فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

چگونه می شود این مشکل را حل کرد؟

1 - امدادهای الهی و نویدهای رهبران اسلام:

خداوند رحمان و رحیم و پیشوایان بزرگ دین ما، در این باره نویدها و وعده های امید بخش فراوانی به ما داده اند و بر ما واجب است که به عنوان یک مسلمان به این وعده ها ایمان و عقیده داشته باشیم. وعده های آنان، تخلف ناپذیر است.
خداوند در قرآن کریم می فرماید:
و أنکحوا الایامی منکم... ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله و الله واسع علیم(15).
مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید،... اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز می سازد؛ خداوند گشایش دهنده و آگاه است.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره زیاد شدن روزی با ازدواج می فرماید:
اتخذوا الاهل، فانه ارزق لکم(16).
زن بگیرد؛ زیرا که ازدواج کردن روزی شما را بیشتر می کند.
و باز در این باره می فرمایند:
زوجوا أیاماکم، فان الله یحسن لهم فی أخلاقهم و یوسع لهم فی أرزاقهم و یزیدهم فی مرواتهم(17).
مردان عزب خود را زن دهید، زیرا با این کار خداوند اخلاق آنان را نیکو می گرداند و روزیشان را زیاد می کند و بر جوانمردیهای آنان می افزاید
و همان بزرگوار مهربان می فرمایند:
من ترک التزویج مخافه العیله فلیس منا(18).
هر کس از ترس تنگدستی ازدواج نکند از ما نیست
هر گاه جوانی، با اطمینان و یقین قلبی به وعده ها و امدادهای الهی، برای رضای خداوند و اجرای دستور آنحضرت و پاک ماندن از گناه و معصیت و بیماری های روحی و جسمی و برای رسیدن به خوشبختی و کمال و سعادت، اقدام به انتخاب همسری لایق و شایسته نماید، لطف و رحمت خداوند شامل حالش می شود و امدادهای الهی به کمک او خواهند آمد و او را در زندگی و هدف مقدسش یاری خواهند کرد، همین طوری که این مسأله برای نویسنده و تک تک شما عزیزان کاملاً محسوس و ملموس شده و به چشم خود، نمونه های فراوانی از آن را در زندگی کلیه دوستان و آشنایان دیده ایم که خداوند چگونه بعد از ازدواج به زندگی آنان گشایش و رزق و روزی فراوان عطا نموده است.

2 - کاهش هزینه ها و تشریفات مربوط به ازدواج و مراسم آن:

