فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مشکل فقر و تهیدستی

(مهریه های سنگین، جهیزیه های تجملاتی و جشن های پر خرج و تشریفاتی) مشکل اساسی در امر ازدواج برای اغلب طالبان آن، مشکل فقر یا مسأله مالی است. هر جوانی طبعاً میل دارد ازدواج کند و زندگی خود را سامان دهد و خواسته های طبیعی و نیازهای درونی خود را ارضاء نماید. اما بسیاری از جوانان، بر خلاف میل باطنی خود، از ازدواج به موقع خودداری می کنند و می گویند فعلاً مخارج عقد، عروسی، تهیه منزل و اسباب و لوازم زندگی را نداریم و نمی توانیم مخارج زندگی آینده را تأمین کنیم. و با این بهانه ها بهترین و شیرین ترین لحظات عمر خود را در حال تجرد به سر می برند و هنگامی ازدواج می کنند که شور، نشاط، طراوت، جوانی را از دست داده و دیگر نیازی به آن ندارند.
قسمت عمده این مشکل، از معضلات ساختگی جامعه ماست و حقیقتاً جزء مشکلات و موانع ازدواج نیست. اگر زندگی ما، بر مبنای اسلام و فطرت انسانی استوار بود، این مشکل وجود خارجی نداشت.

چگونه می شود این مشکل را حل کرد؟

1 - امدادهای الهی و نویدهای رهبران اسلام:

خداوند رحمان و رحیم و پیشوایان بزرگ دین ما، در این باره نویدها و وعده های امید بخش فراوانی به ما داده اند و بر ما واجب است که به عنوان یک مسلمان به این وعده ها ایمان و عقیده داشته باشیم. وعده های آنان، تخلف ناپذیر است.
خداوند در قرآن کریم می فرماید:
و أنکحوا الایامی منکم... ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله و الله واسع علیم(15).
مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید،... اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی نیاز می سازد؛ خداوند گشایش دهنده و آگاه است.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) درباره زیاد شدن روزی با ازدواج می فرماید:
اتخذوا الاهل، فانه ارزق لکم(16).
زن بگیرد؛ زیرا که ازدواج کردن روزی شما را بیشتر می کند.
و باز در این باره می فرمایند:
زوجوا أیاماکم، فان الله یحسن لهم فی أخلاقهم و یوسع لهم فی أرزاقهم و یزیدهم فی مرواتهم(17).
مردان عزب خود را زن دهید، زیرا با این کار خداوند اخلاق آنان را نیکو می گرداند و روزیشان را زیاد می کند و بر جوانمردیهای آنان می افزاید
و همان بزرگوار مهربان می فرمایند:
من ترک التزویج مخافه العیله فلیس منا(18).
هر کس از ترس تنگدستی ازدواج نکند از ما نیست
هر گاه جوانی، با اطمینان و یقین قلبی به وعده ها و امدادهای الهی، برای رضای خداوند و اجرای دستور آنحضرت و پاک ماندن از گناه و معصیت و بیماری های روحی و جسمی و برای رسیدن به خوشبختی و کمال و سعادت، اقدام به انتخاب همسری لایق و شایسته نماید، لطف و رحمت خداوند شامل حالش می شود و امدادهای الهی به کمک او خواهند آمد و او را در زندگی و هدف مقدسش یاری خواهند کرد، همین طوری که این مسأله برای نویسنده و تک تک شما عزیزان کاملاً محسوس و ملموس شده و به چشم خود، نمونه های فراوانی از آن را در زندگی کلیه دوستان و آشنایان دیده ایم که خداوند چگونه بعد از ازدواج به زندگی آنان گشایش و رزق و روزی فراوان عطا نموده است.