری و سنت حسنه تعریف و تمجید خواهند نمود و این کار خدا پسندانه شما را حمل بر سلامت روح و روان و بلند نظری و عفت و متانت خواهر بزرگتر می نمایند و خداوند مهربان نیز هر چه زودتر، جواب احسان و نیکی شما را خواهد داد و خواستگار مناسب و ایده آلی هر چه زودتر برای فرزند بزرگتر خانواده نیز خواهد آمد. و نویسنده شاهد ده ها نمونه از این سنت های نیکو و احسان الهی به آن خانواده ها بوده است.

مشکل سربازی

یکی از موانع ازدواج خدمت مقدس سربازی است. در کشور جمهوری اسلامی ایران، طبق قانون جاری هر پسری باید در سن 18 سالگی (به مدت دو سال، چند ماه کمتر و بیشتر) به خدمت سربازی برود و از آب، خاک، دین و ناموس میهن خود حفاظت و پاسداری کند و یا عده ای از پسران که مشغول تحصیل در دانشگاه ها هستند، بعد از اتمام تحصیلات عالی باید همین مدت را به خدمت سربازی بپردازند.
متأسفانه عده ای از خانواده ها خدمت سربازی را یکی از موانع ازدواج می دانند و معتقدند جوانی که هنوز سربازی نرفته و یا مشغول سربازی هست و دو سال (کم و بیش) باید بدور از خانواده و بدون در آمد باشد، نمی تواند ازدواج کند و خانواده اش را سرپرستی کند و هزینه های زندگی مشترک را تأمین کند. و همین امر باعث تأخیر در سن ازدواج شده و آثار منفی این تأخیر بر صاحب نظران، خانواده ها، جوانان عزیز پوشیده نیست. و اکثر پسران می گویند ما با مشکل سربازی و انتخاب همسر چه کنیم؟