فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

4 - کسب آبرو، حیثیت و اعتبار بیشتر در جامعه و استفاده از تسهیلات و مزایای شغلی:

خوشبختانه در جامعه اسلامی ما - معمولاً - برای افراد متأهل، بیش از مجردها، اعتبار قائلند. بانکها و صندوق هایی که وام قرض الحسنه می دهند و کاسبها و بنگاههایی که اجناس تعاونی و اقساطی می فروشند و مالکیتی که ساختمان مسکونی رهن و اجاره می دهند، اداراتی که نیروهای جدید استخدام می کنند و...، به متأهل ها بیشتر اعتماد می کنند و بها می دهند. این اعتبار و آبروی اجتماعی و اقتصادی، در رفع مشکلات مالی و در رونق و گشایش در زندگی، تأثیر فراوانی دارد.
همچنین در بسیاری از ادارات و مؤسسات و ارگان ها و شرکت ها، به کارمندان و کارگران متأهل، تسهیلات و امکانات و مزایایی مانند؛ زمین، وام قرض الحسنه، اجناس اقساطی، بن کالا و... می دهند که این هم در بهبود وضع اقتصادی بسیاری ثمربخش می باشد.

مشکل ادامه تحصیلات

امروزه بحمد الله اکثر جوانان ما خواهان ادامه تحصیلات در سطح عالی هستند و این عمل در جامعه اسلامی ما امری مقدس و نیکو و بسیار پسندیده است. ولی متأسفانه در کنار ادامه تحصیلات مسایل ناپسند و زیانباری نیز وجود دارد، آنهم فقط به خاطر اشتباهات و بی دقتی های خود ماست.
برای ادامه تحصیلات و رسیدن به درجات عالی علمی (لیسانس و بالاتر از آن)، لازم است پسر و دختر تا حدود 25 سالگی و حتی بالاتر، تحصیل کنند و بعد از آن پسر به سربازی رفته و بعد از اتمام خدمت سربازی، باید به دنبال کار برود و شغل و در آمد لازم پیدا نموده و سپس ازدواج نمایند. و عده ای تحصیل کردن را با ازدواج و پذیرفتن زندگی مشترک، مغایر و غیر عملی می دانند. زیرا ازدواج مسؤولیت دارد و شخص را مقید می سازد. چون مرد باید تلاش و کوشش کند و هزینه های زندگی را فراهم سازد و مسؤولیت خانواده را به عهده گیرد و زن باید خانه داری و همسر داری کند و وظیفه حفظ و نگهداری تربیت فرزندان را به عهده گیرد و این امور با ادامه تحصیلات جوانان نمی سازد.
این بینش متاسفانه در بین اکثر خانواده ها نیز به وجود آمده که حتماً باید پسر یا دخترشان تحصیلات را ادامه دهند و سپس او را داماد کنند یا شوهر دهند و حاضر نیستند نسبت به ازدواج فرزندشان قبل از تحصیلات عالی یا در حال تحصیل اقدام نمایند.
جوانان نیز از یک طرف میل شدید به ازدواج و برطرف نمودن نیازهای طبیعی و از طرف دیگر خویشتن را ملزم به ادامه تحصیلات می دانند، چون ادامه تحصیل را برای آینده خود ضروری و سر نوشت ساز می دانند. پس ناچارند بسوزند و بسازند و سن ازدواج هر روز بالا رود و گاهی شاهد بعضی از نابهنجاریها و طغیانها، مفاسد اخلاقی، انحرافات جنسی، تجاوزان نا مشروع، چشم چرانیها، وجود بعضی بیماریهای جسمی و روانی و...، در بین جوانان باشیم که همه این گرفتاری ها، معلول تأخیر ازدواج است.
باید توجه داشت که این مشکل مصنوعی و ساختگی است و با کمی دقت، برنامه ریزی، دلسوزی و حساب شده عمل کردن بر طرف می شود و نه تنها ازدواج مانعی بر سر راه ادامه تحصیلات نیست بلکه یکی از بهترین وسیله ها برای ارتقای سطح علمی و پیشرفت و کسب مدارج عالی است. همانطوری که قبلاً اشاره شد. زن و مرد مکمل یکدیگرند و در کنار هر مرد موفقی، زنی شایسته بوده و در کنار هر زن خوشبختی مرد لایق و با تدبیری وجود داشته، در ادامه تحصیلات نیز زوجین مکمل یکدیگرند و بسیاری از دانشمندان و فرهیختگان علمی به خاطر داشتن همسرانی، مهربان، مؤدب، با گذشت، ایثارگر، فداکار، صبور، قانع، پر تلاش، عفیف و پاکدامن، موفق به کسب مدارج عالی علمی و معنوی شده اند.
تحصیلات علمی، از زیباترین اطاعتها و عبادتهای خداوند است که همسران برتر می تواند یکدیگر را در این را مقدس یاری کنند و به هم دلگرمی و امید دهند و همدیگر را تشویق به ادامه تحصیل و رسیدن به عالیترین سر حد علمی و عرفانی نمایند.

چگونه می شود این مشکل را حل کرد؟