فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

1 - باورهای غلط را نسبت به ازدواج پسر و دختر و ادامه تحصیل آنها از بین ببریم:

هرگز تصور نکنیم که ازدواج پسر و دختر با ادامه تحصیلات آنها ناسازگار است. این فکر غلطی است و یکی از آداب و رسوم و توقعات بیجا در جامعه ماست. اگر ازدواج به صورت صحیح انجام گیرد و همسری متناسب و شایسته انتخاب شود، پشتوانه بسیار خوبی برای ادامه تحصیلات و رسیدن به اهداف عالی علمی و تحصیلی خواهد بود.

2 - اجرای صیغه عقد شرعی و قانونی:

پسر و دختری که در حال تحصیل هستند، می توانند با رضایت والدین و مقدمات ساده و کم خرج و بدون تشریفات، نامزد شوند و عقد شرعی. محضری کنند و رسماً همسر همدیگر شوند؛ اما عروسی را به تأخیر بیندازند. با هم رفت و آمد داشته باشند و به تحصیلات خود ادامه دهند و از انحرافات و زیانهای مجرد بودن محفوظ بمانند.
در این صورت وقتی دو جوان عقد کردند و هر کدام دانستند که همسری مهربان، با وفا و خوب دارند، خیلی بهتر حواسشان جمع درس می شود و به آینده امیدوارتر می شوند و تمام سعی و تلاش خود را صرف درس خواندن، هنر آموختن و تقوا پیشه کردن می نمایند، تا هر چه زودتر زندگی مشترکشان را سر و سامان دهند و زندگی مستقلی را ایجاد کنند.

3 - کمک والدین زوجین و سایر اقوام و نزدیکان به آنها:

والدین پسر و دختر و سایر اقوام و آشنایان آنها می توانند یار و یاور دو زوج دانشجو باشند، تا هم تحصیلاتشان را ادامه دهند و هم ازدواج کنند و از زیانها، مفاسد و خطرات دوران مجردی محفوظ بمانند.
چقدر زیبا و نیکوست که پدر و مادر و بزرگترهای پسر و دختر، با هم بنشینند و صحبت کنند و با توافق و تفاهم به یک تصمیم مشترک برسند و دست به دست همدیگر داده، یک زندگی ساده و آبرومندی برای فرزندشان فراهم کنند و آنان را یاری نمایند تا بتوانند در کنار یکدیگر با خوشبختی زندگی کنند و به تحصیلاتشان هم ادامه دهند. اجر اخروی و پاداش الهی این کار، آنقدر زیاد و عظیم است که فقط به نمونه هایی از آن اشاره می شود.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
من زوج أخاه المومن امراه یانس بها و تشد عضده و یستریح الیها، زوجه الله من الحور العین و انسه بمن أحبه من الصدیقین من اهل بیته و اخوانه و آنسههم به(25).
هر که برادر مومن خود را زن دهد تا آن زن همدم و مایه پشت گرمی و آسایش او باشد، خداوند او را از حور العین بهشت زن دهد و با هر یک از صدیقان خانواده و برادران (دینی)اش که دوست داشته باشد همدمش کند و آنان را با وی انس و الفت دهد.
امیر مؤمنان امام علی (علیه السلام) می فرمایند:
أفضل الشفاعات أن یشفع بین اثنین فی نکاح حتی یجمع شملهما(26).
بهترین وساطتها این است که میان دو نفر در امر ازدواج وساطت شود تا سر و سامان بگیرند.
امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
من زوج أعزباً کان ممن ینظر الله عز و جل الیه یوم القیامه(27).
هر که عزبی را زن دهد، از جمله کسانی است که خداوند در روز قیامت به او نظر می افکند.
پدران و مادران گرامی!
شما که در حد توانتان مخارج تحصیلات فرزندانتان را می دهید تا ادامه تحصیل کنند، چه بهتر که در کنار تحصیلاتشان، ازدواج هم بکنند. اگر خوب بیندیشیم و جوانب این کار را بررسی کنیم، به امکان و ضرورت آن تصدیق خواهیم کرد. برای نجات نسل جوان و جلوگیری آنها از مفاسد اخلاقی، انحرافات، تجاوزات جنسی، اعتیاد و...، چه راهی بهتر از ازدواج مشروع در کنار تحصیلات سراغ دارید؟ این کار یکی از بهترین راه حلهای مشکلات دانشجویان مجرد می باشد، لیکن باید عادات و رسوم و قید و بندها را کنار بزنیم تا امکان آن را دریابیم. و این امر نیاز دارد به یک کار وسیع فرهنگی از طریق تلویزیون، رادیو، مطبوعات و سایر رسانه های همگانی، تا افکار خانواده ها و جوانان برای پذیرش و عمل به آن آماده شود.