فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

3 - کمک والدین زوجین و سایر اقوام و نزدیکان به آنها:

والدین پسر و دختر و سایر اقوام و آشنایان آنها می توانند یار و یاور دو زوج دانشجو باشند، تا هم تحصیلاتشان را ادامه دهند و هم ازدواج کنند و از زیانها، مفاسد و خطرات دوران مجردی محفوظ بمانند.
چقدر زیبا و نیکوست که پدر و مادر و بزرگترهای پسر و دختر، با هم بنشینند و صحبت کنند و با توافق و تفاهم به یک تصمیم مشترک برسند و دست به دست همدیگر داده، یک زندگی ساده و آبرومندی برای فرزندشان فراهم کنند و آنان را یاری نمایند تا بتوانند در کنار یکدیگر با خوشبختی زندگی کنند و به تحصیلاتشان هم ادامه دهند. اجر اخروی و پاداش الهی این کار، آنقدر زیاد و عظیم است که فقط به نمونه هایی از آن اشاره می شود.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
من زوج أخاه المومن امراه یانس بها و تشد عضده و یستریح الیها، زوجه الله من الحور العین و انسه بمن أحبه من الصدیقین من اهل بیته و اخوانه و آنسههم به(25).
هر که برادر مومن خود را زن دهد تا آن زن همدم و مایه پشت گرمی و آسایش او باشد، خداوند او را از حور العین بهشت زن دهد و با هر یک از صدیقان خانواده و برادران (دینی)اش که دوست داشته باشد همدمش کند و آنان را با وی انس و الفت دهد.
امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام) می فرمایند:
أفضل الشفاعات أن یشفع بین اثنین فی نکاح حتی یجمع شملهما(26).
بهترین وساطتها این است که میان دو نفر در امر ازدواج وساطت شود تا سر و سامان بگیرند.
امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
من زوج أعزباً کان ممن ینظر الله عز و جل الیه یوم القیامه(27).
هر که عزبی را زن دهد، از جمله کسانی است که خداوند در روز قیامت به او نظر می افکند.
پدران و مادران گرامی!
شما که در حد توانتان مخارج تحصیلات فرزندانتان را می دهید تا ادامه تحصیل کنند، چه بهتر که در کنار تحصیلاتشان، ازدواج هم بکنند. اگر خوب بیندیشیم و جوانب این کار را بررسی کنیم، به امکان و ضرورت آن تصدیق خواهیم کرد. برای نجات نسل جوان و جلوگیری آنها از مفاسد اخلاقی، انحرافات، تجاوزات جنسی، اعتیاد و...، چه راهی بهتر از ازدواج مشروع در کنار تحصیلات سراغ دارید؟ این کار یکی از بهترین راه حلهای مشکلات دانشجویان مجرد می باشد، لیکن باید عادات و رسوم و قید و بندها را کنار بزنیم تا امکان آن را دریابیم. و این امر نیاز دارد به یک کار وسیع فرهنگی از طریق تلویزیون، رادیو، مطبوعات و سایر رسانه های همگانی، تا افکار خانواده ها و جوانان برای پذیرش و عمل به آن آماده شود.

4 - قناعت زوجین جوان

جوانان عزیز که قصد ازدواج و ادامه تحصیلات دارند، نباید خود را گرفتار تشریفات و آداب و رسوم جاهلی و خلاف عقل و شرع نمایند. باید با توکل بر خداوند متعال به کم قانع باشند و زندگی را از ابتدا به خود سخت نگیرند و این قید و بندهای تجملات و رقابت های چشم و هم چشمی را که انسان را گرفتار می کنند، از خود دور نمایند، تا راه رسیدن به مدارج عالی علمی و معنوی و کمال و خوشبختی هموار و آسان گردد.
امام علی (علیه السلام) می فرمایند:
ما عال من اقتصد(28).
آن که میانه روی کند (قناعت پیشه کند) تهیدست نخواهد شد.
و باز فرمودند:
القناعه مال لا ینفذ(29).
قناعت مالی است که پایان نمی پذیرد.
و امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
الرزق مع النساء و العیال(30).
روزی، همراه زن و فرزند است.

5 - جلوگیری از بچه دار شدن

یکی از مشکلات ازدواج و ادامه تحصیلات، بچه دار شدن و حفظ و نگهداری آن است. پسر و دختر می توانند با توافق همدیگر، تا پایان تحصیلات، از بچه دار شدن جلوگیری کنند. و راههای جلوگیری مشروع، صحیح، سالم و آسان فراوان وجود دارد، که در این زمینه می توانند به مراکز بهداشت مراجعه نمایند.