فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

2 - کاهش هزینه ها و تشریفات مربوط به ازدواج و مراسم آن:

باید گفت: ازدواج آن قدر هم دشوار نیست که ما می پنداریم. بلکه توقعات و بلند پروازی های بی جا و تجمل پرستی اغلب خانواده ها و جوانان، ازدواج را این چنین دشوار ساخته است. اکثر تشریفات که در مورد ازدواج وجود دارد، خلاف اسلام، عقل و فطرت انسانی است.
چرا ما این طور شده ایم؟ چرا ما که کباده عشق علی ابن ابی طالب (علیه السلام) و فرزندان آن حضرت (علیه السلام) را به دوش می کشیم و ادعای مسلمانی و شیعه سینه چاک آن حضرت را داریم و در جامعه اسلامی بسر می بریم و ادعای تدین و تمدن می کنیم، اینقدر از اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) دور افتاده ایم؟ چرا این همه مشکلات را سر راه جوانان معصوم سد می کنیم؟ و...؟!
کجای اسلام اینگونه دستور داده است که؛
مهریه ها روز به روز بالاتر رود، جهیزیه های بسیار مفصل و تشریفاتی و تجملاتی (انواع فرش ها، میز و مبل، سرویس طلا، تلویزیون رنگی، ویدئو، ماشین لباسشودئی، جارو برقی، انواع ظروف چینی و کریستال، یخچال فریزر، اجاق گاز و...)، سفره های عقد و عروسی در تالارهای مجلل، سورهای چشم و هم چشمی غرور آفرین و حسد آور، ماشین شخصی، منزل شخصی و... .
شما را به خدا قسم بگویید کدام جوان طبقه متوسط و یا طبقه محروم این جامعه اسلامی می تواند چنین مراسم و جهیزیه ای را تدارک ببیند؟ با کدام در آمد؟
مگر نمی دانیم که در این کشور اسلامی تاکنون (بهار 1380) بیش از 5/5 میلیون دختر خانم مجرد بالای سن 18 سال تا سن 34 سال وجود دارد؟ و همچنین بیش از 5/3 میلیون نفر پسر مجرد بالای 20 سال تا 36 سال وجود دارد؟(19) و متأسفانه اکثر این جوانان هم بیکار و بی در آمد هستند.
پدران و مادران گرامی!
شما را به خدا قسم، بیشتر به فکر جوانان عزیزتان باشید. نکند سعادت و خوشبختی آنان را تباه کنید. کمی بیشتر درباره عواقب تأخیر ازدواج جوانان و دام های سر راه آنان بیندیشید. از این همه فساد، اعتیاد و دیگر گرفتاری ها که در اثر تأخیر ازدواج به خاطر تشریفات و تجملات به وجود آمده است عبرت بگیریم.
اگر دختر یا پسری به عللی فاسد شد، داغ ننگش تا ابد برای خانواده و فامیلش باقی می ماند. نکند جوانی به خاطر مشکلات ازدواج و تأخیر آن، دچار انحرافات جنسی، و بیماریهای روحی و روانی مانند افسردگی، گوشه گیری، عصبانیت، پرخاشگری و دیگر بیماریها و گناهان شود، که در آن صورت همه کسانی که به دلایلی مانعی و مشکلی بر سر راه ازدواج آن جوان به وجود آورده اند، در کیفر گناه او شریک و سهیم هستند چرا که خداوند می فرماید:
... فمن یعمل مثقال ذره خیراً یره، و من یعمل مثقال ذره شراً یره(20).
پس هر کس هموزن ذره ای کار خیر انجام دهد آن را می بیند و هر کس هموزن ذره ای کار بد کرده آن را می بیند.
بیایید بیشتر درباره این موضوع و کلام پر معنای نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دقت کنیم، که فرمودند: ... دوشیزگان همچون میوه روی درخت هستند. میوه جون برسد، برای آن دارویی جز چیدن نباشد وگرنه بر اثر آفتاب و باد خراب می شود. دوشیزگان نیز هر گاه به مرحله زنان برسند آنان را دارویی جز شوهر دادن نباشد وگرنه از گمراهی و فساد ایمن نخواهند بود(21).
و در جای دیگر امام صادق (علیه السلام) می فرماید:
من سعاده المرء أن لا تطمث ابنته فی بیته(22).
از سعادت مرد (پدر) آن است که دخترش در خانه اش رگل نشود.
(قبل از این که عادت زنانه ببیند، به خانه شوهر برود).
باید توجه داشت که این حدیث امام صادق (علیه السلام) نمی فرماید که حتماً دختر در این سن ازدواج کند، بلکه تأکید بر تسریع در ازدواج دارد، که نباید ازدواج بعللی به تأخیر بیفتد، و نباید دختر به موقعیت زنان برسد و بی شوهر باشد و حکمت دیگر این کلام نورانی، انحرافات و فسادهایی است که متأسفانه بر اثر تأخیر در ازدواج، در جامعه به وجود می آید.
و در جای دیگر پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید:
ایما شاب تزوج فی حداثه سنه عج شیطانه: یا ویله! عصم منی دینه(23).
هر جوانی که در دوره جوانی خود ازدواج کند، شیطانش فریاد بر آورد که: و ای بر او! دین خود را از (گزند) من حفظ کرد.
این را بدانیم که: اکثر مشکلات ازدواج را خودمان درست کرده ایم و خودمان مقصر هستیم. نگوییم ما این حرفها را قبول داریم اما، ما هم در مقابل مردم آبرو داریم و کسر شأنمان می شود که خیلی ساده و بدون تشریفات مراسم را برگزار کنیم.
مگر شأن ما از نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت مولا الموحدین امام علی (علیه السلام) و بانوی نمونه دو عالم حضرت صدیقه طاهره، خانم فاطمه زهرا (علیها السلام) بالاتر می باشد؟!(24)
جوانان عزیز!
چه اشکالی دارد ما هم مقداری قانع و متواضع باشیم. حداقل در اول زندگی بجای فرش گرانقیمت، روی فرش های ساده تر و یا موکت زندگی کنیم؟! چه عیبی دارد به جای جهیزیه مفصل و تشریفاتی، از کالاهای ساده و کم قیمت استفاده کنیم؟! چه عیبی دارد اگر منزل شما در بالای شهر نباشد؟! چه مشکلی به وجود می آید اگر منزلمان دکور و زرق و برق نداشته باشد؟! اگر آبرو و شخصیت و شأن خانوادگی به این تجملات و تشریفات مادی و نفسانی باشد، باید دانست که این شخصیتی کاذب، ساختگی و بی اعتبار است و ارزشی ندارد.
بیایید سیره عملی و سلوک امام علی (علیه السلام) و رهروان صالح و صادق آن بزرگوار را بهتر بشناسیم و در پرتو شناخت بهتر آن بزرگواران، سعی کنیم آنها را الگو و اسوه خود قرار دهیم و بدانیم که بهترین و مؤثرترین راه حلهای مشکلات مالی و اقتصادی ازدواج، کم کردن تشریفات و خرجهای اضافی می باشد.

