فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

4 - قناعت زوجین جوان

جوانان عزیز که قصد ازدواج و ادامه تحصیلات دارند، نباید خود را گرفتار تشریفات و آداب و رسوم جاهلی و خلاف عقل و شرع نمایند. باید با توکل بر خداوند متعال به کم قانع باشند و زندگی را از ابتدا به خود سخت نگیرند و این قید و بندهای تجملات و رقابت های چشم و هم چشمی را که انسان را گرفتار می کنند، از خود دور نمایند، تا راه رسیدن به مدارج عالی علمی و معنوی و کمال و خوشبختی هموار و آسان گردد.
امام علی (علیه السلام) می فرمایند:
ما عال من اقتصد(28).
آن که میانه روی کند (قناعت پیشه کند) تهیدست نخواهد شد.
و باز فرمودند:
القناعه مال لا ینفذ(29).
قناعت مالی است که پایان نمی پذیرد.
و امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
الرزق مع النساء و العیال(30).
روزی، همراه زن و فرزند است.

5 - جلوگیری از بچه دار شدن

یکی از مشکلات ازدواج و ادامه تحصیلات، بچه دار شدن و حفظ و نگهداری آن است. پسر و دختر می توانند با توافق همدیگر، تا پایان تحصیلات، از بچه دار شدن جلوگیری کنند. و راههای جلوگیری مشروع، صحیح، سالم و آسان فراوان وجود دارد، که در این زمینه می توانند به مراکز بهداشت مراجعه نمایند.

6 - تعاون و همکاری در انجام امور زندگی:

وقتی زوجین هر دو دانشجو باشند، باید کارهای منزل را به کمک یکدیگر انجام دهند. همکاری و احسان همسران در حق همدیگر، رابطه میان ایشان را گرمتر و صمیمی تر کرده و زندگی مشترکشان را پر از نشاط و برکت می کند.
آن همسر فهیم و صبوری که بی هیچ منت و چشمداشت و ریا بر همسر و همراه خود احسان می کند و در کارهای منزل او را یاری می کند، به تدریج همه وجود او را مسخر خویش نموده، بی نیاز از هر تحکیم و رفتار آمرانه بر دل و قلبش حکمرانی می کند.
انجام مشترک امور زندگی، محبت بین زوجین را افزایش می دهد و مایه دلگرمی و تلاش و کوشش بیشتر آنها در زمینه تحصیل و کسب مدارج عالی علمی و معنوی است. و چه شیرین و لذتبخش و رشد دهنده است که هر دو رکن زندگی مشترک، هم هدف، هم جهت، همکار، یار، یاور، مونس و غمخوار و هم مباحثه باشند.