باید گفت: ازدواج آن قدر هم دشوار نیست که ما می پنداریم. بلکه توقعات و بلند پروازی های بی جا و تجمل پرستی اغلب خانواده ها و جوانان، ازدواج را این چنین دشوار ساخته است. اکثر تشریفات که در مورد ازدواج وجود دارد، خلاف اسلام، عقل و فطرت انسانی است.
چرا ما این طور شده ایم؟ چرا ما که کباده عشق علی ابن ابی طالب (علیه السلام) و فرزندان آن حضرت (علیه السلام) را به دوش می کشیم و ادعای مسلمانی و شیعه سینه چاک آن حضرت را داریم و در جامعه اسلامی بسر می بریم و ادعای تدین و تمدن می کنیم، اینقدر از اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) دور افتاده ایم؟ چرا این همه مشکلات را سر راه جوانان معصوم سد می کنیم؟ و...؟!
کجای اسلام اینگونه دستور داده است که؛
مهریه ها روز به روز بالاتر رود، جهیزیه های بسیار مفصل و تشریفاتی و تجملاتی (انواع فرش ها، میز و مبل، سرویس طلا، تلویزیون رنگی، ویدئو، ماشین لباسشودئی، جارو برقی، انواع ظروف چینی و کریستال، یخچال فریزر، اجاق گاز و...)، سفره های عقد و عروسی در تالارهای مجلل، سورهای چشم و هم چشمی غرور آفرین و حسد آور، ماشین شخصی، منزل شخصی و... .
شما را به خدا قسم بگویید کدام جوان طبقه متوسط و یا طبقه محروم این جامعه اسلامی می تواند چنین مراسم و جهیزیه ای را تدارک ببیند؟ با کدام در آمد؟
مگر نمی دانیم که در این کشور اسلامی تاکنون (بهار 1380) بیش از 5/5 میلیون دختر خانم مجرد بالای سن 18 سال تا سن 34 سال وجود دارد؟ و همچنین بیش از 5/3 میلیون نفر پسر مجرد بالای 20 سال تا 36 سال وجود دارد؟(19) و متأسفانه اکثر این جوانان هم بیکار و بی در آمد هستند.
پدران و مادران گرامی!
شما را به خدا قسم، بیشتر به فکر جوانان عزیزتان باشید. نکند سعادت و خوشبختی آنان را تباه کنید. کمی بیشتر درباره عواقب تأخیر ازدواج جوانان و دام های سر راه آنان بیندیشید. از این همه فساد، اعتیاد و دیگر گرفتاری ها که در اثر تأخیر ازدواج به خاطر تشریفات و تجملات به وجود آمده است عبرت بگیریم.
اگر دختر یا پسری به عللی فاسد شد، داغ ننگش تا ابد برای خانواده و فامیلش باقی می ماند. نکند جوانی به خاطر مشکلات ازدواج و تأخیر آن، دچار انحرافات جنسی، و بیماریهای روحی و روانی مانند افسردگی، گوشه گیری، عصبانیت، پرخاشگری و دیگر بیماریها و گناهان شود، که در آن صورت همه کسانی که به دلایلی مانعی و مشکلی بر سر راه ازدواج آن جوان به وجود آورده اند، در کیفر گناه او شریک و سهیم هستند چرا که خداوند می فرماید:
... فمن یعمل مثقال ذره خیراً یره، و من یعمل مثقال ذره شراً یره(20).
پس هر کس هموزن ذره ای کار خیر انجام دهد آن را می بیند و هر کس هموزن ذره ای کار بد کرده آن را می بیند.
بیایید بیشتر درباره این موضوع و کلام پر معنای نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) دقت کنیم، که فرمودند: ... دوشیزگان همچون میوه روی درخت هستند. میوه جون برسد، برای آن دارویی جز چیدن نباشد وگرنه بر اثر آفتاب و باد خراب می شود. دوشیزگان نیز هر گاه به مرحله زنان برسند آنان را دارویی جز شوهر دادن نباشد وگرنه از گمراهی و فساد ایمن نخواهند بود(21).
و در جای دیگر امام صادق (علیه السلام) می فرماید:
من سعاده المرء أن لا تطمث ابنته فی بیته(22).
از سعادت مرد (پدر) آن است که دخترش در خانه اش رگل نشود.
(قبل از این که عادت زنانه ببیند، به خانه شوهر برود).
باید توجه داشت که این حدیث امام صادق (علیه السلام) نمی فرماید که حتماً دختر در این سن ازدواج کند، بلکه تأکید بر تسریع در ازدواج دارد، که نباید ازدواج بعللی به تأخیر بیفتد، و نباید دختر به موقعیت زنان برسد و بی شوهر باشد و حکمت دیگر این کلام نورانی، انحرافات و فسادهایی است که متأسفانه بر اثر تأخیر در ازدواج، در جامعه به وجود می آید.
و در جای دیگر پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید:
ایما شاب تزوج فی حداثه سنه عج شیطانه: یا ویله! عصم منی دینه(23).
هر جوانی که در دوره جوانی خود ازدواج کند، شیطانش فریاد بر آورد که: و ای بر او! دین خود را از (گزند) من حفظ کرد.
این را بدانیم که: اکثر مشکلات ازدواج را خودمان درست کرده ایم و خودمان مقصر هستیم. نگوییم ما این حرفها را قبول داریم اما، ما هم در مقابل مردم آبرو داریم و کسر شأنمان می شود که خیلی ساده و بدون تشریفات مراسم را برگزار کنیم.
مگر شأن ما از نبی اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت مولا الموحدین امام علی (علیه السلام) و بانوی نمونه دو عالم حضرت صدیقه طاهره، خانم فاطمه زهرا (علیها السلام) بالاتر می باشد؟!(24)
جوانان عزیز!
چه اشکالی دارد ما هم مقداری قانع و متواضع باشیم. حداقل در اول زندگی بجای فرش گرانقیمت، روی فرش های ساده تر و یا موکت زندگی کنیم؟! چه عیبی دارد به جای جهیزیه مفصل و تشریفاتی، از کالاهای ساده و کم قیمت استفاده کنیم؟! چه عیبی دارد اگر منزل شما در بالای شهر نباشد؟! چه مشکلی به وجود می آید اگر منزلمان دکور و زرق و برق نداشته باشد؟! اگر آبرو و شخصیت و شأن خانوادگی به این تجملات و تشریفات مادی و نفسانی باشد، باید دانست که این شخصیتی کاذب، ساختگی و بی اعتبار است و ارزشی ندارد.
بیایید سیره عملی و سلوک امام علی (علیه السلام) و رهروان صالح و صادق آن بزرگوار را بهتر بشناسیم و در پرتو شناخت بهتر آن بزرگواران، سعی کنیم آنها را الگو و اسوه خود قرار دهیم و بدانیم که بهترین و مؤثرترین راه حلهای مشکلات مالی و اقتصادی ازدواج، کم کردن تشریفات و خرجهای اضافی می باشد.