فهرست کتاب


بهار ازدواج

امیر ملک محمودی‏

فایده های دوران عقد فاصله بین عقد و عروسی کدامند؟

منظور از دوران نامزدی، زمانی می باشد که پسر و دختر خطبه عقد را خوانده اند و رسماً و قانوناً محرم یکدیگر شده اند و یا اگر عقد دایمی (قانونی) صورت نگرفته، عقد موقت را خوانده اند و از نظر رابطه داشتن با هم هیچگونه مشکل شرعی ندارند، و فایده های این دوران عبارتند از:
1 - افزایش شناخت دقیق یکدیگر برای رسیدن به تفاهم و سازگاری بیشتر در زندگی مشترک.
2 - افزایش مهر و محبت نسبت به همدیگر با ملاقاتهای صمیمانه.
3 - ایجاد شور و نشاط و امید نسبت به زندگی آینده.
4 - اصلاح و تربیت همدیگر.
5 - برنامه ریزی برای استقلال و شکوفایی زندگی مشترک.
6 - پاسخ مثبت دادن به احساسات و عواطف همدیگر.
7 - هدیه دادن به همدیگر.
8 - نامه نگاری های اصلاح گرانه و محبت آمیز.
9 - بالا بردن سطح آگاهی و معنویت همدیگر، با حضور مشترک در مجالس دینی و مذهبی.
10 - فراگیری علوم و فنون اداره زندگی و همسرداری با مطالعه کتب مفید و آموزنده.
11 - شناخت بیشتر از خانواده های همدیگر.
12 - یادگیری نکات مهم و ضروری در تعلیم و تربیت فرزندان.
13 - آمادگی اقتصادی داماد برای کمک به تهیه جهیزیه و تهیه مسکن.
14 - مسافرت های شیرین و به یاد ماندنی کوتاه مدت دوران نامزدی.

مشکلات رفت و آمدهای دوران نامزدی کدامند؟

گرچه قبلاً گفتیم که فاصله بین عقد و عروسی، کاری مناسب و دارای فایده های بسیاری است. و اما این دوران دارای آفت ها و مشکلاتی برای زوجین و خانواده های آنها می باشد که به طور اختصار عبارتند از:
1 - زیاده روی در رفت و آمدها. 2 - رعایت نکردن حال والدین. 3 - توقعات بیجا و بیش از حد نسبت به همدیگر. 4 - دخالت و وسوسه جاهلان و مغرضان. 5 - تجدید خاطرات ناخوشایند اولیه (چنانچه قبلاً خواستگارانی داشته اند و به هر دلیل موفق به ازدواج با آنان نشده اند). 6 - گفتگو درباره خاطر خواهان قبل که مانند سم خطرناک و کشنده می باشد. 7 - مشکلات اخلاقی که با رعایت نکردن از طرف بعضی از زوجین، برای سایر خواهران و برادران ممیز و چیز فهم عروس، افکاری پیش می آید که زیر بنای بلوغ زودرس می گردد و بلوغ زودرس، زمینه ساز مناسبی برای مفاسد و فتنه های بزرگ و کوچک است. که باید پسر و دختر در این زمینه، رعایت مسایل اخلاقی را در رفتار، کردار و گفتار خود بنمایند و متانت و وقار خود را حفظ کنند. هرگز 8 - مشکلات اقتصادی، که با رفت و آمد بیش از حد بعضی از دامادها، خانواده عروس (که از نظر مادی در وضع خوبی بسر نمی برند) به زحمت می افتند و در مضیقه قرار می گیرند.
9 - غیرت بیجا و بیش از حد والدین بعضی از دخترها.

مشکلات و آفت های تهیه جهیزیه عروس کدامند؟

چه بسیار در خانواده هایی که طی سالیان دراز، همه تلاش و کوشش پدر و مادر برای تهیه جهیزیه دختر است. حتی از خرجهای ضروری خانواده خود می کاهند، تا یک جهیزیه سنگین و تجملاتی برای دختر تهیه کنند و به اصطلاح، آبرو و حیثیت اجتماعی خود را حفظ کنند و به پندار خود دخترشان را خوشبخت و سر بلند کنند.
چه خانواده هایی که به هنگام ازدواج دختر خود، خویشتن را به رنج و فلاکت می افکنند. و زندگی را بر خویشتن حرام و به نفع جهیزیه او اقدام می کنند. و یا دخترانی که به خاطر بردن جهیزیه بیشتر بر پدر و مادر تنگ گرفته و زندگی حال و آینده شان را بر آنها تلخ می کنند، برای مقدار بیشتر آن عزا می گیرند، ناراحتی و تأثیر از خود نشان می دهند و...
متأسفانه امروزه خیلی از کارها و رفتارهای ما رقابتی و چشم و هم چشمی و برای هوای نفس شده و فقط به خاطر حرف مردم دست به یکسری اعمال پوچ و غیر الهی می زنیم که در صورت عدم توانایی خانواده ها، تهیه جهیزیه های تجملاتی یکی از مصداق های آن است.
بعضی از خانواده ها، هنگام فرستادن جهیزیه به خانه داماد، همه اقوام، آشنایان و همسایه ها را خبر می کنند و با یک سر و صدای خاص آن ها را حمل می کنند و یا به نمایش می گذارند، گویا هدفشان نمایش موزه لوازم خانگی است. و در مقابل این گونه افراد اگر کسی نتواند به اصطلاح جهیزیه مناسب را برای فرزندش تهیه کند، احساس شرم و حقارت می کند، و حتی بین دو خانواده عروس و داماد، بگو مگوها شروع می شود و آرامش و آسایش و صلح و صفا را از خانه دو زوج جوان مختل می کند و دخالت های بیجا از همین جا شروع می شود و آثار شوم و سوء آن در روحیه عروس و داماد، شهد زندگی را در کام آنها تلخ می سازد.
از همه بدتر مقایسه ای است که بین جهیزیه این دختر و آن دختر انجام می شود، که معمولاً این کار آتش کینه و حسد و عداوت را در دل گروهی از حاضران می افروزد، و مفاسد دیگری را به دنبال دارد، چرا که همیشه کار بد، زنجیر وار کارهای بد دیگری را سبب می شود. این روش چشم و هم چشمی و رقابتی و فخر فروشی و خود نمایی، نه تنها از نظر اخلاقی خطاست، بلکه گناهی بزرگ به حساب می آید.