فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

مشکلات و آفت های تهیه جهیزیه عروس کدامند؟

چه بسیار در خانواده هایی که طی سالیان دراز، همه تلاش و کوشش پدر و مادر برای تهیه جهیزیه دختر است. حتی از خرجهای ضروری خانواده خود می کاهند، تا یک جهیزیه سنگین و تجملاتی برای دختر تهیه کنند و به اصطلاح، آبرو و حیثیت اجتماعی خود را حفظ کنند و به پندار خود دخترشان را خوشبخت و سر بلند کنند.
چه خانواده هایی که به هنگام ازدواج دختر خود، خویشتن را به رنج و فلاکت می افکنند. و زندگی را بر خویشتن حرام و به نفع جهیزیه او اقدام می کنند. و یا دخترانی که به خاطر بردن جهیزیه بیشتر بر پدر و مادر تنگ گرفته و زندگی حال و آینده شان را بر آنها تلخ می کنند، برای مقدار بیشتر آن عزا می گیرند، ناراحتی و تأثیر از خود نشان می دهند و...
متأسفانه امروزه خیلی از کارها و رفتارهای ما رقابتی و چشم و هم چشمی و برای هوای نفس شده و فقط به خاطر حرف مردم دست به یکسری اعمال پوچ و غیر الهی می زنیم که در صورت عدم توانایی خانواده ها، تهیه جهیزیه های تجملاتی یکی از مصداق های آن است.
بعضی از خانواده ها، هنگام فرستادن جهیزیه به خانه داماد، همه اقوام، آشنایان و همسایه ها را خبر می کنند و با یک سر و صدای خاص آن ها را حمل می کنند و یا به نمایش می گذارند، گویا هدفشان نمایش موزه لوازم خانگی است. و در مقابل این گونه افراد اگر کسی نتواند به اصطلاح جهیزیه مناسب را برای فرزندش تهیه کند، احساس شرم و حقارت می کند، و حتی بین دو خانواده عروس و داماد، بگو مگوها شروع می شود و آرامش و آسایش و صلح و صفا را از خانه دو زوج جوان مختل می کند و دخالت های بیجا از همین جا شروع می شود و آثار شوم و سوء آن در روحیه عروس و داماد، شهد زندگی را در کام آنها تلخ می سازد.
از همه بدتر مقایسه ای است که بین جهیزیه این دختر و آن دختر انجام می شود، که معمولاً این کار آتش کینه و حسد و عداوت را در دل گروهی از حاضران می افروزد، و مفاسد دیگری را به دنبال دارد، چرا که همیشه کار بد، زنجیر وار کارهای بد دیگری را سبب می شود. این روش چشم و هم چشمی و رقابتی و فخر فروشی و خود نمایی، نه تنها از نظر اخلاقی خطاست، بلکه گناهی بزرگ به حساب می آید.

مشکلات و موانع اساسی ازدواج جوانان کدام می باشد؟ و چگونه می شود این مشکلات را حل کرد؟

ازدواج از ضروریات زندگی انسان به شمار می آید و هدفها و نیازهای بی شماری را تأمین می کند. هر جوانی طبعاً به ازدواج و تشکیل خانواده علاقه دارد و نیازهای درونی، او را در اقدام به آن دعوت می کند و باید هر چه زودتر خواسته های طبیعی خود را اجابت کند و کانون خانواده را برقرار سازد.
هر گاه به جوانی گفته می شود: چرا ازدواج نمی کنی؟ فوراً و بی درنگ مشکلات و موانع ازدواج را پیش می کشد و اولین مشکلی را که مطرح می کند، مشکل فقر و امور مالی و اقتصادی است و دیگر مشکلات.
باید توجه داشت که ازدواج یک امر ساده و یک نیاز طبیعی است که زن و مرد به یکدیگر دارند. دو رکن اصلی ازدواج، زن و مرد هستند که در خطبه عقد، پیمان زندگی مشترک می بندند، که در اداره زندگی تشریک مساعی نمایند و تا پایان امر نسبت به همدیگر وفادار باشند. و مرد به مقدار امکاناتش چیزی یا مبلغی را به عنوان اقدام و نشانه صداقت تقدیم همسرش می نماید که مهر و صداق نامیده می شود. اصل ازدواج همین امر ساده و بی تشریفات است، و باید مانند سایر نیازهای طبیعی بدون تکلیف انجام گیرد. لیکن متأسفانه امروزه این حقیقت ساده از مسیر سهل و بی آلایش خود خارج و به یک سری آداب و رسوم و تجملات و توقعات زاید و غیر ضروری و دست و پا گیر مبدل گشته و مشکلات و موانع بسیاری را بر سر راه ازدواج و انتخاب همسر برای جوانان به وجود آورده است. ریشه اکثر موانع قید و بندهای غیر ضروری و غیر شرعی است که نیاز به یک اقدام همگانی جهت بر طرف نمودن آنها دارد. مشکلاتی که بر سر راه این امر مهم قرار دارند، دو دسته اند که عبارتند از:

الف) مشکلات ساختگی که خود آفریده ایم:

این مشکلات، ناشی از نحوه نگرش جوانان و والدین آنها به موضوع ازدواج است. اگر در ازدواج و انتخاب همسر، معیار ما اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) باشد، اکثر یا همه این مشکلات وجود نخواهد داشت.
از جمله مشکلات ساختگی که خلاف اسلام، عقل و فطرت انسانی است، خرج های اضافی و تشریفات دست و پا گیر است. در موارد زیادی عادات و آداب و رسوم جاهلیت به قدری در جامعه ما گسترش یافته است که جای تأسف دارد.
این زنجیرهای اسارت آور دست و پا گیر، متأسفانه در حال گسترش است. بالا رفتن میزان مهریه ها، آن هم به اسم اسلام، مثلاً به نیت 124 هزار پیامبر الهی، 124 هزار سکه تمام بهار آزادی، جهیزیه های مفصل از قبیل فرش های گرانقیمت، تلویزیون رنگی، ویدئو، اجاق گازهای فردار، جارو برقی، ماشین لباسشویی، انواع سرویس چینی، کریستال و ملامین و سایر ظروف، انواع پوشاک گران قیمت، سرویس طلا و... گرفتن مراسم عقد و عروسی در تالارهای مجهز، هدایای گرانقیمت و سایر خرج های سنگین از هر دو طرف، چشم و هم چشمی هایی که موجب افزایش حسد و غرور می شود و...، همه و همه مشکلات ساختگی است که روز به روز در حال افزایش است و تا زمانی که تجدید نظر اساسی در نگرش ها و دیدگاه هایمان نکنیم و به طرف اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) روی نیاوریم، نه تنها از آنها کاسته نخواهد شد، بلکه لحظه به لحظه دچار گرفتاریهای جدیدی در این زمینه خواهیم شد و امر مقدس ازدواج جوانان را با مشکلات بیشتری روبرو خواهیم نمود.