فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

الف) مشکلات ساختگی که خود آفریده ایم:

این مشکلات، ناشی از نحوه نگرش جوانان و والدین آنها به موضوع ازدواج است. اگر در ازدواج و انتخاب همسر، معیار ما اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد، اکثر یا همه این مشکلات وجود نخواهد داشت.
از جمله مشکلات ساختگی که خلاف اسلام، عقل و فطرت انسانی است، خرج های اضافی و تشریفات دست و پا گیر است. در موارد زیادی عادات و آداب و رسوم جاهلیت به قدری در جامعه ما گسترش یافته است که جای تأسف دارد.
این زنجیرهای اسارت آور دست و پا گیر، متأسفانه در حال گسترش است. بالا رفتن میزان مهریه ها، آن هم به اسم اسلام، مثلاً به نیت 124 هزار پیامبر الهی، 124 هزار سکه تمام بهار آزادی، جهیزیه های مفصل از قبیل فرش های گرانقیمت، تلویزیون رنگی، ویدئو، اجاق گازهای فردار، جارو برقی، ماشین لباسشویی، انواع سرویس چینی، کریستال و ملامین و سایر ظروف، انواع پوشاک گران قیمت، سرویس طلا و... گرفتن مراسم عقد و عروسی در تالارهای مجهز، هدایای گرانقیمت و سایر خرج های سنگین از هر دو طرف، چشم و هم چشمی هایی که موجب افزایش حسد و غرور می شود و...، همه و همه مشکلات ساختگی است که روز به روز در حال افزایش است و تا زمانی که تجدید نظر اساسی در نگرش ها و دیدگاه هایمان نکنیم و به طرف اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) روی نیاوریم، نه تنها از آنها کاسته نخواهد شد، بلکه لحظه به لحظه دچار گرفتاریهای جدیدی در این زمینه خواهیم شد و امر مقدس ازدواج جوانان را با مشکلات بیشتری روبرو خواهیم نمود.

ب) مشکلات حقیقی:

این مشکلات از گذشته وجود داشته و یا گسترش جوامع و افزایش امکانات و گوناگون شدن دیدگاهها روز به روز بر تعداد آن ها افزوده شده است. عمده ترین این مشکلات عبارتند از: مسأله انتخاب همسر، مشکلات مالی و اقتصادی، بیکاری و بی در آمدی جوانان، مسکن و هزینه های سرسام آور رهن و اجاره و کرایه منزل، فاصله های طبقاتی در جامعه و...، با این مشکلات نیز باید دو نوع برخورد داشت:
الف) چاره اندیشی و برنامه ها و راه حلهای دراز مدت:
راه حلهای دراز مدت بیشتر مربوط به مسؤولان مملکت، مصلحان و اندیشمندان، عقلای قوم و مربیان جامعه است که باید برای کل جامعه و اصلاح آن چاره اندیشی کنند که جهت اقدامات حمایتی دولت محترم برای بر طرف نمودن موانع و مشکلات ازدواج جوانان، راهکارهای زیر پیشنهاد می گردد:
1 - تسهیل در پرداخت وامهای ازدواج و مسکن برای جوانان آماده ازدواج.
2 - ساخت خانه های استیجاری برای جوانان در حال تحصیل، سربازی و...
3 - گسترش خوابگاههای دانشجویان متأهل.
4 - پرداخت تدریجی و ماهانه کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان متأهل و باز پرداخت تدریجی آن در دوران اشتغال آنها.
5 - تصویب قوانین لازم در مجلس برای در اولویت قرار گرفتن اشتغال جوانان متأهل.
6 - انتقال دانشجویان متأهل به محل زندگی همسر و یا والدین.
7 - کاهش خدمت سربازی جوانان متأهل و ایجاد تسهیلات ویژه پیرامون محل خدمت سربازی آنها برای حضورشان در کنار خانواده.
8 - افزایش مرخصی و کمک ماهیانه سربازان متأهل.
9 - ساخت شهرک های مسکونی با خانه های استیجاری کوچک برای مزدوجین جوان.
10 - پرداخت اجناس ضروری، مانند یخچال و... به قیمت تعاونی و اقساطی به جوانان.
11 - پرداخت خوار و بار مانند برنج، روغن، قند، گوشت و... به قیمت تعاونی جهت مراسم ازدواج جوانان.
12 - برگزاری جشن های با شکوه دسته جمعی ازدواج جوانان با حفظ عزت، شخصیت و کرامت آنها در سراسر کشور.
13 - فراهم نمودن امکانات اشتغال برای سایر جوانان خصوصاً متأهلین.
14 - پرداخت وام های سهل الوصول کشاورزی، دامپروری، مسکن و...، به جوانان روستایی.
15 - پرداخت وام های سهل الوصول به جوانانی که دوره های مراکز فنی و حرفه ای را با موفقت طی نموده اند، جهت کمک به اشتغال و تولید.
16 - فراهم نمودن امکانات فرهنگی، هنری، تفریحی، علمی، ورزشی، و...، برای سایر جوانان.
17 - آموزش جوانان در آستانه ازدواج.
18 - تبلیغ و گسترش فرهنگ ازدواج های آسان در جامعه از طریق رسانه ها (خصوصاً صدا و سیما)
19 - تشکیل مراکز و کلینیک های مشاوره ازدواج.
20 - و...
ب) چاره اندیشی و راه حلهای کوتاه مدت:
راه حلهای کوتاه مدت، بیشتر مربوط به خانواده ها، جوانان، دوستان و آشنایان آنهاست، که باید با توجه به شرایط و امکانات و معیارهای همسر مورد نظر خود (از نظر کفو و شأن)، راهیابی کنند. در این خصوص می پردازیم به بررسی مشکلات عمده و راه حلها؛
امید است جوانان عزیز، فهیم، اندیشمند و خانواده های محترم و نیک اندیش آنها، با شناخت و آگاهی بیشتر از مشکلات و راه حلها، با توکل بر خداوند متعال و تمسک به سیره عملی بزرگان دین، اقدام به بر طرف نمودن این موانع و مشکلات نمایند

مشکل فقر و تهیدستی

(مهریه های سنگین، جهیزیه های تجملاتی و جشن های پر خرج و تشریفاتی) مشکل اساسی در امر ازدواج برای اغلب طالبان آن، مشکل فقر یا مسأله مالی است. هر جوانی طبعاً میل دارد ازدواج کند و زندگی خود را سامان دهد و خواسته های طبیعی و نیازهای درونی خود را ارضاء نماید. اما بسیاری از جوانان، بر خلاف میل باطنی خود، از ازدواج به موقع خودداری می کنند و می گویند فعلاً مخارج عقد، عروسی، تهیه منزل و اسباب و لوازم زندگی را نداریم و نمی توانیم مخارج زندگی آینده را تأمین کنیم. و با این بهانه ها بهترین و شیرین ترین لحظات عمر خود را در حال تجرد به سر می برند و هنگامی ازدواج می کنند که شور، نشاط، طراوت، جوانی را از دست داده و دیگر نیازی به آن ندارند.
قسمت عمده این مشکل، از معضلات ساختگی جامعه ماست و حقیقتاً جزء مشکلات و موانع ازدواج نیست. اگر زندگی ما، بر مبنای اسلام و فطرت انسانی استوار بود، این مشکل وجود خارجی نداشت.