فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مشکل ادامه تحصیلات

امروزه بحمد الله اکثر جوانان ما خواهان ادامه تحصیلات در سطح عالی هستند و این عمل در جامعه اسلامی ما امری مقدس و نیکو و بسیار پسندیده است. ولی متأسفانه در کنار ادامه تحصیلات مسایل ناپسند و زیانباری نیز وجود دارد، آنهم فقط به خاطر اشتباهات و بی دقتی های خود ماست.
برای ادامه تحصیلات و رسیدن به درجات عالی علمی (لیسانس و بالاتر از آن)، لازم است پسر و دختر تا حدود 25 سالگی و حتی بالاتر، تحصیل کنند و بعد از آن پسر به سربازی رفته و بعد از اتمام خدمت سربازی، باید به دنبال کار برود و شغل و در آمد لازم پیدا نموده و سپس ازدواج نمایند. و عده ای تحصیل کردن را با ازدواج و پذیرفتن زندگی مشترک، مغایر و غیر عملی می دانند. زیرا ازدواج مسؤولیت دارد و شخص را مقید می سازد. چون مرد باید تلاش و کوشش کند و هزینه های زندگی را فراهم سازد و مسؤولیت خانواده را به عهده گیرد و زن باید خانه داری و همسر داری کند و وظیفه حفظ و نگهداری تربیت فرزندان را به عهده گیرد و این امور با ادامه تحصیلات جوانان نمی سازد.
این بینش متاسفانه در بین اکثر خانواده ها نیز به وجود آمده که حتماً باید پسر یا دخترشان تحصیلات را ادامه دهند و سپس او را داماد کنند یا شوهر دهند و حاضر نیستند نسبت به ازدواج فرزندشان قبل از تحصیلات عالی یا در حال تحصیل اقدام نمایند.
جوانان نیز از یک طرف میل شدید به ازدواج و برطرف نمودن نیازهای طبیعی و از طرف دیگر خویشتن را ملزم به ادامه تحصیلات می دانند، چون ادامه تحصیل را برای آینده خود ضروری و سر نوشت ساز می دانند. پس ناچارند بسوزند و بسازند و سن ازدواج هر روز بالا رود و گاهی شاهد بعضی از نابهنجاریها و طغیانها، مفاسد اخلاقی، انحرافات جنسی، تجاوزان نا مشروع، چشم چرانیها، وجود بعضی بیماریهای جسمی و روانی و...، در بین جوانان باشیم که همه این گرفتاری ها، معلول تأخیر ازدواج است.
باید توجه داشت که این مشکل مصنوعی و ساختگی است و با کمی دقت، برنامه ریزی، دلسوزی و حساب شده عمل کردن بر طرف می شود و نه تنها ازدواج مانعی بر سر راه ادامه تحصیلات نیست بلکه یکی از بهترین وسیله ها برای ارتقای سطح علمی و پیشرفت و کسب مدارج عالی است. همانطوری که قبلاً اشاره شد. زن و مرد مکمل یکدیگرند و در کنار هر مرد موفقی، زنی شایسته بوده و در کنار هر زن خوشبختی مرد لایق و با تدبیری وجود داشته، در ادامه تحصیلات نیز زوجین مکمل یکدیگرند و بسیاری از دانشمندان و فرهیختگان علمی به خاطر داشتن همسرانی، مهربان، مؤدب، با گذشت، ایثارگر، فداکار، صبور، قانع، پر تلاش، عفیف و پاکدامن، موفق به کسب مدارج عالی علمی و معنوی شده اند.
تحصیلات علمی، از زیباترین اطاعتها و عبادتهای خداوند است که همسران برتر می تواند یکدیگر را در این را مقدس یاری کنند و به هم دلگرمی و امید دهند و همدیگر را تشویق به ادامه تحصیل و رسیدن به عالیترین سر حد علمی و عرفانی نمایند.

چگونه می شود این مشکل را حل کرد؟

1 - باورهای غلط را نسبت به ازدواج پسر و دختر و ادامه تحصیل آنها از بین ببریم:

هرگز تصور نکنیم که ازدواج پسر و دختر با ادامه تحصیلات آنها ناسازگار است. این فکر غلطی است و یکی از آداب و رسوم و توقعات بیجا در جامعه ماست. اگر ازدواج به صورت صحیح انجام گیرد و همسری متناسب و شایسته انتخاب شود، پشتوانه بسیار خوبی برای ادامه تحصیلات و رسیدن به اهداف عالی علمی و تحصیلی خواهد بود.