3 - افقهای ذهنی گسترده تر:

وقتی جوان تصمیم به ازدواج می گیرد، در پرتو زندگی مشترک، افقهای ذهنی جدید و گسترده تری به روی وی باز می شود که پیش از آن وجود نداشت، زیرا انسان در اثر ازدواج، احساس مسؤولیت بیشتری می کند و خود را سر پرست و مسؤول اداره زندگی جدید و تأمین نیازهای خانواده می بیند؛ بنابراین تمام سعی و تلاش و ابتکار و استعدادهای نهفته و پنهان خود را به کار می گیرد. لیاقت ها و توانایی هایش یکی پس از دیگری سر بر می آورد.
جوان خود را در کانون گرم خانواده شخصیتی جدید، توانا، خلاق، مبتکر، لایق، مدیر و مدبر می یابد و اتکایش به خداوند بیشتر می شود و سرانجام افق های وسیع جدید در برابر دیدگان عقل و جان و فکرش باز نمایان می گردد.
آری جوانان عزیز!
ازدواج یک موفقیت است و هر موفقیت، موفقیتهایی را به دنبال دارد و هر پیروزی جدید، پیروزی های دیگری را به ارمغان می آورد.

4 - کسب آبرو، حیثیت و اعتبار بیشتر در جامعه و استفاده از تسهیلات و مزایای شغلی:

خوشبختانه در جامعه اسلامی ما - معمولاً - برای افراد متأهل، بیش از مجردها، اعتبار قائلند. بانکها و صندوق هایی که وام قرض الحسنه می دهند و کاسبها و بنگاههایی که اجناس تعاونی و اقساطی می فروشند و مالکیتی که ساختمان مسکونی رهن و اجاره می دهند، اداراتی که نیروهای جدید استخدام می کنند و...، به متأهل ها بیشتر اعتماد می کنند و بها می دهند. این اعتبار و آبروی اجتماعی و اقتصادی، در رفع مشکلات مالی و در رونق و گشایش در زندگی، تأثیر فراوانی دارد.
همچنین در بسیاری از ادارات و مؤسسات و ارگان ها و شرکت ها، به کارمندان و کارگران متأهل، تسهیلات و امکانات و مزایایی مانند؛ زمین، وام قرض الحسنه، اجناس اقساطی، بن کالا و... می دهند که این هم در بهبود وضع اقتصادی بسیاری ثمربخش می باشد.